Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdaj lahko najstnik sam odloča, da ne gre z nami na morje?

Kdaj lahko najstnik sam odloča, da ne gre z nami na morje?

Bom raje tako vprašala.
Smo bili zdaj 4 dni v Istri, pa je bilo cel kup izbruhov. Zdaj študira, da ko gremo v Dalmacijo za en teden, raje ne bi šel – ker da mu potem grejo vse počitnice, ki bi jih raje preživel s prijatelji.
Jaz bi ga sicer že pustila doma oz. pri očetu, ampak to je edini čas, ko je naša družina resnično skupaj brez vsega in 3 leta mlajša sestra bi ga preveč pogrešala oz. se dolgočasila brez njega. Kolikor sem zdaj razumela, on ne želi preživeti ves čas z nama, ampak rabi tudi čas zase, zgleda da smo ene tečne babe.

Je prav, da ga spodbujam, da naj gre vseeno z nama ali naj ga kar lepo pustim pri očetu, bomo vsaj mi2 imele mir oz. preveč mira?

Kaj je bil vzrok za izbruhe?

Kaj bi na morju počeli?

A sta s tamalo res tečni babi, a samo izgleda, kot da sta tečni babi?

In najstnik je pri enajstih ali pa pri osemnajstih… koliko je star?

In jemati ga s sabo na morje samo zato, da bo animiral mlajšo sestro, ne pa užival doma s prijatelji in očetom, ni ravno res dober razlog.

nova
Uredništvo priporoča

Po moje je bil problem v mrzli vodi, ker drugače ogromno časa preživimo v vodi, imata rada raziskovanje z masko in dan gre hitro okrog. Zdaj smo šli v vodo le na hiterco, njega je še najbolj zeblo in niti ni vedno šel z nama.
Potem smo se sprehajali ob obali, pa je bilo spet preveč.

Mogoče naj rečem, da bo avgusta voda toplejša in bo lahko več v vodi?
Naj ga sploh silim ali naj ga pustim kar doma?
Ima na sveže punco, morda je ”krivo” to

To se bere, kot da je njegova naloga na morju zabavat mlajšo sestro.

Sicer nimam najstnika, ampak jaz bi izbrala takšen kraj, kjer ima najstnik kakšno družbo. Npr. kamor gredo njegovi sošolci ali prijatelji.

Res je vse odvisno od tega koliko je star. Najstnik lahko sam odloča, ko mu starši to dovolijo oz je dovolj zrel, da se mu zaupa. Nenazadnje tudi od tega, za koliko časa greste na morje in ali ima lahko enako kvaliteten “nadzor” doma. Zaradi sestrice, ki se sicer dolgočasi, ga res ni pametno vleči s seboj in pokvariti dopust vsem. Ni namreč hujšega kot nesrečen najstnik.

Najstnik in tri leta stara punči nekak ne gre skupaj, še najmanj pa za obvezo pri varstvu….Da lahko ti v miru uživaš na plaži???!!!
Če bo ostal doma pri (predvidevam pri tvojem bivšem možu) očetu, ni to nič narobe. Itak ste razdeljenea družina. Zakaj poudarjaš, da boste zadnjič skupaj kot družina, če pa njegovega očeta ni zraven?! Prav je, da ima počitnice pri očetu. On je tudi njegova družina.
Edino če z očetom nista ravno dobra, ali pa je tudi očetu povsem odveč, da bo en teden pri njem. Če ni takih pomislekov in zadržkov, si za najstnika boljše varstvo, kot oče, niti zamisliti ne moreš!!!

3 leta mlajša in ne 3 leta stara … tako piše avtorica.

In če je najstnik star 14 let, je sestrica že 11..

Najstnik je 14, punca pa 11 ja. Ne on animira nje, ampak sta že od vedno povsod skupaj. Hčerka je že veliko tudi sama s svojimi prijateljicami doma, ampak ko kam gremo, pa se takoj pozna, če manjka ena tretjina.

Koliko je star?

V nekem obdobju so raje sami in s svojo družbo, kasneje te spet vsaj za par dni pridejo na dopust pogledat, če imajo čas. Ene tri leta v obdobju najstništva jim je domača familija na dopustu nezaslišano utesnjujoča, odveč in totalen dolgčas. Lahko ga vseeno vlečeš s seboj in prenašaš najstnikovo živčnost in naveličanost.. Če greste kam, kjer ima svojo družbo že iz prejšnjih let, bo hodil po svoje, samo spal bo – kolikor bo spal – pri vas.

Moj sin ni želel z nami, ko je bil star 15 let. Malo smo cincali, nato smo se odločili in je moral z nami. Pri 16. letih pa je bil že sam doma, na kosilo je hodil k babici. Hčerka je lansko leto šla z nami (15 let), pa je bil obup, to zame ni dopust. Skoz eno jamranje, hodila po svoje… , vendar ona bi letos še šla z nami, pa sva se z možem odločila, da bomo letos doma, jaz sem kar vesela. Denarje za kakšen fensi, šmensi dopust, kjer strežejo najstnike od spredaj in zadaj pa nimamo.

jaz sem komaj čakala, da bosta toliko velika, da bomo lahko tudi šli kam, kjer ne bo apartma tik ob morju, kjer ne bomo ves dan na igralih, da se bomo lahko tudi kaj prošetali, kaj pogledali.
Zdaj pa sta očitno že prevelika za to, zdaj je takoj že kilometer preveč.

Prilagodite dopust najstnikom, kam bi oni šli, kaj bi počeli, kaj vam je to tak problem? 14 letnika jaz ne bi pustila doma, 16 letnika pa že.

Verjetno je res frišna ljubezen en od glavnih razlogov, kar spomnite se sebe v tej situaciji…

Ne razumem vsega tega napadanja o “animiranju”, če imata sorojenca normalen odnos, je logično, da se na počitnicah pogrešata, če en manjka. Sploh mlajše sestre, ki imajo starejše za “vzor”.

Tudi ne razumem vsesplošnega fenomena, ko mularija rata preveč “kul”, da bi šla na enotedenski dopust, ki ga častijo in organizirajo starši, mah, očitno se mora res poklapati kombinacija, ko najstnik uživa v potovanjih in druženju z domačimi.

Če bi jaz pustila mojo 13,5 staro najstnico doma bi ona: Spala vsak dan do 13.00 ure, bedela do 1.00 zjutraj, cele dneve gledala TV, potem še malo računalnika, pa še tablico. Vmes bi pojedla goro sladkarij. Zaenkrat še ni pomislila, da bi ostala doma, ampak če bi, bi jaz verjetno rekla NE.

Ja to so leta, ko se jim začne kar mešati, ko slišijo za skupni dopust s starši. Boš videla pri dvajsetih pa ugotovijo, da je hotel mama tudi na dopustu čisto kul. Trenutno je najbrž sveža punca, pa kakšna luštna družba…ta leta med 14 in 16 so vedno kriza. Če ga imaš kje pustit, mu pač dovoli da je doma, pa je. Druga zgodba je, če bi bil čisto sam doma, tu bi tudi jaz imela težave. Sestri predstavi tak dopust kot prednost, “babji žur” ali kaj podobnega, pa ga tudi ne bo toliko pogrešala. Potem si pa lakirajta nohte, delajta frizure, pojdita po štantih… vse kar pač take deklice rade počnejo. Njemu bo pa doma v moški družbi tudi bolj “kul”. Si kar predstavljam faco štirinajstletnika, ki mora zvečer z mamo in tri leta mlajšo sestro v bližnjo slaščičarno na sladoled in na sprehod… Veš, včasih so te “družinske počitnice in biti skupaj kot družina” čisto precenjene, še posebej, ko v njih nehajo uživat vsi člani družine.

To se zgodi če jim pustite da vas komandirajo. Najstnik bo hodu s tabo dokler boš ti tako rekla in tako pač bo. Če se dolgočasi je njegov problem ne tvoj. Da pa se stalno prilagajate je pa naravnost smešno. Pa saj si ti njegov starš in boš ti govorila kaj naj dela. Drugače pa niste družina če ni očeta.

Tole je pa največja bedarija, kar jih je napisanih tu gor. Seveda so družina, kaj pa so?

Avtorica, pusti ga pri očetu. Fant odrašča.

To je najbolje ,da se z njim pogovoriš. Vse se da zmenit.
Tri leta nazaj je šel naš srednji star 19 z nami in hči je imela 13.Res ni imel punce. Imeli smo se super. Lani je z nami šla še njegova punca. Letos pa gre z nami prijatelj od hčere (15 let).Ne fant -prijatelj. Ločena ležišča.

Tole je pa največja bedarija, kar jih je napisanih tu gor. Seveda so družina, kaj pa so?

Avtorica, pusti ga pri očetu. Fant odrašča.[/quote]

Očitno ne poznaš definicije družino. So kvečjemu enostarševska družina.

Tole je pa največja bedarija, kar jih je napisanih tu gor. Seveda so družina, kaj pa so?

Avtorica, pusti ga pri očetu. Fant odrašča.[/quote]

Očitno ne poznaš definicije družino. So kvečjemu enostarševska družina.[/quote]

Enostarševska družina pa ni družina ali kaj?
Že samo ime ti pove, da je družina.
Razen, če si kaka huda tercialka, take pa rade trdite, da to ni družina.

Potrebno je jasno ločiti. Družina je oče, mati in otroci. Mati in otroci pač ne more biti isto kot mati, oče in otroci. Zato so enostarševska skupnost, oziroma razbita družina

Očitno ne poznaš definicije družino. So kvečjemu enostarševska družina.[/quote]

Enostarševska družina pa ni družina ali kaj?
Že samo ime ti pove, da je družina.
Razen, če si kaka huda tercialka, take pa rade trdite, da to ni družina.[/quote]

Puma, ti nimaš razčiščenih pojmov.
Avtoričina družina je čisto prava družina. Verjamem, da ve tercialke tega ne odobravate, da se kdo loči, ampak to je vaš problem.


Od tega ne bi umrla… Pa veš, otrok mora imeti priložnost, da odraste.

New Report

Close