Forum.Over.Net

Starševski čvek

Zimske pnevmatike

Default avatar

zimskivoznik

Kupujem zimske pnevmatike. Gledam po netu, so testi in berem katere so dobre.

Ampak trenutno imam na avtu letne 185/65 R 15. Kar me zmede je, da ne vem, ali je smotrno vzeti kakšno drugo dimenzijo. Vidim, da ljudje velikokrat vzamejo drugo dimenzijo zimskih kot imajo letne. Zakaj?
Bom preveril katere vse dimenzije gum so homologizirane za moj avto. Kje to ugotovim?

Hvala za nasvete
Default avatar

1235435

ugotoviš najbolj sigurno pri prodajalcu ali monterju gum.
Default avatar

Barca

Kaj smeš namontirati, ti piše v homologacijskem kartončku avta.
Default avatar

zimskivoznik

Ok, bom pogledal v kartonček.

Ampak kaj je ideja za montažo drugih dimenzij pnevmatik? Se mi splača montirati iste dimenzije, ali je kakšna "fora", da je za zimske gume pametno vzeti drugo dimenzijo?
Default avatar

Barca

Jaz imam enako dimenzijo, ker imam tudi v homologaciji samo eno dovoljeno velikost ... upoštevam pa, da smejo imeti zimske gume 2 razreda nižji hitrostni razred (in so zato cenejše).
Drugačnih, kot jih imaš na homologaciji, ne smeš montirati (dovoljen je višji hitrostni in nosilnostni razred n za zimske 2 razreda nižja hitrost).
Default avatar

gkljdfčsg

mi imamo letne na 17" platiščih, zimske pa na 16" (v homologaciji so navedene), ker so tudi ožje in bolše primejo na snegu, širše so gume več je možnosti, da na snegu drsijo
Default avatar

Rok-1

Za zimske je bolje vzeti ožje kot letne, ker imajo večji specifični tlak na površino po kateri voziš in zato bolje primejo. Koliko ožje lahko vzameš, bo pa razvidno iz homologacijskega kartončka.

Predvsem pa - če boš vzel ožje, ne pozabi, da morajo biti zato višje! Da ti ne bo potem brzinomer čisto narobe kazal...
Katere dimenzije pa dajo enako veliko kolo pa preveri pri vulkanizerju.