Najdi forum

Dober dan!
Zdi se mi da sem zasvojena s hrano. Kaj je temu vzrok ne vem,mislim pa da je to predvsem psiha in nespoštovanje samega sebe. Kaj vi mislite o tem? Hvala za odgovor

Spoštovana Petra,
pišete, da ste “zasvojeni s hrano” – a ne opišete svojih težav.
Med resne motnje v vedenjskem vzorcu hranjenja uvrščamo ANOREKSIJO in BULIMIJO NERVOZO.
Anoreksija nervoza je motnja, za katero je značilno, da bolnica ni sposobna vzdrževati minimalne normalne telesne teže, se boji, da bo težo pridobila in izrazito moteno doživlja obliko in velikost svojega telesa.
Bistvena lastnost bulimije nervoze pa so “nažiranje”, basanje s hrano, ki jim sledijo neustrezni načini zmanjševanja telesne teže, kot so bruhanje, uporaba odvajal in diuretikov.
Za dobro anamnezo nas zanima:
nenadno zvečanje ali zmanjšanje telesne teže,
pogoste slabosti,
kronične bolezni, bolezni prebavil, nesprejemljivost določenih živil,
telesna aktivnost,
prehrambene navade,razvade, uživanje različnih diet,
opuščanje določene hrane zaradi drugih vzrokov,
socialna, razvojna in šolska anamneza,
čas nastanka debelosti ali shujšanosti, predhodni poskusi hujšanja,
debelost v družini, motnje hranjenja v družini, kronične bolezni,
posebna prehrambena anamneza: količina in kakovost hrane, režim dnevne prehrane.
Pomemben pa je tudi kliničen pregled, ki ga opravi zdravnik in antropometrične meritve, kjer merimo telesno težo v odnosu na telesno višino ob upoštevanju starosti, spola in konstitucije.
Simbolik hrane je tesno prepletena sv simbolizmom telesa, s tem pa tudi s temami, kot so identiteta, samopodoba, odraslost in samostojnost, socialna sprejetost, možnost uveljavitve …
To pa so tudi teme adolescence in hkrati glavne razvojne naloge, ki se v tem obdobju gradnje osebnosti postavijo pred mladostnika.
Pokličete lahko tudi na brezplačno številko ODSEV SE SLIŠI 080 6373 (za vse vrste odvisnosti), kjer vam bodo svetovalci pomagali ali vas napotili na pravi naslov … Lep pozdrav, Ustanova Odsev se sliši

Spoštovani,

Stara sem 30 let in odkar pomnim imam težave s kilogrami, katerim pripisujem vse moje neuspehe v življenju. Ko sem bila stara 5 let so mi operirali mandeljne in takrat sem se kot otrok zredila v dveh mesecih 10 kilogramov. Od takrat naprej jih nosim, enkrat več drugič manj.Enostavno zdi se mi, da bi z normalno težo lepše in boljše živela, po drugi strani sem zaradi moje debelosti nesrečna in edino kar me zares pomiri je to da se najem, da bi zapolnila nekakšno praznino, po drugi strani pa ne prenesem hrane v mojem telesu.Moja teža niha od normalne pa do 40 kilogramov od normalne teže. Po vsakem obroku grem v kopalnico bruhat, ker imam občutek krivde, da sem preveč pojedla.Mislila sem, da je to samo faza v puberteti in ker sem sedaj daleč od pubertete mislim, da mi je stvar ušla z rok in si sama ne znam več pomagati. Zjutraj, ko se zbudim je prva stvar na katero pomislim HRANA, komaj čakam, da sem sama doma, da se lahko najem in tako naprej. Prosim vas, če mi lahko posvetite kakšno vrstico in mi pomagate.
Hvala in lep pozdrav.
GLORIA,NG

nova
Uredništvo priporoča

Petra je pisal/pisala:
>
> Dober dan!
> Zdi se mi da sem zasvojena s hrano. Kaj je temu vzrok ne
> vem,mislim pa da je to predvsem psiha in nespoštovanje samega
> sebe. Kaj vi mislite o tem? Hvala za odgovor

zdi se mi da sem zasvojen s hrano,kar napreja bi jedel.rad bi zgubil nekaj kilogramov,toda če se še tako trudim mi ne uspe, kaj mi svetujete.

kar naprej bi uedel rad bi zgubil nekaj kilogramov vendar ne morem kaj mi svetujete, že v naprej hvala za odgovorPetra je pisal/pisala:
>
> Dober dan!
> Zdi se mi da sem zasvojena s hrano. Kaj je temu vzrok ne
> vem,mislim pa da je to predvsem psiha in nespoštovanje samega
> sebe. Kaj vi mislite o tem? Hvala za odgovor

kar naprej bi uedel rad bi zgubil nekaj kilogramov vendar ne morem kaj mi svetujete, že v naprej hvala za odgovorPetra je pisal/pisala:
>
> Dober dan!
> Zdi se mi da sem zasvojena s hrano. Kaj je temu vzrok ne
> vem,mislim pa da je to predvsem psiha in nespoštovanje samega
> sebe. Kaj vi mislite o tem? Hvala za odgovor

tudi jaz prosim za pomoc kajti opazam da bi lahko cele dneve jedla.kadar sem ali nisem lacna.nimam anoreksije ali bulimije aimam pa zeljo po hrani in neverjetne skomine.mislim da mioram vse pojesti kar vidim.v hrani zelo uzivam zal pa mi je ker mi gredo kilogrami kar gor.ko zacnem hujsat zdrzim slaba 2 meseca in potem zopet od zacetka.rada bi shujsala in se znebila moje pozresnosti.oz.nasla obcutek kdaj imam dovolj.

New Report

Close