Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Pravica do vode

Pravica do vode

Branimo svoj pravico do vode, dokler še lahko. Hvala. 🙂

http://www.pravapeticija.com/vpis_neodtujljive_pravice_do_vode_v_ustavo

Pa še to, podpis je potrebno potrditi na povratnem mailu. Ne boli. 🙂

Kje lahko glasujemo pa “Proti”, in po možnosti še za “Peticijo, da vaški norčki odj*bejo nazaj pod skalo”?

--- I swear, by my life and my love of it, that I will never live for the sake of another man, nor ask another man to live for mine.

Bolnik!
Vedno, ampak res vedno, pri še tako pomembni zadevi se najde nek osebek, ki bi bil pa proti, ki bi še vodo podaril korporacijam.

Bolnik!
Vedno, ampak res vedno, pri še tako pomembni zadevi se najde nek osebek, ki bi bil pa proti, ki bi še vodo podaril korporacijam.[/quote]

Ne, ne…

Razumem, kako je lahko deževnica javna dobrina. Tudi kako je lahko morje. S tem sploh nimam težave.
Jasno mi je tudi, kako je lahko reka javno dobro (razen parcel ob njej), in kako se uredi skupno uživanje tega javnega dobra.
Tudi, kako je vodovod in črpalke, ki so v lasti občine lahko jabvno dobro mi je jasno.

Ampak, ni mi pa jasno, kako je lahko – recimo – vrtina na zasebni lastnini lahko javno dobro? Če je na njeni zemlji, če jo je plačalo podjetje, in če jo podjetje uporablja? Ker je kaj – voda padla z neba, enkrat, je to javno dobro?

Dajte no…

--- I swear, by my life and my love of it, that I will never live for the sake of another man, nor ask another man to live for mine.

Bolnik!
Vedno, ampak res vedno, pri še tako pomembni zadevi se najde nek osebek, ki bi bil pa proti, ki bi še vodo podaril korporacijam.[/quote]

Ne, ne…

Razumem, kako je lahko deževnica javna dobrina. Tudi kako je lahko morje. S tem sploh nimam težave.
Jasno mi je tudi, kako je lahko reka javno dobro (razen parcel ob njej), in kako se uredi skupno uživanje tega javnega dobra.
Tudi, kako je vodovod in črpalke, ki so v lasti občine lahko jabvno dobro mi je jasno.

Ampak, ni mi pa jasno, kako je lahko – recimo – vrtina na zasebni lastnini lahko javno dobro? Če je na njeni zemlji, če jo je plačalo podjetje, in če jo podjetje uporablja? Ker je kaj – voda padla z neba, enkrat, je to javno dobro?

Dajte no…[/quote]

saj pa je javno dobro. ker je tako določila država, z zakonom.

vsa naravna bogastva v sloveniji so državna last. od peska dalje. država ti lahko podeli koncesijo, da ta naravna bogastva izrabljaš.

podzemna voda ni omejena na tvojo parcelo, ampak se napaja s celega območja. in če ti tvojo vrtino pretirano izkoriščaš, boš izsušil celotno območje in bodo zaradi tega drugi ostali brez vode. kapiš?

Bolnik!
Vedno, ampak res vedno, pri še tako pomembni zadevi se najde nek osebek, ki bi bil pa proti, ki bi še vodo podaril korporacijam.[/quote]

Ne, ne…

Razumem, kako je lahko deževnica javna dobrina. Tudi kako je lahko morje. S tem sploh nimam težave.
Jasno mi je tudi, kako je lahko reka javno dobro (razen parcel ob njej), in kako se uredi skupno uživanje tega javnega dobra.
Tudi, kako je vodovod in črpalke, ki so v lasti občine lahko jabvno dobro mi je jasno.

Ampak, ni mi pa jasno, kako je lahko – recimo – vrtina na zasebni lastnini lahko javno dobro? Če je na njeni zemlji, če jo je plačalo podjetje, in če jo podjetje uporablja? Ker je kaj – voda padla z neba, enkrat, je to javno dobro?

Dajte no…[/quote]

šupak z iqjem 130 pa mu vseeno stvari niso jasne….gre se za sorosa in njihove slamna podjetja…, ki kupujejo vood p vsej evropi… npr knjaz milošš, je sel v roke sorosa, 200 ljudi brez sluzbe…

Ne, ne…

Razumem, kako je lahko deževnica javna dobrina. Tudi kako je lahko morje. S tem sploh nimam težave.
Jasno mi je tudi, kako je lahko reka javno dobro (razen parcel ob njej), in kako se uredi skupno uživanje tega javnega dobra.
Tudi, kako je vodovod in črpalke, ki so v lasti občine lahko jabvno dobro mi je jasno.

Ampak, ni mi pa jasno, kako je lahko – recimo – vrtina na zasebni lastnini lahko javno dobro? Če je na njeni zemlji, če jo je plačalo podjetje, in če jo podjetje uporablja? Ker je kaj – voda padla z neba, enkrat, je to javno dobro?

Dajte no…[/quote]

saj pa je javno dobro. ker je tako določila država, z zakonom.

vsa naravna bogastva v sloveniji so državna last. od peska dalje. država ti lahko podeli koncesijo, da ta naravna bogastva izrabljaš.

podzemna voda ni omejena na tvojo parcelo, ampak se napaja s celega območja. in če ti tvojo vrtino pretirano izkoriščaš, boš izsušil celotno območje in bodo zaradi tega drugi ostali brez vode. kapiš?[/quote]

Naravna bogastva so državna last? OK, nisem vedel – me lahko usmeriš na dotični zakon?

Se pravi, pri kopanju temeljev za hišo na svoji parceli naletim na 500-karatni diamant. A je državna last?

--- I swear, by my life and my love of it, that I will never live for the sake of another man, nor ask another man to live for mine.

Bolnik!
Vedno, ampak res vedno, pri še tako pomembni zadevi se najde nek osebek, ki bi bil pa proti, ki bi še vodo podaril korporacijam.[/quote]

Ne, ne…

Razumem, kako je lahko deževnica javna dobrina. Tudi kako je lahko morje. S tem sploh nimam težave.
Jasno mi je tudi, kako je lahko reka javno dobro (razen parcel ob njej), in kako se uredi skupno uživanje tega javnega dobra.
Tudi, kako je vodovod in črpalke, ki so v lasti občine lahko jabvno dobro mi je jasno.

Ampak, ni mi pa jasno, kako je lahko – recimo – vrtina na zasebni lastnini lahko javno dobro? Če je na njeni zemlji, če jo je plačalo podjetje, in če jo podjetje uporablja? Ker je kaj – voda padla z neba, enkrat, je to javno dobro?

Dajte no…[/quote]

Kaj pa zrak, ki je na zasebni lastnini? Od koga je?
Pa divje živali, ki zaidejo na zasebno lastnino. Od koga so?
Od koga so pa sončni žarki?

A nismo lastništva narave privlekli preveč daleč že s tem, da si nekdo upa lastit zemljo in vse, kar raste na njej?

Korporacije so sploh znane po spoštovanju narave in po empatiji.

saj pa je javno dobro. ker je tako določila država, z zakonom.

vsa naravna bogastva v sloveniji so državna last. od peska dalje. država ti lahko podeli koncesijo, da ta naravna bogastva izrabljaš.

podzemna voda ni omejena na tvojo parcelo, ampak se napaja s celega območja. in če ti tvojo vrtino pretirano izkoriščaš, boš izsušil celotno območje in bodo zaradi tega drugi ostali brez vode. kapiš?[/quote]

Naravna bogastva so državna last? OK, nisem vedel – me lahko usmeriš na dotični zakon?

Se pravi, pri kopanju temeljev za hišo na svoji parceli naletim na 500-karatni diamant. A je državna last?[/quote]

Koga briga, čigava last je diamant. Mene bolj zanima, zakaj se ti zdi prav, da si nekdo lasti nekaj, kar je od narave in nikoli ne bi smelo imeti lastništva. Edino, kar je sprejemljivo, je lastništvo, ki se trudi naravno bogastvo ohraniti, ne pa uničiti.

Sicer pa ja. Poskusi najti arheološke ostanke na svojem zemljišču in povej, čigava last bodo in koliko je “tvoja” zemlja res tvoja.

Saj vem, da imamo teritorialnost v genih, ampak smo vse skupaj že včeraj prignali predaleč. Če bo šlo naprej, boš tudi ti sam v večjem sranju.

saj pa je javno dobro. ker je tako določila država, z zakonom.

vsa naravna bogastva v sloveniji so državna last. od peska dalje. država ti lahko podeli koncesijo, da ta naravna bogastva izrabljaš.

podzemna voda ni omejena na tvojo parcelo, ampak se napaja s celega območja. in če ti tvojo vrtino pretirano izkoriščaš, boš izsušil celotno območje in bodo zaradi tega drugi ostali brez vode. kapiš?[/quote]

Naravna bogastva so državna last? OK, nisem vedel – me lahko usmeriš na dotični zakon?

Se pravi, pri kopanju temeljev za hišo na svoji parceli naletim na 500-karatni diamant. A je državna last?[/quote]

točno tako, državna last je. diamant, stari zaklad, pripade državi, tebi pa pripada {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} najditeljske nagrade
zakonov, ki to urejajo je več, eden je zakon o vodah:
https://www.uradni-list.si/1/content?id=37466
15. člen

(naravno vodno javno dobro)

(1) Celinske vode in vodna zemljišča so naravno vodno javno dobro.

(2) Za naravno vodno javno vodno dobro se šteje tudi zemljišče presihajočega jezera v času, ko je prekrito z vodo.

(3) Ne glede na določbe prejšnjih odstavkov se za naravno vodno javno dobro ne šteje vodno zemljišče v lasti osebe zasebnega prava, če voda na njem ni povezana z drugimi vodami.

(4) Poleg zemljišča iz prejšnjega odstavka se za naravno vodno javno dobro ne šteje zemljišče, namenjeno občasnemu zadrževanju visokih voda (suhi zadrževalnik).

(5) Status naravnega vodnega javnega dobra na vodnem zemljišču se po uradni dolžnosti vpiše v zemljiško knjigo, razen zemljišč iz drugega odstavka tega člena.

tvoj diamant bo verjetno padel pod zakon o rudarstvu, ker gre za mineral:

https://www.uradni-list.si/1/content?id=20633
11. člen

(raziskovanje in izkoriščanje)

Mineralne surovine so v lasti države.

Pravico do raziskovanja in izkoriščanja mineralnih surovin (v nadaljnjem besedilu: rudarska pravica) in dovoljenje za predhodno raziskovanje je mogoče pridobiti samo pod pogoji in na način, ki jih določajo ta zakon in na njegovi podlagi izdani predpisi.

tele peticije so malce brezvezne, ker itak ne razumejo čisto točno, o čem sploh gre zadeva.

Podpisala!

Hvala za tole! 🙂 Se pravi – najdem diamant, ga “pozabim” prijavit, oz. ga zakopljem nazaj, potem pa zaprosim za rudarsko pravico, ker:

“Če zaprosi za rudarsko pravico lastnik zemljišča, ima ta prednost pred ostalimi prosilci, pri enakih pogojih, razen pred prosilci iz prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena.”

OK, nismo čisto nori. Hvala bogu 🙂

--- I swear, by my life and my love of it, that I will never live for the sake of another man, nor ask another man to live for mine.

Oooh, fun fact:

11. člen (vodno zemljišče celinskih voda)
Paragraf: (5) Vodno zemljišče je lahko v lasti osebe zasebnega ali javnega prava.

Sicer pa ima država (22 člen) že po obstoječem zakonu predkupno pravico. Kje je torej problem, in zakaj potrebujemo peticijo? Pač država pokupi vsa “vodna zemljišča”, ki niso v njeni lasti ko pridejo na trg, pa je problem rešen?

--- I swear, by my life and my love of it, that I will never live for the sake of another man, nor ask another man to live for mine.

Oooh, fun fact:

11. člen (vodno zemljišče celinskih voda)
Paragraf: (5) Vodno zemljišče je lahko v lasti osebe zasebnega ali javnega prava.

Sicer pa ima država (22 člen) že po obstoječem zakonu predkupno pravico. Kje je torej problem, in zakaj potrebujemo peticijo? Pač država pokupi vsa “vodna zemljišča”, ki niso v njeni lasti ko pridejo na trg, pa je problem rešen?[/quote]

ne glede na to, čigava last je vodno zemljišče, vseeno mora lastnik plačevat težke koncesnine za uporabo tega vodnega zemljišča. vem, ker sem delala v eni taki firmi, ki je milijone plačevala za uporabo lastnega vodnega zemljišča.

kar se pa peticije tiče, sem pa itak napisala, da je brezvezna, ker ljudje, sploh ne vejo, za kaj sploh podpisujejo…

zakoni se ne spreminjajo in koncesijo za izrabljanje vod imamo že leta in leta…

podpisala

Oooh, fun fact:

11. člen (vodno zemljišče celinskih voda)
Paragraf: (5) Vodno zemljišče je lahko v lasti osebe zasebnega ali javnega prava.

Sicer pa ima država (22 člen) že po obstoječem zakonu predkupno pravico. Kje je torej problem, in zakaj potrebujemo peticijo? Pač država pokupi vsa “vodna zemljišča”, ki niso v njeni lasti ko pridejo na trg, pa je problem rešen?[/quote]

ne glede na to, čigava last je vodno zemljišče, vseeno mora lastnik plačevat težke koncesnine za uporabo tega vodnega zemljišča. vem, ker sem delala v eni taki firmi, ki je milijone plačevala za uporabo lastnega vodnega zemljišča.

kar se pa peticije tiče, sem pa itak napisala, da je brezvezna, ker ljudje, sploh ne vejo, za kaj sploh podpisujejo…

zakoni se ne spreminjajo in koncesijo za izrabljanje vod imamo že leta in leta…[/quote]

No jaz se ti prijazno zahvaljujem, ker si me izobrazila in usmerila na relevantne zakone – vem nekaj več o temi, kot sem zjutraj!

Edino… Predvsem po tem, ko sem preletel trenutni zakon sem še vedno mnenja, da bi morali vaški posebneži nazaj pod skalo… Ker sta v njem tako “prednostni odkup” kot tudi “razlastitev v javno dobro”… 😀

--- I swear, by my life and my love of it, that I will never live for the sake of another man, nor ask another man to live for mine.

ne glede na to, čigava last je vodno zemljišče, vseeno mora lastnik plačevat težke koncesnine za uporabo tega vodnega zemljišča. vem, ker sem delala v eni taki firmi, ki je milijone plačevala za uporabo lastnega vodnega zemljišča.

kar se pa peticije tiče, sem pa itak napisala, da je brezvezna, ker ljudje, sploh ne vejo, za kaj sploh podpisujejo…

zakoni se ne spreminjajo in koncesijo za izrabljanje vod imamo že leta in leta…[/quote]

No jaz se ti prijazno zahvaljujem, ker si me izobrazila in usmerila na relevantne zakone – vem nekaj več o temi, kot sem zjutraj!

Edino… Predvsem po tem, ko sem preletel trenutni zakon sem še vedno mnenja, da bi morali vaški posebneži nazaj pod skalo… Ker sta v njem tako “prednostni odkup” kot tudi “razlastitev v javno dobro”… :D[/quote]
Ta moment še. Ko pa bo podpisan TTIP, pa vprašanje. Poglej kakšne štorije so Amerikanci počeli po svetu, ker so korporacijam hoteli vzet določene privilegije.

New Report

Close