Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek pravosodni izpit- sram me je

pravosodni izpit- sram me je

Ne dolgo nazaj sem že drugič padla pravosodni izpit. Prvič mi je uspelo priti na ustni zagovor, tokrat mi je šlo še slabše in se mi je ustavilo že na pisnem delu. Vse bolj sem obupana in najraje bi pustila vse skupaj, če od tega ne bi bilo vse odvisno… s tem mislim službo, pa še denar bi morala vrniti. Da ne omenjam, kako me je pred prijateljicami sram, vse kolegice so opravile v prvem poskusu. Le nekaj bližnjih ve za tokratni poskus…

Glavo gor…saj bo šlo…..

Ne nakladaj, da so vse opravile v prvem poskusu

nova
Uredništvo priporoča

Ravno zdaj, ko je najhujše, je najpomembnejše, da ne odnehaš. Lahko si predstavljam, kako mučno in hudo je, imam nekaj znancev, za katere vem, da so mesece in mesece dneve in noči izolirani od celega sveta študirali za ta izpit.

A šele če odnehaš, boš luzerka, zato vztraja, čeprav ti je neuspeh vzel vso voljo, motivacijo, samozavest in pogum. Ti nisi drugi, ti si ti in čeprav marsikaj zavisi od tega izpita, se ne identificiraj z neuspehom. TI si še vedno oseba, vredna, da si daš novo priložnost, pa čeprav že tretjo. Gotovo nisi ne prva ne zadnja, ki ga bo tretjič opravljala. Pa kaj, človeku se v življenju vse sorte zgodi in marsikje zalomi, a treba je iti dalje. Ne dopusti, da te pokopljjo misli o tem, kako si zaradi tega slabša od drugih, ker to ni res.

Korakaj dalje, iz tega lahko prideš samo močnejša in izkušenejša. Srečno in držim pesti – saj veš, v tretje gre rado!

Sploh nisem vedela, da ga lahko trikrat opravljaš

Mah, brez vezese sekirat! Kdo v resnici ve, kolikokrat so ga tvoje prijateljice delale? Jaz sem statistiko naredila v šesto. Moje prijateljice pa v prvo hahahaha In z nekaterimi smo se srečale na šestem
Komisijskem izpitu, nekatere so jo pa res naredile v prvo, imajo pa zdaj 10x slabšo službo kot jaz.

Vzemi se par dni za počitek, glavo gor, pa v tretje gre rado!!!!! Vse lepo ti želim!

Jaz sem ga naredila v tretje…pa čist nič več nisem znala kot prvič. Sreča z izpraševalci? SE nič rada ne spominjam tistega časa. Popolna izolacija od zunanjega sveta in to skoraj eno leto, še zdaj mi je slabo. Glavo gor!!

Pa ja ne misliš vreči stran toliko let faksa? Si zastonj hodila na predavanja in opravljala izpite??? Nikar ne obupaj, veliko dobrih pravnikov je imelo težave s pravosodnim izpitom, pa jim gre danes čisto dobro! Odpočij si, preluftaj živce, zapomni si, kje ti ni šlo dobro in tisto ponavljaj. Pa poskusi ponovno, saj ne bo konec sveta.

Dolga leta sem delala v pravni službi in moji sodelavci so bili vsi pravniki. Moj bivši šef ga nikakor ni mogel opraviti, prav tako ne ena izmed pravnic. Pravosodni izpit ni mačji kašelj! To je zelo zahtevna stvar! In zakaj naj bi te bilo sram? To, kar se ti je zgodilo je čisto človeško.Sram bi te lahko bilo, če bi kaj ukradla, če bi komu naredila kaj hudega, če bi naredila kakšno škodo… Tako pa – glavo pokonci in v nov boj!
Pravosodni izpit je danes še kako pomemben – brez njega si navaden “pisar”, saj ne moreš zastopati npr. firme na sodišču. Poskusi ponovno, ni drugega.
Vem pa, da je treba za pravosodni izpit trdo delati.
Hčerka od prijateljice je (na porodniškem dopustu) cele dneve študirala za pravosodni izpit. Mama je je skoraj celo leto pazila na dojenčka. Ni to tako enostavno.
Želim ti vso srečo in veliko uspeha!

drugič si padla na pravosodnem izpitu. Tokrat se nauči res temeljito, preštudiraj česar nisi znala, poskusi ugotoviti, koliko ti manjka do uspešnega zaključka. Če le nisi preneumna (piflanje dela čudeže), se potrudi in ne sekiraj. V tretje gre rado.

Ravno pri ustnih izpitih je samozavest in psiha 90{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} uspeha…. vem, da je težko pametovati nekomu drugemu, ampak skušaj se umiriti in najti motivacijo….

jaz sem delala pravosodni po koncu porodniške, prve tri mesece sem se učila po tri ure na dan, druge tri mesece pa po šest ur na dan v drugi polovici porodniške, čeprav se mi je sin zbujal trikrat na noč….

ampak motivacijo sem pa imela, kot nikoli v življenju…. he he, ko sem šla na pravosodni, sem bila že drugič noseča in sem vedela, da sploh ni dileme, da ga moram narest…če ga hočem sploh imeti….

Naj najprej popravim, da gre za pravniški državni izpit in ne pravosodni izpit. Če si prišla tako daleč, sedaj ne obupaj. Vzemi si čas in povprašaj druge, kako so se pripravili na izpit. Obstaja več načinov učenja, ti pa moraš ugotoviti, kaj ti najbolj ustreza.

pravniški državni izpit = pravosodni izpit

Hja… veš kaj loči uspešne ljudi od neuspešnih?

Vztrajanje takrat, ko je pot polna problemov.

P.S. IN zdaj bom še sam 10x prebral kar sem napisal. Tudi sam potrebujem to vztrajnost…

Aja, zato je padla, ker je šla delat pravosodni izpit namesto pravniškega državnega?

Kolk mi greste na živce jezikovni puristi, a si v pogovoru s kolegicami tudi tak picajzl oziroma ali jih sploh še imaš?

Avtorica:
Punca, glavo pokonci in ne kar tako obupat. V življenju je vedno tako, nekomu uspe takoj, nekdo se mora pošteno trudit, nekomu je vse prinešeno k riti, nekdo mora za vse poskrbeti sam. Ne razmišljaj o drugih, razmišljaj o sebi. Tebi še malo manjka, mogoče bi morala res poiskati kak drug način učenja (naj ti punce v tej temi povedo, kako so se pripravljale, saj se jih je kar nekaj oglasilo). Ne glej na vse skupaj kot na muko in oviro, ampak kot na nekaj, kar preprosto je, tako kot je, ker je to tako urejeno in mimo tega ne moreš. Basta. In če je uspelo toliko drugim, bo menda tudi tebi. Očitno ga ni nemogoče narediti, torej.

Vzemi si kakšnih 10 do 14 dni popolnega odklopa, nato pa naredi plan in pljuni v roke. Pa umiri se , predenj greš na izpit.
Boš vidla, dabo šlo.

Kaj naj ti rečem? Ne obupaj. Poskusi še enkrat, nekaj je pri tolikšni količini snovi odvisno tudi od sreče. Če pa slučajno ne bi šlo, pa se tudi preveč ne sekiraj. Vem, da ti tole ne bo preveč v tolažbo, a vendarle- dandanes tudi pravosodni izpit pri službi ne pomeni kaj dosti. Nas je ogromno brez službe tudi s pravosodnim (pa smo ga v prvo naredili) + z izkušnjami po opravljenem PDI-ju. Reala je pač takšna, tako da- četudi ostaneš brez tega izpita, ne bo konec sveta. Niti možnosti kaj dosti manj pri iskanju službe ne boš imela. Tako pač je danes.

Če napišeš svoj mail, ti posredujem zbirko sodne prakse, katero sem sama pripravljala tekom učenja na PDI. Kolegice, ki so to imele, so rekle, da jim je zelo prav prišlo na pisnem delu izpita.

Tako kot so ti že svetovali – glavo gor, vztrajnost, zaupanje vase, ne obupuj, lepo se nauči in samozavestno pojdi na izpit! Jaz sem padla tudi kak butast izpit večkrat, pač malo smole, a na koncu pa imela dosti boljše povprečje od sošolcev. Gre pač za skupek več faktorjev.

Moram pa reči, da če bi danes še enkrat študirala, bi bila izjemno hvaležna, za sprostitvene vaje, pa najsibo joga, dihanje, meditacija, karkoli že je na tem področju. Ravno ta nervoza pred izpiti me je dostikrat ovirala pri učenju in koncentraciji. Če bi takrat prakticirala kaj od tega, dovolj je že recimo pol ure dnevno, bi se lahko umirila in dosti bolje prišla skozi.

Morda poglej še za kaj takšnega, ti zna pomagati umiriti se in tudi najti nazaj zaupanje vase. Pa ne misli na neuspeh, temveč se fokusiraj na znanje, ponavljanje in to, da boš naredila!

Drugače pa odgovor tisti, ki pravi, da si brez PDI nula – jaz ga nimam, ker me je pač pot zanesla drugam, a imam najbrž že od vsega začetka dosti višjo plačo kot nekatere kolegice s tem izpitom in delam večkrat tudi dosti zanimivejše stvari, tudi na določenem področju ali več njih sem bistveno bolj podkovana. Tako da ni nujno potreben, je seveda fajn, če ga imaš, a ni potreben za vsako službo.

Imaš še eno priložnost, potrudi se. Kot prvo začni živeti, ker to, da se nekam zapiraš in učiš po cele dneve ne pelje nikamor. Res je, da je izpit težek, ampak tako zelo pa tudi ni. Ne vem pa od kod splošno prepričanje, da z opravljenim pdi-jem dobiš službo. Če še po tolikem času nimaš službe, jo boš zelo težko dobila, pa čeprav imaš pdi, ker vsako leto diplomira veliko ambicioznih ljudi s svežim znanjem in ti hitro poiščejo službe. Danes, če želiš službo, rabiš širok krog znancev ali pa moraš izstopati s študijskimi dosežki, dodatnim faksom, pripravništvom, ki ni ravno na sodišču… To da si se po cele dneve učil, ti pa noben kadrovnik ne bo štel v korist.
In ja, bolj pravilen izraz je pravniški državni izpit in ne pravosodni.

Recimo js sem bla ena taka, ki je mislila, da ne bo šla PDI nikoli delat. Oh, js sem na faxu bla totalni bumbar, skor vsak izpit sem šla delat večkrat, enostavno se mi ni dalo. Potem, ko sem pa šla v službo in, ko sem vidla kako je pravo uporabno in kako je v bistvu fajn, če zadeve obvladaš, pa sem postala zelo zagrizena in tudi precej tekmovalna. Sem šla pol delat PDI, in sem ga nardila v prvo. To je verjetno edina stvar, ki sem jo js v prvo nardila, matrala sem se zelo in sem lahk na to upravičeno ponosna. Tak, da, če je men ratalo, pol draga avtorica, sam zavihaj rokave in akcija!

evo takim študentom očitno službe ni težko dobit.

evo takim študentom očitno službe ni težko dobit.[/quote]

Sem delala 6 mesecev provostovoljno, šele pol, ko je šefica videla, da sem zagreta, me je vzela v plačano pripravništvo. Danes tudi zelo pridni, če ne pokaže interesa, ne more kaj veliko pričakovati, kar se službe tiče. Js sem svoja študijska leta vzela po eni strani kot del odraščanja, po drugi strani pa kot del zabave, ker nikoli v življenju nimaš več toliko “časa” in volje se zabavat, kot ko si mlad. In nimam nikakšnih frustracij zaradi tega. Veliko bolj intelegentnih in bolj pridnih kolegic s faxa pa se še danes išče, zakaj ne vem, niti me ne zanima. Pomemben je samo odnos do situacije v kateri se znajdeš!

evo takim študentom očitno službe ni težko dobit.[/quote]

Seveda ne, ker so tekom študija počeli še kaj drugega kot se samo učili. Znanja pa imajo dovolj vsi, ki končajo pravno fakulteto. Če si se stvari hitro naučil, še ne pomeni, da si sposoben in deloven človek. Predvsem pa je najpomembnejše, da si z nogami trdo na tleh in nimaš visokega ega, kar je zelo pogosto med pravniki.
Pa še ena stvar je- nekdo, ki v praksi uporablja znanje, ki se ga je naučil, bo sigurno prej naredil izpit kot nekdo, ki se zgolj stvari nauči.

Anitkacc34

bi te lahko jaz prosila za tole zbirko sodne prakse, ki jo Omenjaš?

moj mejl: [email protected]

HValaaa

New Report

Close