Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Zakaj v Sloveniji ne moreš na faks brez mature?

Zakaj v Sloveniji ne moreš na faks brez mature?

Družba bi se morala zavedati, da so najstniška leta najbolj ranljiva, ko se še mladi iščejo in jim je šola na zadnjem mestu, in ne morejo tista štiri leta biti merilo človeka za celo življenje. Vsak človek si zasluži drugo priložnost. V Ameriki, Angliji in Nemčiji te na ogromno faksov sprejmejo brez mature. Tudi sam trenutno študiram na Ameriški univerzi, ki me je sprejela brez mature, sem pa zelo razočaran nad našim šolstvom in birokracijo ter pogojevanji okoli njega, če se ne bi pozanimal kako je v tujini in dobil možnosti, da se vpišem na faks brez mature, bi bil tukaj v Sloveniji obsojen na bedo, životarjenje, praktično gnil bi, ker te nekdo načrtno ožigoza ker si se težko prebijal skozi najstništvo.

Koliko pa plačuješ šolnine?

Ni res, da na noben faks ne moreš brez mature. Različni programi imajo različne vpisne pogoje.

Jaz sem se lahko vpisala brez mature, ker je niti nisem opravljala. Smo bili par let generacija usmerjenega izobrazevanja in nismo imeli mature 🙂

V Sloveniji se na fakulteto ne moreš vpisati brez mature.

simčiči je to ratalo..je pa mislim da izjema….

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

V Sloveniji se na fakulteto ne moreš vpisati brez mature.[/quote]

Popravljam. Na določene študijske programe se lahko vpišeš brez splošne mature.

V Nemciji imajo na splosno se bolj zoprno:
osnovna sola traja 4 leta, nato se cetrtosolci (stari 9 do 10 let) odlocajo, kam bojo sli, na hauptschule, realschule ali na gimnazijo. Studirat gres praviloma samo z gimnazijo – zakljucek je matura. Izjeme so redke in pomenijo polno razlicnih izpitov. Je pa potem polno privatnih izobrazevalnih institucij, ki si po svoje pisejo pogoje.
Tako, da je po mojem mnjenju se slabse, kot v Slo. Revezi devetletniki nimajo pojma, kaj dejansko pomeni studij, matura, …

Saj ni nič narobe… bo morala tudi mladina spoznat, da brez nič ni nič… samo nam je bilo to samoumevno…

govorite popolne neumnosti. govrite na pamet in polovičarsko. pač za uni rabiš splošno maturo, za vs pa lahko to navadno pač, zaključni izpit.
ampak tudi NI čisto res. tudi v SLO se lahko vpišeš kamorkoli želiš, tudi brez mature ali 4 let srednje šole. kumot. samo ljudje ne poznate zakona! pogoj je edino opravit neki izpitov. če jih opraviš lahko greš iz osnovne šole na medicino če želiš. samo fora je da izpitov nihče ne opravi. ker jih ne more. ker so tako zastavljeni, da so točno za vsako fakulteto potrebna predznanja. ista fora kot pri otrocih. lahko jih imaš sam kolko češ, posvojit pa ne moreš za boga ne. to je isto. če greš skozi to pralnico 4 leta, ravno v telih ko si še najbolj dojemljiv za pralnico te še lahko oblikuje sistem, neka šola potem je uredu. če pa se nisi najdel tega sranja našega in te niso z trdim debelim na suho pojeba.i z temi nepomembnimi podatki in ocenami pa lahko greš na kaki faks. če si seveda dovolj požrl teh bedastoč.
ker drugače pa itak ne bi delovalo kot tako. ker a ni čudno. a v osnovni šoli lahko nekdo preksoćči razred. kako to? ker je tako pameten? to ni mogoče. ker nihče pa če je še tako pameten ne more nečesa znat. to pomeni da se samo snov nadgrajuje. to pomeni da govorimo nekom ki hitreje dojema, ne fda je neki extra pameten. torej tisti ki hitrjeje dojemajo to nepomembno snov so kao intelignetni in pametni. ha ha ha ne moreš verjet. ker človeški možgani delujejo tako. če nekdo ne ve kako se čuje voda ki teče iz pie ne bo vedel kaj se dogaja. če pa mu enkrat pokažeš bo vedno vedel. ja to pa je voda, ki teče iz pipe. a ne? torej nihče ne mopre vedet stvari naprej. torej ni razlog za napredovanje v razred pamet ampak znanje. znanja pa ne moreš v SLO dobit nikjer, ker noben nič ne zna. ki bi moral znat!!
torej je popolnoma logično da te poti ne poznate in je niste vedeli d sploh obstaja. ker vam nihče ni povedal nikdar. ker je tako zastavljeno, da pač moraš požret pralnico, da si v splošnem primeen za svobodnega civilista. pač prikrit učni načrt. vsi enaki vsi enakopravni. HAHAHAHAHA pol pa imamo vse v kurcu. ker res pametni in intelignetni itek na pridemo v politiko. saj ne da bi šel, ampak tudi možnosti ne bi imel nobene!!!

govorite popolne neumnosti. govrite na pamet in polovičarsko. pač za uni rabiš splošno maturo, za vs pa lahko to navadno pač, zaključni izpit.
ampak tudi NI čisto res. tudi v SLO se lahko vpišeš kamorkoli želiš, tudi brez mature ali 4 let srednje šole. kumot. samo ljudje ne poznate zakona! pogoj je edino opravit neki izpitov. če jih opraviš lahko greš iz osnovne šole na medicino če želiš. samo fora je da izpitov nihče ne opravi. ker jih ne more. ker so tako zastavljeni, da so točno za vsako fakulteto potrebna predznanja. ista fora kot pri otrocih. lahko jih imaš sam kolko češ, posvojit pa ne moreš za boga ne. to je isto. če greš skozi to pralnico 4 leta, ravno v telih ko si še najbolj dojemljiv za pralnico te še lahko oblikuje sistem, neka šola potem je uredu. če pa se nisi najdel tega sranja našega in te niso z trdim debelim na suho pojeba.i z temi nepomembnimi podatki in ocenami pa lahko greš na kaki faks. če si seveda dovolj požrl teh bedastoč.
ker drugače pa itak ne bi delovalo kot tako. ker a ni čudno. a v osnovni šoli lahko nekdo preksoćči razred. kako to? ker je tako pameten? to ni mogoče. ker nihče pa če je še tako pameten ne more nečesa znat. to pomeni da se samo snov nadgrajuje. to pomeni da govorimo nekom ki hitreje dojema, ne fda je neki extra pameten. torej tisti ki hitrjeje dojemajo to nepomembno snov so kao intelignetni in pametni. ha ha ha ne moreš verjet. ker človeški možgani delujejo tako. če nekdo ne ve kako se čuje voda ki teče iz pie ne bo vedel kaj se dogaja. če pa mu enkrat pokažeš bo vedno vedel. ja to pa je voda, ki teče iz pipe. a ne? torej nihče ne mopre vedet stvari naprej. torej ni razlog za napredovanje v razred pamet ampak znanje. znanja pa ne moreš v SLO dobit nikjer, ker noben nič ne zna. ki bi moral znat!!
torej je popolnoma logično da te poti ne poznate in je niste vedeli d sploh obstaja. ker vam nihče ni povedal nikdar. ker je tako zastavljeno, da pač moraš požret pralnico, da si v splošnem primeen za svobodnega civilista. pač prikrit učni načrt. vsi enaki vsi enakopravni. HAHAHAHAHA pol pa imamo vse v kurcu. ker res pametni in intelignetni itek na pridemo v politiko. saj ne da bi šel, ampak tudi možnosti ne bi imel nobene!!![/quote]

??!!?? Ti se imaš za res pametnega in inteligentnega??? Resno? OMG!

Lahko bi pa tudi v Sloveniji pač kasneje naredil maturo in se vpisal na faks. Maturo gre lahko delat kdorkoli, obstajajo tudi pripravljalni tečaji za odrasle. Če se nisi sposoben pripraviti na par izpitov na maturitetnem nivoju, itak nimaš kaj iskati na faksu.

Lahko bi pa tudi v Sloveniji pač kasneje naredil maturo in se vpisal na faks. Maturo gre lahko delat kdorkoli, obstajajo tudi pripravljalni tečaji za odrasle. Če se nisi sposoben pripraviti na par izpitov na maturitetnem nivoju, itak nimaš kaj iskati na faksu.[/quote]

Ravno to sem hotela napisat. Če ne moreš mature skupaj spacat, kaj boš na faksu???

Če bi zaradi česar ukinila maturo, bi jo zaradi tega, ker porabi veliko denarja. Je pa dobro, da je, da je vseeno nek zaključek na koncu srednješolskega šolanja …

.

Daj sitz lleder na tazadnjo pa bo šlo. Vztrajnost je lepa čednost. Preberi si pesmico od Pavčka, Ko hodiš pojdi do koca /nekak tako je naslov/.

Torej če ne gre trakoj, začni ponovno in vedvno znova, tsako da prideš na cilj Neuspeh te ne sme podreti temveč utrditi.

mislim, pa kaj je z vami?? imamo priprave na mutro, ki trajajo 1 leto al kok. zakaj pol 4 leta šole prej?? za koga kurca?? a je pogoj za opravljat maturo 4 uspešno opravljeni letniki? NISO. na maturo lahko greš tudi z osnovno šolo. če boš naredil pa je drugo. lahko pa greš po osnovni šoli na tečaj za maturo. se naguliš in narediš maturo. ja??? KAJ VAM NI JASNO. ? TAKI JE ZAKON. TO JE NAPISNAO.

Ti sploh veš koliko diplomantov pri nas nima dela, da so opravili po maturi študij za brezveze. Veš koliko diplomantov dela kar nekaj, samo da imajo za kruh, veš koliko se jih je izselilo, ker ni za visoko šolani kader tukaj služb.
Ameriški šolski sistem pa žal ni ravno zgleden, a ker so se te tam pač usmilili, pa slepo verjemi, kako je super 😀

Soseda je sedaj končala gimnazija in padla večkrat na maturi zaradi matematike. Pa ni edina, kar nekaj njenih sošolcev ni naredilo mature. Sedaj bo šla na ekonomsko, naredila 5+1 in imela priznano poklicno maturo. Tako se izognejo matematiki, na kateri pogrne veliko dijakov.Če nisi matematik, je problem in ne moreš se napiflati matematike. Matematiko moraš razumeti.
Jaz sem bila generacija prvega leta mature. Vedela sem da bom pogrnila na matematiki, ki mi je delala velike težave ves čas gimnazije. Tako sem res padla na matematiki, imela priznano zaključni izpit, s katerim sem šla na takrat višji faks (ekonomska). Ker sem bila pridna študentka sem potem naredila še 2 letnika na univerzitetnem študiju (takrat se je to dalo, ker so ukinjali višji faks in uvajali bolonjsko, jaz pa sem šla direktno na univ.) . Na isti način kot sem jaz obšla matematiko delajo tudi drugi.
Tako da ne vem kaj je prav. Če nisi matematični in logični tip, res težko narediš maturo. Ali boš zaradi tega degradiran in onemogočen za vpis na faks, je tudi vprašanje, ali je to na mestu.

Matematiko moraš razumeti.

Matematiko lahko vsak razume samo mora imeti ob sebi dobrega učitelja. ( ne mislim prfoksov ) nekoga, ki razume, da nekdo ne razume matematiko in ga od prvega do zadnjega koraka nauči. Koliko je takih? Malo. Potem pa ljudje mislijo napačno, da ne razumejo. Seveda da ne, če jih nobeden ne zna pravilno naučiti. Zdaj v Sloveniji je pa tako ali razumeš takoj – kar je malo dedno no ogrmono ali ne – in ti dajo oznako nisi matematik. Je pa seveda logično, da ljudi zanimajo različne vede. Ampak normalen človek lahko razume vse če ima ob sebi nekoga, ki zna učiti. Teh pa v Sloveniji ni. Mogoče pet.

Pozdravljeni!
Sem dijak 3.letnika splošne gimnazije. Sam sem dolgo živel v Veliki Britaniji tako da vem kakšen je sistem gor.
Sam sem bil tudi v 2.letniku na mednarodni izmenjavi na Irskem. Po maturi nameravam študirati medicino ali dentalno medicino. V Veliki Britaniji in na Irskem (+ druge evropske države) se dijaki po 16. letu specializirajo.
To pomeni, da si dijak izbire 4 predmete, ki jih bo delal (tukaj se gleda njegove želje, ambicije, zmogljivosti). Ko sem jaz šel na Irsko sem bil prisoten pri predmetih, ki jih bi rabil pri študiju medicine. Prisoten sem bil pri pouku Biologije, Kemije, Matematike in Psihologije. V VB imajo sistem A-levelsov, ki je za moje pojme boljši od slovenske mature. Dijaki se te predmete tudi zelo intenzivno učijo. Sem pa nekaj opazil pri slovenskih profesorjih. Naši profesorji opravljajo pedagoško delo z “muko” medtem ko pa britanski in irski profesorji dajejo dijakom ambicijo in motivacijo za delo. Nekateri slovenski profesorji so tudi zelo arogantni in nesramni do dijakov. Vedenje nekaterih profesorjev na naših srednjih šolah bi bilo v VB npr. kaznivo in bi se sankcije (npr. propagandiranje lastnih izvitoperjenih političnih prepričanj na dijake- tukaj še posebno velja za profesorje, ki se politično opredeljujejo kot “leve”). V VB se tako obnašanje ostro kaznuje

Glede vpisa na fakultete je pa tako. Jaz lahko povem le za medicino. V angliji je sprejemni postopek tak:
a) Intervju in “personal statement” (nekakšen življenjepis)
b) Opravljen BMAT/UKCAT sprejemni izpit (tukaj se preverja znanje Biologije, Kemije, Logičnega mišljenja. BMAT ima tudi nekaj fizike, čeprav je BMAT le za Oxford in Cambridge)
c) A-levelsi. Za medicino moraš imet Biologijo in Kemijo obvezno. “De facto” pa niso obvezni. Če dobro opraviš BMAT/UKCAT sprejemni izpit si teoretično lahko sprejet.

Jaz osebno nameravam študirat v Sloveniji, ker ni šolnin. Je pa naš sistem vpisa na faks po domače rečeno “glup”. Ok matura…se strinjam. Je nekakšen “certifikat”, ki dokazuje, da imaš neko splošno izobrazbo (govorim za gimnazijo). Je pa totalna bedarija, da se pri vpisu na fakulteto šteje uspeh 3. in 4.letnika. Zakaj?
Dijak A, ki ima recimo 5 pri angleščini ima lahko manj znanja kot en dijak B, ki jo ima 3 ampak je profesor pri dijaku B mogoče bolj “zajeban” in zato dobi dijak slabšo oceno. Lahko rečemo, da je usoda dijakov v rokah profesorjev.

Se opravičujem za kakšno slovnično napakico. Se mi je malce mudilo 😉

Lep pozdrav :))

Kateri faks pa obiskujete ce ni skrivnost? Sama zaradi mat tudi nisem naredila mature…

Tudi mene zanima, kam se lahko vpises brez mature? Na katero visjo solo?

Rad bi vas junake brez mature videl na strojnem faksu. Odleteli bi po 2eh mesecih kot gumb iz hlač.
Če pa razmišljate o nekih hobi faksih, potem je pa to druga stvar.

Obstajajo fakultete v angleškem jeziku. In obstajajo ljudje, ki živijo v EU in ne govorijo nobenega evropskega jezika. Vsaka matura je v evropskem jeziku. V angleškem ne obstaja. Kako naj se potem priseljenec vpiše na faks, če ne more opravit mature v angleškem jeziku ? Kje ti je logika pametnjakovič ? Poznam tak primer in je čista norost. Človek ima opravljeno srednjo šolo, ki v EU ne velja in zato se ne more vpisat na faks.

New Report

Close