Najdi forum

IMAM TEŽAVE Z ZASVOJENOSTJO. NAJPREJ SEM ZAČELA Z TRAVO ZDAJ PA JE ŽE HAŠIŠ. ZELO RADA BI
SE ODVADILA TEGA, SAJ DRUGAČE ME BO MAT ODPOSLALA IZ HIŠE. IMAM ŠELE 17 LET. PROSIM
POMAGAJ MI

Draga Anja,
kajenje trave je lahko kar resna težava.
Na žalost je v Sloveniji travo kadilo že več kot 30 odstotkov dijakov v prvih razredih srednjih šol. Pri 18. letnikih pa je verjetno takšnih že več kot polovica, kar nikakor ne pomeni, da je povsem normalno, če kadiš travo. Res je, da 80 odstotkov ljudi s tem vedenjem preneha v naslednjih treh letih, a vsaj za 10 odstotkov kajenje trave pomeni resne težave, bodisi v izgubi motivacije, v težavah pri učenju – stvari si namreč težje zapomnijo ali pa jih hitreje pozabijo, pojavu dodatnih duševnih motenj ali pa prehodu na druge droge. Telesna odvisnost se verjetno pojavi šele po dolgotrajnem jemanju. Želja po ponovnem uživanju –neke vrste psihična odvisnost, pa zelo kmalu. Seveda je težava, če moraš iskati stanja spremenjenega čustvovanja, razmišljanja in vedenja. Kajenje trave nedvomno povzroča tudi telesne okvare, predvsem na dihalih in pa škodo na samopodobi, saj morajo uživalci svoje vedenje pogosto prikrivati pred starši, učitelji, prijatelji, fantom ali punco in imajo pri tem tudi pogosto slabo vest, saj počnejo stvari, ki so prepovedane. Tveganje je previsoko, da bi lahko mirno čakala in upala, da si med tistimi štirimi petinami, ki se jim ne bo nič zgodilo. Če poskušaš prenehati, si postavi kratkoročne cilje, ne za cel dan, ne za cel teden, mesec ali celo življenje, temveč za danes oziroma ta trenutek, ko si trave želiš. Če ti je uspelo pred petimi minutami in tudi včeraj, ti lahko tudi sedaj in danes. Izogibaj se situacijam, ljudem, razpoloženjem, glasbi,… pri katerih si jemala drogo. Tudi dolgčas je lahko nevaren ravno tako kot tesnoba ali praznovanje pri katerem se želiš imeti »še bolje«.

Upam, da si z odgovori zadovoljna, lahko pa pokličeeš v svetovalnico Odsev se sliši na Gornjem trgu 24 v Ljubljana in pri tem uporabiš brezplačni telefon 080 6373.

Veliko sreče, Odsev se sliši

Anja nisi se predalec,lepo razmisli ker te vse to vodi v pogubo,imas moznost resiti zivljenje nekomu(sebi)ne daj se,ti si zase najpomembnejsa!Takoj to opusti,da ne bos odsla predalec!P.S:Nisi sama!!!!Anja je pisal/pisala:
>
> IMAM TEŽAVE Z ZASVOJENOSTJO. NAJPREJ SEM ZAČELA Z TRAVO ZDAJ PA
> JE ŽE HAŠIŠ. ZELO RADA BI
> SE ODVADILA TEGA, SAJ DRUGAČE ME BO MAT ODPOSLALA IZ
> HIŠE. IMAM ŠELE 17 LET. PROSIM
> POMAGAJ MI

nova
Uredništvo priporoča

Živjo!
Odločil sem se da napišem moje kratko osebno mnenje glede metadona in njegovega načina zdravljenja.
Sem eden med temi ki je končal program v komuni Don Pierina.
In tudi jaz sem bil na metadonu kot vsi ki se dan danes odločijo za ta postopek.
Moje prvo srečanje z metadonom se je zgodil pri dr.Kreku ki sem mu še danes hvaležen da mi je pomagal ven iz zasvojenosti in moram povedati da je bil takrat prvi v sloveniji ki se je res potegoval za to da se odvisnik od nedovoljene droge reši.
In metadon je takrat predpisoval zaradi tega da jih je čim več pridobival in jih nekako tudi nekako prepričeval za razna zdravljenja.
Tako da so se fanje in punce odločili kaj bi naredili iz svojega življenja.
No moje mnenje glede metadona je takšna:
Metadon je sintetična droga kot vemo vsi in je zelo močno zdravilo je supstanca herojina.Kar pa drži da ublaži krize na herojinu.
Ne strinjam pa se da se dan danes preveč ljudi ki pa niso potrebni metadona zdravijo z njim in to večina na zdravstvu se zavedajo.
Že tako ima veliko izgubo naša država glede metadona in obenem nekateri velik dobiček.Zato sem mnenja da bi se moralo veliko več pogovarjati v zvezi te problematike.Moje mnenje je da bi se morali zbrati vsi odgovorni in višji zdravstveni delavci in odprli problem zdravljenje z metadonom in mnenje drugih.
Za zdaj bi bilo to vse lepo vas pozdravljam in upam da se bomo gdaj vidli.dr. Andrej Kastelic je pisal/pisala:
>
> Draga Anja,
> kajenje trave je lahko kar resna težava.
> Na žalost je v Sloveniji travo kadilo že več kot 30 odstotkov
> dijakov v prvih razredih srednjih šol. Pri 18. letnikih pa je
> verjetno takšnih že več kot polovica, kar nikakor ne pomeni,
> da je povsem normalno, če kadiš travo. Res je, da 80
> odstotkov ljudi s tem vedenjem preneha v naslednjih treh
> letih, a vsaj za 10 odstotkov kajenje trave pomeni resne
> težave, bodisi v izgubi motivacije, v težavah pri učenju
> – stvari si namreč težje zapomnijo ali pa jih hitreje
> pozabijo, pojavu dodatnih duševnih motenj ali pa prehodu na
> druge droge. Telesna odvisnost se verjetno pojavi šele po
> dolgotrajnem jemanju. Želja po ponovnem uživanju –neke
> vrste psihična odvisnost, pa zelo kmalu. Seveda je težava, če
> moraš iskati stanja spremenjenega čustvovanja, razmišljanja
> in vedenja. Kajenje trave nedvomno povzroča tudi telesne
> okvare, predvsem na dihalih in pa škodo na samopodobi, saj
> morajo uživalci svoje vedenje pogosto prikrivati pred starši,
> učitelji, prijatelji, fantom ali punco in imajo pri tem tudi
> pogosto slabo vest, saj počnejo stvari, ki so prepovedane.
> Tveganje je previsoko, da bi lahko mirno čakala in upala, da
> si med tistimi štirimi petinami, ki se jim ne bo nič zgodilo.
> Če poskušaš prenehati, si postavi kratkoročne cilje, ne za
> cel dan, ne za cel teden, mesec ali celo življenje, temveč za
> danes oziroma ta trenutek, ko si trave želiš. Če ti je uspelo
> pred petimi minutami in tudi včeraj, ti lahko tudi sedaj in
> danes. Izogibaj se situacijam, ljudem, razpoloženjem,
> glasbi,… pri katerih si jemala drogo. Tudi dolgčas je lahko
> nevaren ravno tako kot tesnoba ali praznovanje pri katerem se
> želiš imeti »še bolje«.
>
> Upam, da si z odgovori zadovoljna, lahko pa pokličeeš v
> svetovalnico Odsev se sliši na Gornjem trgu 24 v Ljubljana in
> pri tem uporabiš brezplačni telefon 080 6373.
>
> Veliko sreče, Odsev se sliši
>

Stara sem 45 let. Pred enim letom so se začele moje depresivne težave, bojazen, da ne zmorem dela, da nisem učinkovita, nisem dobra žena in mama. V družini in službi sicer tega niso opazili, jaz pa svoje delo čedalje težje opravljam, saj me je strah vsega. Začela sem se zatekati v alkohol, občasno, kjer se sprostim, potem pa zaradi slabe vesti, zopet poprimem za delo in opravim na silo tisto, kar bi že moralo biti storjeno. Ne najdem miru, veselja in zadovoljstva nikljer, poskušala sem že s športom in raznimi drugimi dejavnostmi. A vse zaman. Bojim se, da bo moje spropščanje ob alkoholu prišlo v navado. Kaj naj naredim, da bom izkoreninila občutek tesnobe, strahu in dobila zopet nazaj veselje in srečo. Ali sem na poti, da postanem alkoholičarka. Tega se najbolj bojim. Svetujte mi, prosim za pomoč.

Ej punca,
poznam veliko takih,ki so zasvojeni tako kot ti in nekateri od njih so se znali zelo fajn ven spravit.Ce bos verjela,da se lahko odvadis,se bos.
Najdi si veselje v drugih stvareh.Zacni se z necim ukvarjati (sport,…), opusti staro druzbo (to je najpomembnejse) in si najdi nove prijatelje,ki bodo zares prijatelji.Ne hodi na mesta,kjer ves da se dogaja droga.Ko si zazelis trave,bodi mocna sama v sebi in reci NE.Ko bos to veckrat ponovila,bos videla,da deluje..in cez nekaj casa bos ze lahko dalj casa zdrzala brez nje.Vedeti pa moras,da kajenje le tega ni niti najmanj zdravo za tvoj organizem in ce posledice niso vidne sedaj,bodo pa kasneje.
Potrudi se,nekaj casa bo tezko,a verjemi mi, da ce bos ZARES hotela,se bos odvadila.Predvsem pa verjemi vase in uspelo ti bo !

obrni svoj svet na bolje… vem lahko je govoriti… poskusi najdit kaksnega nevtralnega prijatelja, novega prijatelja. … “zadrtega, preresnega” , taksnega, ki te bo impresioniral, vsaj malo, in ki si bosta zaupala… in potem naj ti pomaga…
prosi ga, nja se pogovarja s tabo, naj te spodbuja, … naj ti pokaze svet tudi malo drugace,
se boljse se mi zdi da bi si nasla nekoga taksnega v ljubezni,.. vendar bi te morebitno razocaranje kaj hitro potegnilo na tla…
kaksna si v dusi… si odlocna ?
res je mogoce da se zadrti fantje ponavadi ustrasijo “nevarnih” deklet …
jaz sem bil nekoc taksen “boter” eni,… bila je simpaticna, drobna, zivahna,… kadila je in pila,… spoznala sva se preko neta, in po tistocih dolgih pismih sva postala dobra prijatelja… ni mi zal vseh vecerov ko sva preklepetala po telefonu, in kadar sva se videla sem jo prosil da ne kadi ob meni,… v gostilni pa sva pila sok,.. bil sem ji kot nekaksen “stric” .. ko sva postajala vedno bolj naklonjena drug drugemu sem jo postavil pred dejsto da kadilke ne bom imel… samo enkrat se je spozabila …
njeni starsi, ceprav sem bil 5 let starejsi od nje so me sprejeli … saj ko sva bila par je hodila domov, nezakajena, trezna… vedno so vedeli kje je…
tako so vzgojili mene, ceprav dolocena odstopanja sem imel… vsakdo se ga napije, .. skoraj vsakdo skadi kaksen joit, … vendar veliko nas ima tisto notranjo voljo…
najti svojo voljo… ce ne drugace naj ti nekdo pomaga,… poslusaj njegovo voljo …

aja kaksen je bil konec … ? zalosten a neizbezen, njena mama mi je ce nekaj casa poslala sms,… spet je bila tam kot na zacetku … le morda se malo globje…

priznaj si da to ni prav in menjaj druzbo… ce se ne bos druzila in imela prilike in ce se nisi full zasvojena … bo pomagalo…
al pa si najdi kakega pametnega fanta, takega ki te bo imel rad in ti njega in ki te bo drzal na vrvici …

Lahko ti samo to rečem: mel sem podobne probleme z alkoholom. Sicer sem ga konzumiral samo an partyjih ampak tam brez njega nisem mogel. Ščasoma sem videl, da to nikamor ne vodi in sem se partyjem in druzbi popolnoma odpovedal. Našel sem druge kolege pa tud s starimi spet prišel skupaj. Zdaj je vse super, že eno leto nisem spil nic razen kakšnega piva pa še to zelooooo redko, mogoce 1x na mesec. Dosti srece.

New Report

Close