Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zavod in nadomestilo za starejše od 55?

Zavod in nadomestilo za starejše od 55?

Prosim za korekten odgovor samo tistih, ki imate prave informacije.

Torej, zanima me, ali ženski, ki je starejša od 55 let in ima sicer precej del.dobe (ne izpolnjuje pa pogojev za penzion, ker je premlada), bo to leto celo leto zaposlena za poln delovni čas, res pripada po vsaj 9 mesecih plačanih prispevkov 25 mesecev nadomestila? In če gre teoretično po 25 mesecih spet za minimalno 9 mesecev v službo, po tem času ponovno 25 mesecev?

Slišala sem za primer, ko je moški starejši od 55 bil 25 mesecev na zavodu z nadomestilom, potem so ga nekje za 9 mesecev zaposlili in sedaj mu spet pripada 25 mesecev… Tega nisem verjela, ker sem bila prepričana, da ti za 9 mesecev – 5 let pripada samo 3 mesece nadomestila. Pa mi je bilo rečeno, da starejšim od 55 pripada v vsakem primeru 25 mesecev. Je to res? Meni se ne zdi logično, saj so za prvih min. 25 let plačanega zavarovanje že pokoristili 25 mesecev. Za ponovnih 25 mesecev bi jaz rekla, da bi v teoriji morali delati spet 25 let.

Tukaj sicer piše…
http://www.ess.gov.si/iskalci_zaposlitve/prijava_brezposelne_osebe/denarno_nadomestilo

Ni tako kot praviš.

Delavcu, ki je starejši od 55 let in ima več kot 25 let delovne dobe pripada 25 mesecev nadomestila.

Ponovno pa mu po 9 mesecih pripada 25 mesecev nadomestila, če je star 57 in ima 35 let delovne dobe.

Popravljam, ne gre za delovno dobo ampak za zavarovalno dobo,
Ponovno pa mu po 9 mesecih pripada 25 mesecev nadomestila, če je dosegel 57 let ALI ima 35 let delovne dobe.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala megaboy! Zdaj mi je jasno, ker tisti gospod, o katerem vem, da bo tako naredil, je star 58, ženska, za katero pa jaz sprašujem, pa bo letos 56. Zaposlena bo nekako do konca leta, ne vem pa, ali ima 35 zavarovalne dobe… če jo torej ima ali pa če bi ji podaljšali zaposlitev do dopolnjenega 57 leta, ji torej pripada 25mesecev nadomestila?? Ker to je pa super, penzion so ji namreč napovedali šele leta 2019. Delati je pa začela s 17 leti in mislim, da ima kar čez 30 let delovne dobe. Odkar je brezposelna, pa si plačuje zavarovanje (tistih cca. 60 € ali koliko že, ne vem točno), kar pomeni, da ima absolutno zavarovalne dobe 35, tudi če ne bi vlekli zaposlitve do 57.leta. Je tako? Zaposlena je namreč v družinskem podjetju, samo zato, da ji teče doba, dela pa v resnici njen mož, ampak to ni pomembno, ona je uradno zaposlena in zanimalo me je, kako narediti, da bi dosegla pogoj 25 mesecev (ne samo 3).


Pogoj, da bo dosegla 25 mesecev nadomestila je , da ima vsaj 35 let zavarovalne dobe, ali pa starost 57 let, (torej eno od tega), in pa da je prej delala vsaj 9 mesecev pred izgubo zaposlitve.

Po 55 letu ne pripada avtomatsko 25 mesecev borze ampak mora imet delavec preden gre na zavod neprekinjen staž 25 let.

Že, ampak kaj pomeni ta neprekinjen staž.. a to pomeni, da v 25 letih ni nikoli koristila nadomestila na Zavodu ali kako?

Pa še en primer:
Kaj pa pripada nekomu, ki ima dopolnjenih 5 let delovne dobe (ni bila vse normalna zaposlitev, ampak je človek bil vmes par krat na zavodu in prejemal nadomestilo, od katerega naj bi se prav tako odvajali isti prispevki kot od plače v službi), zdaj pa bo po enem letu spet pristal na Zavodu in zaprosil za nadomestilo? A mu pripada 3 ali 6 mesecev nadomestila? Ne razumem, ali se gleda komplet za nazaj, koliko let si pač zbral ali se šteje samo, koliko si bil nazadnje zaposlen od zadnjega nadomestila (z “normalno” mislim, da sem v službi in mi plačujejo prispevke)? Ali pa če konkretno napišem, kako je bilo:

Oseba (stara cca. 30 let): zaposlitev 15 mesecev + 3 mesece zavoda za nadomestilom + (vmes prekinitev, ker pač ni služb) + ponovno zaposlitev za 9 mesecev + 3 mesece zavod z nadomestilom + 18 mesecev službe + 3 mesece nadomestila + (vmes porodniška) + spet nekaj nadomestila + (brezposelnost) + eno leto zaposlitve… do tukaj ima oseba že več kot 5 let plačanih prispevkov! In zdaj se ponovno prijavi na zavod… kaj tej osebi pripada? Spet samo 3 mesece nadomestila, ker je zadnja neprekinjena zaposlitev trajala samo 1 leto, ali pripada 6 mesecev, ker ima oseba na splošno vsega skupaj več kot 5 let del. dobe?

Vse kar si koristila ti se šteje nabiranje staža od nove zaposlitve.Tudi,če nisi pred leti do konca izkoristila zavoda ti tisto kar te je takrat pripadalo propade.moja ima 32 let staža in je stara 56 .pred trinakstimi leti je skoristla 4 mesece borze od devetih in tistih pet je propadlo,sedaj po trinajstih letih novega staža jo pripada samo 6 mesecev.preverjeno na zavodu.
šteje se izrecno neprekinjen staž in nič druzga.


Pravico do nadomestila pridobi oseba, ki je bila pred nastankom brezposelnosti zavarovana najmanj devet mesecev v zadnjih 24 mesecih.
Steje se staž (zavarovalna doba) , od takrat, ko si nazadnje prenehal z nadomestilom. V premeru tvoje žene je to od takrat dalje, ko je prenehala prejemat 4-mesečno nadomestilo. Torej 13 let. nima veze prekinjenih ali neprekinjenih. Skratka od tistih let, ki so bila za nadomestilo že enkrat računana, se ne računa ponovno.
Izjema so osebe, starejše od 57 let ali s 35 let zavarovalne dobe, tem se ob ponovni prijavi na zavod šteje vsa zavarovalna doba.

Torej če bi bila tvoja žena sedaj že stara 57 ali imela 35 let zavarovalne dobe, bi ji pa pripadalo 25 mesecev nadomestila, računano od staža 32 let, ker pa še ni stara dovolj, pa se računa samo od 13 let.

[/quote]
Saj ni važna prekinjena ali neprekinjena zaposlitev. Šteje se tista doba, od katere nadomestilo še ni bilo računano, (čas prejemanja nadomestila se tudi ne računa) torej za to osebo je to eno leto zavarovalne dobe, kar nanese 3 mesece nadomestila.

Enako bi bilo, če bi namesto zadnje neprekinjene zaposlitve 1 leto bila ta oseba zaposlena 6 mesecev, nato 3 mesece brezposelna in nato še 6 meseceva zaposlena.


Pravico do nadomestila pridobi oseba, ki je bila pred nastankom brezposelnosti zavarovana najmanj devet mesecev v zadnjih 24 mesecih.
Steje se staž (zavarovalna doba) , od takrat, ko si nazadnje prenehal z nadomestilom. V premeru tvoje žene je to od takrat dalje, ko je prenehala prejemat 4-mesečno nadomestilo. Torej 13 let. nima veze prekinjenih ali neprekinjenih. Skratka od tistih let, ki so bila za nadomestilo že enkrat računana, se ne računa ponovno.
Izjema so osebe, starejše od 57 let ali s 35 let zavarovalne dobe, tem se ob ponovni prijavi na zavod šteje vsa zavarovalna doba.

Torej če bi bila tvoja žena sedaj že stara 57 ali imela 35 let zavarovalne dobe, bi ji pa pripadalo 25 mesecev nadomestila, računano od staža 32 let, ker pa še ni stara dovolj, pa se računa samo od 13 let.
[/quote]
Saj sem to napisal.Njej je takrat propadlo pet mesecev in sedaj ima borze samo za teh zadnjih 13 let,to je 6 mesecev ampak pripada ji odpravnina za vseh 13 let in za tistih 10 ki je delala za določen čas pred nastopom takratne borze,ker ji niso izplačali odpravnine zaradi deset let dela za določen čas a delodajalec je isti kot sedaj.Tudi moji delavci hrvati so imeli po 20 let staža po eno leto za določen čas in so predlani po novem zakonu dobili odpravnino za vsa leta ki so delali za določen čas.Sem naštudiral zakone hehe.

Kaj pa jast? Imam 53 let in 33 let delovne dobe,od tega neprekinjene 20 let,potem prekinitev 15 dni in ponovna zaposlitev,ki se vedno traja.Na zavodu sem bila samo pred prvo zaposlitvijo, vendar takret nisem dobila nobenega nadomestila.Sedaj me zanima koliko zavoda bi mi pripadalo, ko bi imela 55 let in skupne dobe 35 let in koliko ,ce bi dobila odpoved sedaj,saj gre firmi zelo slabo.

Od tiste prekinitve ti bodo seštevali mesece,ki te pripadajo.Imamo sistem,če si najdeš sam službo si tepen in ti vzamejo neizkoriščeni del zavoda.Tak,da je bolje ne iskat službe dokler ne porabiš čisto vse.Tole organizirajo totalni teoretiki,ki nimajo pojma kaj je proizvodnja od katere živijo.Smo banana republika


Pravico do nadomestila pridobi oseba, ki je bila pred nastankom brezposelnosti zavarovana najmanj devet mesecev v zadnjih 24 mesecih.
Steje se staž (zavarovalna doba) , od takrat, ko si nazadnje prenehal z nadomestilom. V premeru tvoje žene je to od takrat dalje, ko je prenehala prejemat 4-mesečno nadomestilo. Torej 13 let. nima veze prekinjenih ali neprekinjenih. Skratka od tistih let, ki so bila za nadomestilo že enkrat računana, se ne računa ponovno.
Izjema so osebe, starejše od 57 let ali s 35 let zavarovalne dobe, tem se ob ponovni prijavi na zavod šteje vsa zavarovalna doba.

Torej če bi bila tvoja žena sedaj že stara 57 ali imela 35 let zavarovalne dobe, bi ji pa pripadalo 25 mesecev nadomestila, računano od staža 32 let, ker pa še ni stara dovolj, pa se računa samo od 13 let.
[/quote]
Saj sem to napisal.Njej je takrat propadlo pet mesecev in sedaj ima borze samo za teh zadnjih 13 let,to je 6 mesecev ampak pripada ji odpravnina za vseh 13 let in za tistih 10 ki je delala za določen čas pred nastopom takratne borze,ker ji niso izplačali odpravnine zaradi deset let dela za določen čas a delodajalec je isti kot sedaj.Tudi moji delavci hrvati so imeli po 20 let staža po eno leto za določen čas in so predlani po novem zakonu dobili odpravnino za vsa leta ki so delali za določen čas.Sem naštudiral zakone hehe.[/quote]

O kakšni odpravnini govoriš v povezavi z nadomestilom za primer brezposelnosti????


Če se tistih 15 dni, ko si bila vmes brezposelna nisi prijavila na zavod in nisi za tistih 15 dni prejemala nadomestila za brezposelnost, potem se ti šteje 33 let zavarovalne dobe (minus tistih 15 dni) ,
Če izgubiš službo danes, ti pripada 19 mesecev nadomestila, če pa bi jo, ko bi že dopolnila 55 let, pa ti pripada 25 mesecev.


Tole nisi točno napisal, Uporabnici @kaj pa jast ne bodo seštevali mesece od tiste prekinitve dalje, ampak mesece in leta od prve zaposlitve dalje, torej 33 let. (tistih 15 dni se v to ne šteje) Če teh 15 dni kar je bila brezposelna ni uveljavljala nadomestila.

Tisti neizkoriščen del zavoda, pa lahko pri ponovnem uveljavljanju koristiš, če je ta neizkoriščen del daljši od pridobljenega novega. Lahko izkoristiš staro pravico ali novo, ne moreš pa obeh.

Megaboj, ti si car, ker si dejansko zaštekal sistem, kateri je napisan dokaj zapleteno in se ve zakaj.Trenutno velja, “Zavarovancu, ki je starejši od 57 let ali ima najmanj 35 let zavarovanja, se pri ponovnem uveljavljanju
pravice do denarnega nadomestila v zavarovalno dobo za odmero pravice do denarnega nadomestila
všteva ves čas, ko je bil zavarovan, vključno s časom prejemanja denarnega nadomestila.” Dokler ne dopolniš enega ali drugega pogoja.
Odvisno je od tega, koliko časa je bil vlagatelj zavarovan za primer brezposelnosti, in sicer:
 2 meseca za zavarovanca, ki je mlajši od 30 let in je bil pred nastankom
brezposelnosti zavarovan najmanj 6 mesecev v zadnjih 24 mesecih,
 3 mesece za zavarovanje od 9 mesecev do 5 let,
 6 mesecev za zavarovanje od 5 do 15 let,
 9 mesecev za zavarovanje od 15 do 25 let,
 12 mesecev za zavarovanje nad 25 let,
 19 mesecev za zavarovance, starejše od 50 let in za zavarovanje nad 25 let,
 25 mesecev za zavarovance, starejše od 55 let in za zavarovanje nad 25 let.
Kdor je pravico do denarnega nadomestila že izkoristil in jo ponovno uveljavlja, se mu zavarovalna
doba, od katere je bila pravica do denarnega nadomestila že odmerjena in zavarovalna doba na
podlagi prejemanja denarnega nadomestila, ne všteva v zavarovalno dobo za odmero pravice do
denarnega nadomestila.

Zanima me v katerem zakonu in kateri člen piše , da delavcu po 57 letu ponovno pripada nadomestilo 25 mesecev . prosim če je kakšen pravnik , kateri to ve . lp

Imaš na spletni strani zavoda, med “denarno nadomestilo”.
“Zavarovancu, ki je starejši od 57 let ali ima najmanj 35 let zavarovanja, se pri ponovnem uveljavljanju pravice do denarnega nadomestila v zavarovalno dobo za odmero pravice do denarnega nadomestila všteva ves čas, ko je bil zavarovan, vključno s časom prejemanja denarnega nadomestila.”
Preverjeno to drži.


Nisem pravnik, zato moj odgovor ni namenjen tebi.
Za ostale, ki jih zanima isto vprašanje pa poglejte 69.člen 2 odstavek zakona o urejanju trga dela. in pa 1 odstavek, nakaterega se nanaša.

Torej pri dopolnjeni starosti 57 let ni potrebno delati 9 mesecev, da se ponovno dobi nadomestilo za 25 mesecev. Dovolj je ze en mesec dela. Ali mi to lahko to kdo potrdi?

Me pa res zanima, če to velja tudi za espeje, ker jaz bi tako naredila. Izkoristila pravico do nadomestila, spet odprla dejavnost, nekaj časa delala in spet šla na zavod.

Za s.p. menda velja, da lahko koristijo nadomestilo šele, ko so tri leta zaporedoma v rdečih številkah.


Ne. Preden dobiš 25m nadomestila moraš 9 mesecev delat.

Za s.p. menda velja, da lahko koristijo nadomestilo šele, ko so tri leta zaporedoma v rdečih številkah.
[/quote]

No tole ni res. Dovolj je, da prineseš izjavo svoje največje stranke, da iz XY razlogov prekinja sodelovanje s tvojim s.p.

New Report

Close