Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Na šudij računalništva – pa prej?

Na šudij računalništva – pa prej?

Za študij je že skoraj trdno odločen, računalništvo bo.
Dilema je glede srednje.
Splošno znanje ga mika v gimnaziji, strokovni predmeti na srednji računalniški.
Njegov največji pomislek, če se odloči za gimnazijo, h kateri se bolj nagiba, je, da mu bo na faxu manjkalo predznanje iz strokovnih predmetov.

Prosim za mnenja, izkušnje.

Naj gre na gimnazijo, na fri sta matematika in fizika ubijalski.

Ali pa na tehnično gimnazijo.

Moj mož je naredil elektrotehnično. Gimnazija je skoraj preveč splošna, tehnični predmeti pridejo prav.

Ne poznam srednje računalniške, imam pa kar nekaj prijateljev programerjev, ki so si pridobili ustrezno znanje na gimnaziji. Sama sicer nisem računalničar, ampak inženir in znam tudi kakšno stvar sprogramirati in bi rekla da sta tu bistveni logika in matematika in ne vidim, da bi mi manjkalo srednješolsko predznanje kakšnih drugih strokovnih predmetov za programiranje. Nasprotno je tistim iz strokovnih srednjih šol manjkala matematika, pa tudi angleščina. Upam, da se ti oglasi še kdo ki pozna tole srednjo, ki jo omenjaš.

Aja še to, naj pogleda kakšno tehnično gimnazijo.

To sem mu kot alternativo tudi sama predlagala. A je v našem kraju ni, šola v drugem pa mu ni všeč.
Tako sta torej ostali le dve varianti.

Itak se bo moral sam odločiti. Naju je prosil le, naj vprašava koga, kakšen je bil zanj prehod iz gimnazije na študij računalništva. Ker sam ne pozna nikogar takega. Midva pa, žal, tudi ne.

Naš je imel podobne pomisleke in je šel na gimnazijo. Letos se vpisuje na faks in pri njem se je odločitev za gimnazijo izkazala kot dobra. Tehnično znanje dobiš na gimnaziji pri raznih krožkih in delavnicah, pri matematiki in fiziki pa bistveno boljšo podlago kot v SŠ.

Na FRI se strokovni predmeti zacnejo na zacetku. programiranje, preklopni sistemi, podatkovne baze… Se zacnejo s predvidevanjem, da jih student sele spoznava. Tako da manjka strokovnih predmetov na FRI LJ ne bo obcutil.

Moj mož je programer in večina njegovih prijateljev tudi. Vsi so šli na faks z gimnazij brez problema.

O, hvala vsem!
To smo potrebovali, informacije iz prve roke.

Mogoče malo drugačno vprašanje-kaj pa ostali predmeti (jeziki, zgodovina, biologija)- a ti ga tudi zanimajo? Ker na gimnaziji so šredmeti zahtevni. Naj gre tam kjer ga bo veselilo.

Sin ima srednjo računalniško. sicer on se ni odločil naprej za računalništvo, ampak seje nekaj njegovih sošolcev in sicer tisti, ki so bili pridni na srednji računalniški.

Moj fant je hodil na srednjo strokovno Vegovo v Ljubljani, potem pa na FRI. V matematiki, logiki, fiziki in angleščini je tako bil že prej talent, tako da manjka zaradi neobiskovanja gimnazije ni občutil. Tvojemu sinu predlagam, da se, v primeru, da se vpiše na gimnazijo, vključi v dodatne računalniške krožke, krožke logike, fizike….kar bodo pač imeli. Čim več samoiniciative na tem področju, boljše mu bo na FRIju šlo.

Jaz pa poznam fanta, ki je šel iz gimnazije na FRI, pa mu ravno programiranje ne gre…..in imam občutek, da bo obupal………za prvi letnik je naredil vse izpite, le ta mu ne rata…….tako da po moje mora biti tudi malo občutka za to, se ne da kar naučiti.

Sošolci mojega sončka (iz srednje za računalništvo) so tudi šli na FRI, so pa itak totalno zabluzili, pa ne zato, ker bi bilo tako težko, ampak zato, ker so bili v Ljubljani in razen žura ni bilo drugega.))).

To sem mu kot alternativo tudi sama predlagala. A je v našem kraju ni, šola v drugem pa mu ni všeč.
Tako sta torej ostali le dve varianti.

Itak se bo moral sam odločiti. Naju je prosil le, naj vprašava koga, kakšen je bil zanj prehod iz gimnazije na študij računalništva. Ker sam ne pozna nikogar takega. Midva pa, žal, tudi ne.[/quote]

Oba moja sinova hodita na FRI v Ljubljani, oba gimnazijca. Prvi že zaključuje FRI, drugi je v 2. letniku. Kot je eden zgoraj zapisal, matematika in fizika sta zelo težki na FRI, potem pa so še razni drugi predmeti, ki pa tudi temeljijo na matematiki. Oba sinova sta naravoslovca po duši, prvi Zoisov štipendist, delal z računalnikom že v gimnaziji, študij mu gre kot po maslu. Mlajši je tudi dobro podkovan v matematiki, na gimnaziji imel trojko in štirico ves čas, pa mu ne gre čisto gladko.

S srednjih tehniških šol se lahko vpiše samo na visokošolski študij računalništva, ampak nima velikih šans s tisto matematiko in fiziko na srednji računalniški. V prvem letniku FRI odpade skoraj 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} študentov, večina jih je iz srednjih strokovnih šol, nekaj pa tudi gimnazijcev brez zelo dobrega znanja matematike in fizike.

Če sanja o računalništvu, naj gre nujno na gimnazijo. Lahko pa gre seveda na srednjo računalniško, ampak potem naj raje vpiše kakšen drugi faks, ki ima neko vrsto računalniških študij – FAMNIT v Kopru ali kaj podobnega. FRI je za srednje strokovne šolarje pretežak. Treba je pač obvladat gimnazijsko matematiko na visokem nivoju, če se vpisuješ na računalništvo. Matematika in fizika pač nista nekaj, kar se lahko napiflaš, integrale, funkcije, odvode itd. je pač treba obvladati z levo roko, ker sledijo težje stvari.

Absolutno na gimnazijo, plus krožki/delavnice. Širina mu bo prišla prav, podlaga in delovne navade bodo boljše, stroka pa se itak začne od začetka.

Vse se da, če se hoče.

Jaz pa poznam fanta, ki je šel iz gimnazije na FRI, pa mu ravno programiranje ne gre…..in imam občutek, da bo obupal………za prvi letnik je naredil vse izpite, le ta mu ne rata…….tako da po moje mora biti tudi malo občutka za to, se ne da kar naučiti.

Sošolci mojega sončka (iz srednje za računalništvo) so tudi šli na FRI, so pa itak totalno zabluzili, pa ne zato, ker bi bilo tako težko, ampak zato, ker so bili v Ljubljani in razen žura ni bilo drugega.))).[/quote]

Verjemi, da so “zabluzili” tudi zato, ker so videli, da ne zmorejo. Moja dva tudi žurata, ampak najdeta tudi čas za študij. Pri tem študiju ne gre za piflanje,ko bi bilo treba ure in ure presedeti za knjigo in se piflati, gre za razumevanje stvari, dojemanje pojmov, ampak za to moraš imeti matematiko v malem prstu. Ne da se tega naučiti na pamet, razumeti moraš, potem pa samo vadiš na parih primerih Veliko študentov ne dojema sistematike, ne obvlada matematike, ki je potrebna za dojemanje programiranja. In se nehajo truditi.

Ta, ki je šel z gimnazijio na FRI ima seveda boljše možnosti. Vendar ne gre za to, da mu programiranje ne gre, ker nima osnov iz srednje šole, pač pa ker ne obvlada matematike in fizike na takem nivoju, da bi mu bilo jasno tudi programiranje. Matematika in fizika sta tam baza, iz katere vse izhaja. Verjemi, da tisti iz srednje računalniške enostavno nimajo osnov, da bi se sploh lahko bodli z zahtevami na tem faksu.

Vse se da, če se hoče.[/quote]

Glup izrek, ki nima osnov.

Seveda se da, ampak če hočeš priti do osnov, iz katerih se začne matematika na tem faksu, moraš imeti narejeno gimnazijsko matematiko. Če je nisi poslušal 4 leta na gimnaziji ali če si jo, pa je ne obvladaš, moraš, če hočeš narediti fri, predelati celotno gimnazijsko matematiko sam. Se da? Ja, če si vzameš eno leto pred vpisom na faks in se začneš z inštruktorjem sistematično pripravljati na gimnazijsko maturo iz matematike, potem pa še eno leto za maturitetni tečaj.

Ne poznam nikogar, ki bi končal fri s srednjo strokovno šolo. Jih pa poznam ogromno, ki se jih je vpisalo tja s srednjo strokovno. popadali vsi kot zrele hruške.

Vse se da, če se hoče.[/quote]

Glup izrek, ki nima osnov.

Seveda se da, ampak če hočeš priti do osnov, iz katerih se začne matematika na tem faksu, moraš imeti narejeno gimnazijsko matematiko. Če je nisi poslušal 4 leta na gimnaziji ali če si jo, pa je ne obvladaš, moraš, če hočeš narediti fri, predelati celotno gimnazijsko matematiko sam. Se da? Ja, če si vzameš eno leto pred vpisom na faks in se začneš z inštruktorjem sistematično pripravljati na gimnazijsko maturo iz matematike, potem pa še eno leto za maturitetni tečaj.

Ne poznam nikogar, ki bi končal fri s srednjo strokovno šolo. Jih pa poznam ogromno, ki se jih je vpisalo tja s srednjo strokovno. popadali vsi kot zrele hruške.[/quote]

ne bluzi. Moj mož je naredil elektrotehniško, pa ima narejen magisterij. Je pa zelo pomembno, da si talent za matematiko, logiko in fiziko. Drugalče nimaš na tem faksu kaj delati.

Pa še nekaj- na ta faks naj gredo samo tisti, ki jim leži logika in matematika. Sama sem naredila gimnazijo, pa nimam pojma o pojmu, ko gre za programiranje. Čeprav nisem imela težav z matematiko in fiziko, se mi precej ustavi pri višji matematiki in logiki, ki je na FRI faksu. In zato tisti študentje zabluzijo, ker pač ne razumejo programiranja. In take bi raje preusmerila drugam.

Sin je končal srenjo rač- vegovo, naprej je šel drugo smer (že v srednji ni vzel smeri programiranja). Več kot polovica letnika je šla na FRI in večina jih zdaj uspešno zaključuje. Jih pozna, torej tudi s srednjo se da narediti fri! Moraš pa res obvladati MA,FI, ANG in RAČ

Kaj ima programiranje skupnega z matematiko? Prenekaterim matematika ne povzroča težav, a imajo obilo preglavic pri razumevanju programiranja. Ni dovolj samo razumevanje, saj se je potrebno naučiti sintakse in spremeniti način razmišljanja. Na faksu začnejo od začetka in bo že nadoknadil integrale, ki so najlažja tema srednješolske matematike. Veste kaj je programiranje? Pisanje stavkov kot v primeru spodaj, samo še več in bolj zapletene kode. Primer prikazuje rabo enega računalniškega jezika, vendar jih obstaja veliko. Za oblikovanje spletnih strani je svoj jezik, za aplikacije svoj, za krmilnike svoj, za baze podatkov svoj. Študij računalništva zahteva delovne navade, ki jih prenekateri mlad poba nima, zato pocepajo kot hruške. Naj gre na srednjo šolo za računalništvo, z gimnazijo danes nisi nič.

Primer z interneta:

#include

int main()
{
int year;

printf(“Enter a year to check if it is a leap year\n”);
scanf(“{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}d”, &year);

if ( year{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}400 == 0)
printf(“{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}d is a leap year.\n”, year);
else if ( year{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}100 == 0)
printf(“{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}d is not a leap year.\n”, year);
else if ( year{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}4 == 0 )
printf(“{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}d is a leap year.\n”, year);
else
printf(“{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465}d is not a leap year.\n”, year);

return 0;
}

To sem mu kot alternativo tudi sama predlagala. A je v našem kraju ni, šola v drugem pa mu ni všeč.
Tako sta torej ostali le dve varianti.

Itak se bo moral sam odločiti. Naju je prosil le, naj vprašava koga, kakšen je bil zanj prehod iz gimnazije na študij računalništva. Ker sam ne pozna nikogar takega. Midva pa, žal, tudi ne.[/quote]

Oba moja sinova hodita na FRI v Ljubljani, oba gimnazijca. Prvi že zaključuje FRI, drugi je v 2. letniku. Kot je eden zgoraj zapisal, matematika in fizika sta zelo težki na FRI, potem pa so še razni drugi predmeti, ki pa tudi temeljijo na matematiki. Oba sinova sta naravoslovca po duši, prvi Zoisov štipendist, delal z računalnikom že v gimnaziji, študij mu gre kot po maslu. Mlajši je tudi dobro podkovan v matematiki, na gimnaziji imel trojko in štirico ves čas, pa mu ne gre čisto gladko.

S srednjih tehniških šol se lahko vpiše samo na visokošolski študij računalništva, ampak nima velikih šans s tisto matematiko in fiziko na srednji računalniški. V prvem letniku FRI odpade skoraj 80{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} študentov, večina jih je iz srednjih strokovnih šol, nekaj pa tudi gimnazijcev brez zelo dobrega znanja matematike in fizike.

Če sanja o računalništvu, naj gre nujno na gimnazijo. Lahko pa gre seveda na srednjo računalniško, ampak potem naj raje vpiše kakšen drugi faks, ki ima neko vrsto računalniških študij – FAMNIT v Kopru ali kaj podobnega. FRI je za srednje strokovne šolarje pretežak. Treba je pač obvladat gimnazijsko matematiko na visokem nivoju, če se vpisuješ na računalništvo. Matematika in fizika pač nista nekaj, kar se lahko napiflaš, integrale, funkcije, odvode itd. je pač treba obvladati z levo roko, ker sledijo težje stvari.[/quote]

In misliš, da v srednjih tehniških šolah nimajo integralov, pa odvodov? Sploh pa roko na srce, to res ni nič težkega, ko enkrat razumeš, razumeš pa zelo hitro.

New Report

Close