Najdi forum

Zivjo!
Imam brata, ki je na metadonu. Slisala sem, da osebam ki so na metadonu, pomaga ce kadijo travo. Zato sem brata povabila na joint. In zdaj se pocutim ful krivo. Ko je bil na horsu mu je bilo brezveze kadit, zdaj pa mi je reku da mu je kul in da bo spet zacel. In to zaradi mene. Moj brat rad drugim zbuja obcutek krivde, ampak vem da ne misli resno. Vseeno se pocutim krivo. Kaj ce bo res zaradi mene spet padel v drogo? Potem pa mu se njegova terapevtka rece, da ga jaz spravljam v stresne situacije. Pocutim se kot da mu ne stojim ob strani. Drugace se dobro razumeva, zaupa mi in me vse pove. Ali je bilo ful narobe, to kar sem storila??
Moj brat tudi velikokrat sanja o heroinu, da ga rabi, pa da ga nikjer ne dobi… in podobno. Z mano veliko govori o tem. In vedno ko govori o tem se mu svetijo oci, kot da bi bil ta hors ne vem kaj! Bojim se da bo spet posegel po njem. Ceprav odkar je na metadonu je spet tak kot je bil nekdaj. Ampak vseeno se bojim.
Moral bo iti tudi v komuno ali nekam. Ampak on noce it. Rekel je, da bi se sam zvlekel iz metadona. Ali je kaksna moznost, da ne bi sel?
Ze vnaprej hvala za pomoc.
Lep pozdrav,
Isa.

Lep pozdrav!
Delo z odvisniki je podobno tankemu ledu. Če nismo prepričani o njegovi debelini raje ne hodimo po njem, da ne pademo v ledeno vodo. Prav tako je z odvisniki. Če ne poznamo njihove narave oziroma fenomena odvisnosti raje ne poskušajmo pomagati na nestrokoven način, ki smo ga mogoče ujeli na na tržnici ob nakupovanju zelenjave, saj lahko prehitro doživimo hladen tuš, kot ste ga doživeli Vi. Obstaja veliko strokovnih delavcev oziroma knjig in nenazadnje tudi internetnih forumov, kjer lahko poiščete pameten nasvet, kako odreagirati in nadaljevati v določeni situaciji. Vaša odločitev, da povabite brata na »joint«, ker naj bi mu to pomagalo je bila vse prej kakor razumna.

Smisel odvisnikovega zdravljenja oziroma urejanja je, da doseže trajno abstinenco in se polnopravno vključi v družbo se zaposli in zaživi neodvisno življenje. Glede na to, da je Vaš brat še vedno na metadonu ne izpolnjuje nobenega od zgoraj naštetih primerov.
Zakaj? Zato, ker metadon povzroča visoko stopnjo zasvojenosti in ob prenehanju uživanja povzroča odtegnitvene reakcije, ki so daljše od vzpostavljanja abstinence od heroina saj lahko trajajo tudi do tri tedne v obliki nespečnosti in prekomernega potenja pa tudi do osem mesecev in več.
Ob uživanju metadona pa imate lahko težave pri iskanju zaposlitve in opravljanju vozniškega izpita, če pa med metadonskim programom vozite avto, delate to na lastno odgovornost, saj je to kaznivo dejanje.
Torej, če pogledamo na zgoraj navedena dejstva lahko sklepamo, da je uživanje metadona vse prej kakor osebna svoboda, zato Vam predlagam, da poskusite svojega brata prepričati, da se vključi v visokopražni program (komuno).
Če bi mu uspelo vzpostaviti dolgotrajno abstinenco brez komune bi to že zdavnaj storil. Ne iščite vzroke zakaj Vaš brat nebi šel v komuno ampak bodite odkriti in poiščite vzroke zakaj naj bi odšel v komuno. Za več informacij se lahko obrnete tudi na spodnjo telefonsko številko.

Zavod Pelikan - Karitas Celodnevni pripravljalni center Cesta na Polževo 4 1294 Višnja gora TEL.: 051 339 725 E-MAIL: [email protected] SPLET: www.pelikan.karitas.si

New Report

Close