Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč Kako pa takrat, ko si odvisen tudi od THCja, ne samo alkohola?

Kako pa takrat, ko si odvisen tudi od THCja, ne samo alkohola?

Pozdravljeni,

sem nova tukaj in danes prvič raziskujem ta forum.

Že cca 14 let kadim THC (travo in hašiš), sem pa na začetku 40-ih. Od nekdaj sem pila dosti več, kot moji vrstniki (v srednji šoli in na faksu) in kasneje tudi več kot večina mojih znancev ali prijateljev. Ko sem začela kaditi THC, sem pila manj in podobno stanje je tudi dandanes: v bistvu raje kadim, kot pijem, saj mi je lepše in manj utrudljivo, pa tudi manj škandalozno. Vendar kakor hitro ne pridem do THCja, se zatečem v alkohol.

Zadnje dve leti se je stanje poslabšalo – pijana sem cca dvakrat na teden, ko pa ne pijem pa kadim THC. Včasih tudi oboje: sem pijana in tudi kadim. Zgodi pa se tudi, da se odločim, da ne bom več kadila THCja in potem pijem tudi štirikrat na teden, redko, zelo redko tudi petkrat. Piti ne začnem skoraj nikoli pred večerom, se pa tudi zgodi, da začnem piti že opoldan in pijem ‘do zore’. Ko pa se odločim, da ne bom pila (kar lahko traja tudi mesec ali več), potem pa kadim THC skoraj vsak dan. Redko pride tudi teden streznitve, ko ne pijem ali kadim THCja po cel teden ali več. Tega je bilo v preteklosti dosti več, zadnje pol leta pa le parkrat – mogoče trikrat ali štirikrat, pa še to zaradi zunanjih dejavnikov (ko mi pač življenski ritem ne dopušča nobene omame), ne pa zaradi notranje volje ali odločitve. Zadnji mesec pa si vsako nedeljo rečem, da ne bom niti kadila niti pila več, kar že v ponedeljek negiram in se ga napijem ali kupim THC – travo ali hašiš.

Zanima me, kakšne izkušnje ima kdorkoli od vas s kombinirano odvisnostjo od alkohola IN THCja? Ali se je sploh smiselno vključiti v programe alkoholnega zdravljenja, če si odvisen tudi od THC-ja?

Hvala za odgovore in lp

Neodločna

V vsakem primeru poiskati pomoč draga moja.
Sem vprašanje poslala še zdravniku, da vidiva njegovo mnenje.

Vabljeni vsi, ki imate morebitne izkušnje s tem, da poveste mnenje.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Prav čudi me, kako da na celem forumu o alkoholizmu nisem odkrila niti enega podobnega problema.

Res upam, da se javi nekdo s podobnimi težavami, seveda pa čakam tudi na odgovor zdravnika, gospa Andreja … in hvala v naprej 🙂

nova
Uredništvo priporoča

Kopiram še odgovor doktor Kolška:

***
V vsakem primeru je smiselno, da se »neodločna« čim prej vključi v resen program zdravljenja zasvojenosti. Če se je odločila, da se reši suženjstva drog (kamor spadata tako alkohol kot THC), ji bo lahko tudi uspelo, če bo vztrajala, če bo iskrena do sebe, do svojih bližnjih, do terapevtov in do skupine, v kateri bo potekalo zdravljenje. Mehanizmi zasvojenosti so si pri vseh drogah podobni in je najbolje razrešiti vse zasvojenosti hkrati – od vseh tako ali drugače opojnih snovi (pa tudi zasvojenskega vedenja – n.pr. računalniške igrice, igre na srečo, …). Upoštevati bo morala, da prava rešitev iz krempljev opojnih snovi pomeni dolgoročno popolno abstinenco, delo na samem sebi, dobrih odnosih z bližnjimi in s tem posledično postopno spremenjeno vedenje in polno, zdravo doživljanje. Nujno mora poiskati ustrezno pomoč, saj samemu človeku skoraj nikoli ne uspe
Star pregovor pravi: »kjer je volja, je tudi pot«.

Marko Kolšek
***

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

…no ja…nadejala sem se odgovora, ki bi razkrival nek vpogled v najprimernejše skupine zdravljenja kombinirane odvisnosti v Sloveniji, saj ne vem, kam naj se obrnem, glede na to, da je moj primer malca drugačnega značaja, kot problem večine tukaj pišočih…

Omenila sem, da se bila pred (mnogimi) leti že parkrat na nekih posvetih z nekim absolutno neizkušenim in nekompetentnim zdravnikom, za katerega sem kasneje zvedela, da je zgubil skoraj vse paciente in v sled tega razposlal vprašalnike, zakaj da so vsi zapustili njegov program. Bilo je v Mariboru na Sodni ulici, ne spomnim se imena niti programa.

Pred parimi leti sem zahajala k nekemu hipnoterapevtu, ki pa po šestih seansah (torej dveh mesecih) ni delal drugega, kot zapisoval odlomke iz mojega osebnega življenja in ni nakazal niti smeri niti metode dela; kar me ne bi niti malo motilo, če bi zaznala kakršnekoli ‘namene’ ali ‘namere’ v njegovem delu, ki bi mi vsaj pričarale vpogled v to, kaj naj bi bila sploh njegova metoda zdravljenja alkoholizma. Dosegel je le to, kar sem mnogokrat dosegla tudi sama: prenehala sem piti za par mesecevm potem pa je bilo za nekaj mesecev vse po starem.

Želim povedati, da nimam pretirano velikega zaupanja v naše strokovnjake, saj me je ravno njihovo klavrno ‘zdravljenje’ odvrnilo od neke resnosti in zavzetosti za samo ‘metodo’ (ki je nikoli nisem prepoznala). Zdelo se mi je, da se sploh ne ukvarjajo s sržjo problema, ter da izvajajo neke prijeme na moji psihi, ki so se mi s časom zazdeli čudni in neuporabni zame.

Zato … mi tudi odgovor doktorja Kolška ni vlil pretiranega zaupanja v stroko.

Glede na to, da je očitno večini terapevtov ‘metodologija’ bolj slaba stran (ali pa sem enostavno naletela na zelo slabe terapevte – kar je ja čisto mogoče), sem se pač obrnila na ta veleforum, kjer naj bi mrgolelo predlogov za najprimernejšo skupino zame…

Ali nasvet doktorja Kolška pomeni, da naj vztrajam dalje v svojem iskanju najprimernejšega terapevta, čeprav mi on ne more niti nakazati, kaj so dejavniki mojega problema in kdo bi bil primeren zame? Če je to njegov odgovor, potem se mu iz srca zahvaljujem za lepe misli, vendar to zame razen lepih misli ni nikakršen odgovor strokovnjaka, na katerega ste se obrnili prav zato, gospa Andreja, ker mi sami niste znali nič oprijemljivega napisati…

Torej sklepam sama (po odgovoru dr. Kolška): kakršnakoli skupina ali terapevt je OK tudi za mojo kombinirano težavo, le da bo moja volja dovolj močna, da bom sledila njegovim napotkom?

Ja potemtakem se lahko zdravim tudi sama…si mislim…saj imam, ko se lotim absolutnega treznjenja sama dosti bolj učinkovite metode, kot vsi terapevti, ki sem jih obiskala…

še vedno Neodločna, sedaj pa še zmedena povrhu…mogoče pa vse bolj odločena, da se resno spoprimem s tem problemom, čeprav mi ne more nihče od strokovnjakov ali laikov svetovati na tem forumu nič oprijemljivega…mogoče pa je popolnoma vseeno, ali sem odvisna od alkohola, trave in mogoče še hazarda: vsaka terapija je OK, dokler se je držiš po predpisih? Saj tudi to sprerjmem: vendar nekdo naj to z neko prepričljivostjo napiše in me napoti NEKAM.

pozdravljena neodlocna
me veseli da si zbrala pogum in napisala svoj problem. nisem zdravnik niti psihiater ampak navaden clovek, alkoholik.
predlagam ti da obisces skupino AA v tvojem kraju ali kje blizu in prisluhnes nasim zgodbam ki so podobne tvoji. vsi smo poskusili sami a se ni izslo. le alkoholik lahko razume drugega alkoholika to je dokazano ze 80 let nazaj.
veliko je primerov podobnih tvojemu, ko je bila poleg alkohola se kaka druga razvada, zato ti res priporocam nase skupine.
jaz sem 8 mesecev zraven in ni mi zal, so pa tudi mnogi ki so po 10 in vec let in smo trezni in srecni in ozdravljeni, zavedamo pa se da bi sami tezko toliko casa abstinirali
korajzno in srecno

http://en.wikipedia.org/wiki/When_Love_Is_Not_Enough:_The_Lois_Wilson_Story
To je resnicna zgodba o alkoholizmu in isto je z drogami zato ce ti uspe najti nekako ta filem ti priporocam, jaz ga ne vem snet dol
srecno

V drugi temi http://med.over.net/forum5/read.php?261,9896915,9907841#msg-9907841 sem ti že malo nakazala nadaljno smer zdravljenja, tukaj pa samo na kratko, kaj opažam:

nihče od terapevtov ti ne bo daj jasnega odgovora, ker ne sme in mora pustiti proste roke, da sama izbereš in tudi noče prevzeti odgovornosti za svoje priporočilo.
Kar je dobro, če lahko izbereš in po mojih izkušnjah zelo slabo za ljudi, ki že tako imajo resen problem, s katerim se soočajo, potem naj bi pa še ob vsem tem našli primernega terapevta. Težko, da ne rečem zamudno, in nevarno, da človek zgubi motivacijo.

Bom zelo konkretna. Za začetek vidim da potrebuješ nekoga z osebno izkušnjo. Upam, da se kdo javi in pove svojo zgodbo.
Kot drugo, AA skupina je dober začetek. Pogooglaj kje ti lokacijsko najbolj odgovarja. Obišči, prvo, drugo tretjo, nekje boš našla osebo, ki ti bo sedla.
Glede kombinbacije THC in alkohol je pa tako. Večino zasvojenosti je kombiniranih. Kaj je substanca ni toliko bistveno, razen v procesu razstrupljanja, kasneje pa je treba v vsakem primeru najti osnovi vzrok, ga razdelati, pokrpati in na novo postaviti temelje.

Pomoč pri tebi vidim v kombinaciji 2,3 terapevtov. Ene skupine, terapevta za čustvene procese (poglej zapise na f. Življenje, ah to življenje http://med.over.net/forum5/list.php?27 od Boštjan Topovšek, če ti je všeč njegovo razmišljanje, siver najdemo drugega) in nekaj z sveta energij, to prosim povprašaj med prijatelji, ne smem nič omenjati.

Smo povezani.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

Ti nisi odvisna od trave, ampak od zadetosti, zato tudi ne najdes konkretnih primerov, ker trava ne povzroca neke telesne odvisnosti, za razliko od alkohola. Tebi je glavno da si omamljena. Ce bi haribo bomboni imeli tak ucinek, bi lahko trdila da si odvisna od bombonov.
Kot so ti ze predlagali, usmeri se v resevanje tvojih problemov z alkoholom in bodo problemi s travo izginili skupaj z alkoholom.

tudi sam imam identične probleme pri 57-ih letih. ker si tudi sam želim iz tega začaranega kroga bi bilo dobro, če bi se lahko nekako povezala in poizkusiva temu narediti konec..lp, Leopold

js ti predlagam da raje kadi samo travo vrjetno že sama veš da je to bolje

New Report

Close