Najdi forum

Metelkova – metadonski program

Lepo pozdravljeni!

Prebiram forum in se čudim kako imate vsi te ljudi – narkomane – za reveže, boge ljudi, ki si ne znajo pomagati. Pravite, da je to bolezen, s tem se ne strinjam, bolezen doleti človeka oni pa so sami izbrali to pot.

No, pa nisem hotela pisati o temu. Sama živim v neposredni bližini zdravstvenega doma na Metelkovi in vam povem, da ti ljudje nikor niso nobeni reveži ampak navadne brezdelne, kradljive barabe. Življenje tukaj je postalo nevzdržno. Povsod v okolici je polno igel in metadonskih škatel (lahko pridete pogledati naše dvorišče), razbitih steklenic, bruhanja,… trikrat so mi že vlomili v avto, prejšnjega so mi ukradi (sicer sem ga dobila nazaj), sosedi so ga ukradli prejšnji teden, drugi sosedi so vlomili v stanovanje. Drogirajo se po hodnikih, zvonijo po stanovanjih in “zbirajo prispevke” zraven grozijo. O narkomanu, ki je ropal z inekcijsko iglo, ki naj bi bila okužena z virusom HIV, ste najbrž brali. Otroka si ne upam več pustiti samega v šolo in nazaj saj so mu enkrat že ukradli mobitel. En narkoman si je nabavil grozljivo napadlnega psa, ki ga ima vedno spuščenega, tudi na sprehod s psom ne upamo več. Napadel je že dva psa, policija ne more nič. Da ne govorim kako izgledajo obiski pri zdravniku, obkoli te deset narkomanov, hočejo denar, prodajajo stvari, si ne upam več s torbico na rami mimo zdravstvenega doma ali po bližnji okolici.

In vas vprašam…zakaj so ti ljudje reveži? Delajo ne nič, cele dneve preležijo zadrogirani okoli, kradejo, ustrahujejo ljudi, grozijo, država jim daje potuho s tem metadonom saj je vsem jasno, da je to samo dodatek. In še to mi ni jasno…kamo hudiča je padlo na pamet ustanoviti metadonski program sredi centra mesta, kjer imajo največ možnosti za vsa kriminalna dejanja. Dajte jim nekam kjer daleč naokoli ni nič. In kaj ste naredili s tem, da je to sredi centra mesta, razen tega da ste stanovalcem zagrenili življenje, da živimo v strahu zase in za svoje otroke, da smo okradeni na vsakem koraku zato da oni lahko kupujejo heroin in živijo na stroške države in davkplačevalcev.

Oprostite ampak za te ljudi nimam prav nobenega razloga, da bi jih kakorkoli opravičevala. In če se država tako trudi poskrbeti za njih in jim omogoča dodatno zastonj drogiranje, potem naj poskrbi tudi za ljudi, ki bi radi samo v miru živeli in ne hodili okoli čisto trdi od strahu pa zaradi nijih ne moremo.

g. Mija,

strinjam se z vami, drzava z metadonskim programom daje samo potuho narkomanom. Ne moremo vseh metat v isti kos, a 90% se jih z metadonom
samo “zafrkava”. Kdor si zeli ozdravitve oz. s prenehanjem zasvojenosti od drog si bo poiskal drugo pot (npr. komuna).
To je vsem jasno a dokler zakon uvrsca metadon kot ambulatno zdravljenje zasvojenosti bo ostalo tako.
Zalostno, ljudje ki umirajo za rakom morajo pa na obsevanja v druge drzave, za metadon pa gre toliko denarja davkoplacevalcev.
Tudi v Novi Gorici se srecujemo s podobnimi problemi, saj se ti zasvojenci ki se nahajajo na metadonu zadrzujejo v blizini Zdravstvenega doma, v neposredni blizini samega centra.
Nocem reci da se jim ne pomaga, a ce ne sprejmejo zdravljenja takoj jim tudi ne bi dala moznosti da se leta in leta “zadevajo” z metadonom.

Lep pozdrav.
Racman

Pozdravljeni!

Čeprav mi je ob pogledu na narkomana,pijanca… blazno hudo, se podpišem pod zgornji post. Včasih, ko slišim koga reči:” Ubogi revež, nikoli ne veš, kakšna življenjska stiska ga je pripeljala na to pot”, se naježim. V končni fazi bi lahko bili mi vsi pijanci in narkomani. Komu se v življenju še ni zalomilo, kdo še ni bil prizadet, mar nam gre vsem ostalim vse po načrtu?? Ne? Pa smo zato obupali in stopili na to pot?

Vsi se zavedamo, da narkomani so bili, so in bodo. Ampak dokler mi nimamo opravka z njimi, nas ne brigajo in jih ne vidimo. Niti jih nočemo videti…Raje se jim v velikem loku izognemo, če se da…Ja, ampak včasih so stopnice do našega stanovanja samo ene in nimaš druge možnosti,kot iti po njih…

V naši stolpnici sem imela že nekaj časa na “sumu” mlad par, da sta narkomana in vse dokler ju nisem zalotila “pri delu” sem upala, da se motim.
Dobra dva tedna nazaj sem se zvečer vračala s predavanj. V avli bloka je bil omenjeni fant in ko me je zagledal, je “poklical” dvigalo.Prvo, kar mi je padlo na pamet je bilo, da ne grem sama z njim v dvigalo in sem raje zavila na stopnice. In ko sem ropotala po stopnicah, sem nekje višje zaslišala nemirno govorenje in šumenje. Takoj mi je bilo jasno, kaj se dogaja, ko sem prišla nadstropje višje. Na stopnišču je sedelo to dekle in še trije fantje,ki so si ravno vbrizgavali mamilo. Meni se je kar stemnilo pred očmi…tega si res nisem želela videti nikoli…šla sem mimo, gledala sem v tla, kjer se mi je pogled ustavil na razprti puncini torbici,ki je bila dobesedno nabasana s sterilnimi injekcijami (skrbijo vsaj za to, da jih imajo na zalogi). Stekla sem po stopnicah proti stanovanju in se tresla kot šiba na vodi. Ful me je prizadelo…
Od takrat me je prav groza sami se vračat domov. S strahom čakam,kaj bom zagledala, ko se bo odprlo dvigalo, koga bom srečala, če grem peš po stopnicah…Noro…In tukaj so še otroci,ki živijo tu…nočem si predstavljati stresa,ki bi ga doživeli ob pogledu na to…

Lp, Ireny

nova
Uredništvo priporoča

boze nedaj da ti sin nebi upozno sta je bolest biti narkoman Mija napisal:

> Lepo pozdravljeni!
>
> Prebiram forum in se čudim kako imate vsi te ljudi – narkomane
> – za reveže, boge ljudi, ki si ne znajo pomagati. Pravite, da
> je to bolezen, s tem se ne strinjam, bolezen doleti človeka oni
> pa so sami izbrali to pot.
>
> No, pa nisem hotela pisati o temu. Sama živim v neposredni
> bližini zdravstvenega doma na Metelkovi in vam povem, da ti
> ljudje nikor niso nobeni reveži ampak navadne brezdelne,
> kradljive barabe. Življenje tukaj je postalo nevzdržno. Povsod
> v okolici je polno igel in metadonskih škatel (lahko pridete
> pogledati naše dvorišče), razbitih steklenic, bruhanja,…
> trikrat so mi že vlomili v avto, prejšnjega so mi ukradi (sicer
> sem ga dobila nazaj), sosedi so ga ukradli prejšnji teden,
> drugi sosedi so vlomili v stanovanje. Drogirajo se po hodnikih,
> zvonijo po stanovanjih in “zbirajo prispevke” zraven grozijo. O
> narkomanu, ki je ropal z inekcijsko iglo, ki naj bi bila
> okužena z virusom HIV, ste najbrž brali. Otroka si ne upam več
> pustiti samega v šolo in nazaj saj so mu enkrat že ukradli
> mobitel. En narkoman si je nabavil grozljivo napadlnega psa, ki
> ga ima vedno spuščenega, tudi na sprehod s psom ne upamo več.
> Napadel je že dva psa, policija ne more nič. Da ne govorim kako
> izgledajo obiski pri zdravniku, obkoli te deset narkomanov,
> hočejo denar, prodajajo stvari, si ne upam več s torbico na
> rami mimo zdravstvenega doma ali po bližnji okolici.
>
> In vas vprašam…zakaj so ti ljudje reveži? Delajo ne nič, cele
> dneve preležijo zadrogirani okoli, kradejo, ustrahujejo ljudi,
> grozijo, država jim daje potuho s tem metadonom saj je vsem
> jasno, da je to samo dodatek. In še to mi ni jasno…kamo
> hudiča je padlo na pamet ustanoviti metadonski program sredi
> centra mesta, kjer imajo največ možnosti za vsa kriminalna
> dejanja. Dajte jim nekam kjer daleč naokoli ni nič. In kaj ste
> naredili s tem, da je to sredi centra mesta, razen tega da ste
> stanovalcem zagrenili življenje, da živimo v strahu zase in za
> svoje otroke, da smo okradeni na vsakem koraku zato da oni
> lahko kupujejo heroin in živijo na stroške države in
> davkplačevalcev.
>
> Oprostite ampak za te ljudi nimam prav nobenega razloga, da bi
> jih kakorkoli opravičevala. In če se država tako trudi
> poskrbeti za njih in jim omogoča dodatno zastonj drogiranje,
> potem naj poskrbi tudi za ljudi, ki bi radi samo v miru živeli
> in ne hodili okoli čisto trdi od strahu pa zaradi nijih ne
> moremo.

MIJA

srečo imaš,da ne poznaš nobenega narkomana na katerega bi bila čustveno navezana.

Mija moj fant je narkoman, ki hodi na Metelkovo po metadon. Nekajkrat sem bila z njim in ti lahko le deloma pritrdim. Dejstvo je namreč, da niso zasvojeni le reveži, ampak tudi ljudje iz višjih krogov, ki jim denarja ne manjka, ki delajo in imajo urejeno življenje. V tem času sem spoznala kakšni ljudje so narkomani. Fantje in punce, ki so zelo urejeni, celo nek 45-letni gospod, vsaj na videz so zelo dobro situirani. Teh najbrž ti ne vidiš! Tudi moj fant ni nek zanemarjen đanki, ampak ful urejen ima službo.
Tisti, ki jih pa ti vidiš so pa reveži predvsem zato, ker jim heroin fura življenje že predolgo, mogoče 5 let, mogoče 10…predolgo! Ne vedo kaj počnejo, ker nimajo nadzora!!!! Verjamem, da je stanje nevzdržno in zase vem, da se raje preselim, kot živim tam!!! Po drugi stani pa, ali bo drugje drugače?

Aja in Mija, ne privoščim ti da bi bil tvoj otrok narkoman!!!

V metadonu je večji interes kot v zdravljenju raka, ker gre veliko več denarja skozi.

Dajte izračunat, koliko se letno porabi za metadon. Pa boste videli, zakaj ga ponujajo kot zdravilo. Lobiji, lobiji, lobiji, vse za dobiček na račun revežev, pod krinko, da jim pomagamo, pa obrnemo milijarde.

primož

************************************************************************************* www.mgc-bistrica.si Nihče ni tako bogat, da ne bi koga potreboval in nihče tako reven, da ne bi bil nekomu potreben. [url]https://www.facebook.com/med.over.net[/url]

No sam sem že mislil, da ne bo nobenega objektivnega odgovora, pa je le prišel. Tako kotz vsemi stvarmi je tudi pri odvisnikih velika razlika od enega do drugega. Poznamo zelo urejene paciente na metadonu, ki bi jih zelo težko prpeoznali in tudi tiste, ki so zelo neurejeni in delajo težave svoji okolici. Toda če se malo ogledate okoli je tudi sicer med tistimi, ki ne uživajo drog tako. Imate uglajene in kulturne ljudi in tudi nasilne, nesramne. samo uživanje drog še ne pomeni tudi nasilja in brezbrižnosti.

Glede programa pa le tole. Kdorkoli nas je že vprašal za metelkovo smo vedno povedali, da je koncentracija teh bolnikov na enem mestu prevelika. In iz tega sledijo vse posledice, ki jih navajate. programi morajo biti obvladljivi, to pomeni v stroki do največ 200 pacientov ali celo manj. vse kar je več je veliko bolj neobvladljivo. Stanovalcem okoli metelkove predlagam, da zahtevajo od vodstva ZD da uredijo center za toliko ljudi kot so jih sposobni obvladovati in za tolikšno maso ki je obvladljiva in ne poovzroča dodatnih težav. Ostale pa naj prevzamejo centri kje drugje po Ljubljani, saj nikjer ne piše, da je metelkova edino mesto, kjer se lahko zdravi te ljudi. Hkrati pa se lahk oposamezne paciente napoti k osebnim zdravnikom, ki jih lahko zdravijo v skladu z napotki centra.

Torej velikokrat so problemi tudi zato, ker jih sami naredimo z nepoznavanjem problematike.

Mija, se strinjam s teboj. Tvojo tematiko bi se dalo prenesti še na kakšno drugo področje. Kar zvije me, ko poslušam kakšno učeno razglabljanje, kako moramo biti strpni do kakšnih marginalnih skupin, upoštevat njihovo različnost itn itn.
Ja, teoretično vse drži, pa še lepo se sliši. Samo da praksa kaže drugače. Dobro mi je bilo slišati nekoč nekega preprostega možakarja iz občinstva pri takem omizju, ki je poslušal in poslušal in potem lepo rekel “Vse lepo in prav, a kaj naj naredim pa jaz, njihov sosed, ko mi ustrahujejo otroke, kradejo, svonjajo okoli? Pridite živet k nam, pa ne boste več tako lepo govorili…………..”
Jaz na tvojem mestu bi pisala peticije in pritožbe do onemoglosti.

Spostovana Mija, skusajte razumeti, da kolikor zasvojencev vidite v blizini vasega bloka, toliko je razlicnih usod in razlogov za zalostno stanje. kajti ni nikakrsnih pravil igre, nikakrsnih vnaprej znanih vzrokov, nicesar….
So samo predvidevanja in ugibanja. Tudi v naso relativmo urejeno druzino je prisla droga in z njo se, bolj ali manj uspesno, spopadamo ze kar nekaj let. Lahko vam samo svetujem, kakor bi rekli starejsi ljudje, da Boga zahvalite do komolca, da se to ni zgodilo vasemu otroku ali kaksni osebi, ki jo imate radi in nikakor vam ne privoscim to izkusnjo, da bi to dogajanje bolje razumeli!

Večina zdravstvenih delavcev na Metelkovi, stanovalcev v okolici so pisali peticije, prosili odgovorne, pa ni nič bolje, vedno slabše je. Ko greš mimo zd-ja vidiš trop ljudi(“?”) ajd , ki so zašli iz poti življenja, nekaj jih ima pse, za katere ne veš ali se bi bal psa ali “človeka”.
Da o tem kje naj hodijo otroci sploh ne govorim, ne mimo železniške postaje, ne mimo tabora???? Groza!
Govori ze po zdravstvenem domu, da mora biti gdo na “zdravljenju” od kakšnega pomembneža!

No pa me spluvite, ampak men gre to na jetre!

lp

Na Metalkovi je toliko svinjarije zato,ker 70 % odvisnikov od metadona ne misli v tem trenutku prenehati s heroinom itd….. Če bi se hoteli 101% ozdraviti od heroina bi bila tudi kultura v njihovi glavi razčiščena in ne bi povsod metali lončke, pločevinke, itd….. In ne vem kako lahko enemu človeku,ki vidijo da je dotalno zadet od heroina dajo še metadon …. Zato se strinjam z Primožem,ki pravi tam kjer je denar tam je največja svinjarija………

Nimam pa čisto nič proti tistim,ki se hočejo odvaditi od odvisnosti od heroina, ker se že na daleč vidi kdo se hoče odvaditi in kdo ne.

zgodilo? to se ti NE zgodi. za to se sam odlocis!

Gospa Mija, če misliva istega psa, je napadalen samo do drugih samcev, do ljudi in samic ne.

Samo toliko sem hotela popraviti;)

Lp,
Maja

Nikakor nisem za to, da ljudje s strahom hodijo mimo programa. To je nesprejemljivo in imate popolnoma prav, ko zahtevate ustrezne rešitve. Mislim, da je pravi naslov direktor zdravstvenega doma. Poizkusite najprej pri njem. Program mora biti obvladljiv in nemoteč za okolico. Tudi to se da narediti, imamo tudi v Sloveniji take primere.

draga moja.
odvisnost je bolezen. tudi,če si se sam odločil za to. ne veš kako je bit zasvojen s heroinom, zato bodi raje tiho in se prepričaj glede te bolezni,potem pa te ljudi obsojaj. nena jih ščitim,niti ne govorim,da je to prav kaj delajo, vendar dokler ne veš za kaj in kako je s to boleznijo nimaš pravice je/jih obsojat!!

Ja oni so bogi ja. Mi pa pojma nimamo kako je s to boleznijo. Razen tega, da nam vzame nekoga najljubšega. Ampak to je zanemarljivo proti temu, kaj se dogaja s temi ubogimi zadrogiranimi reveži.

Zanima me telefonska št. Metadonske ambulante na metelkovi prosim?

LP, nejc

Tel. številka Centra za preprečevanje in zdravljenje odvisnikov od nedovoljenih drog v Zdravstvenem domu Metelkova je 01/4723776.

Odgovarjala,
Špela

moderator Društvo "Projekt Človek" tel: 01/425 12 14

Sam hodim na metelkovo in na metadon ze kar nekaj časa… Imam redno službo sem urejen in nasploh zivim dobro. Star sem 29 let in na drogi že od 13 leta(ja sam sem se odloču da bom zajebu celo živlenje,razdru družino,pristal v zaporu!!!! HALOOOOO!!! povejte mi kateri otrok se je sposoben odločat pri 13 letih in to otrok iz družine narkomanke in alkoholika? Vse narkomane ki jih poznam prihajajo iz takšnih ali še hujših družin).. In po vaše sem sam kriv za to kar si mi je zgodilo? No mal sem prešel od bistva. Hotu sem povedat da kljub volji in mnogih let v komuni mi ni uspelo, vedno znova sem padu nazaj in če pri nas nebi bilo metadonskega programa bi bil trenutno v grobu ali pa vsaj v takem položaju kot ljudje o katerih govorite ki prosjačijo pred metelkovo. No ampak HVALA BOGU živim v CIVILIZIRANI,SOČUTNI,ZRELI družbi kjer si ljudje pomagamo in rajši delujemo preventivno ne pa klobasamo takih bedarij po forumih kakor to počnete vi. Moram rečt da sem bil kar šokiran kako zaostalo lahko nekateri ljudje razmišlajo. Samo metadonu se lahko zahvalim da sem ziv in zdrav. Drugače pa pijem samo metadon in abstiniram od drugih nelegalnih drog že leta. Kar se pa tiče folka pred metelkovo vam lahko povem da je to le mogoče 10% pacientov v centru,ki so izgubili upanje,večino prihajajo iz ulice,so brez družine… Res je da bi bilo za njih treba poskrbeti drugače,jim najt drug prostor kjer bi se lahko zadrževali… namesto tega se zadržujejo tam ker drugam nemorejo!!! A ostalih 90% zmerno uspešnih pacientov neopazite. Zato prosim ne blatite metadonskega programa,ker nimate blage veze. Nerazumem kako lahko obsojate nekoga ,če pa o stvari nevete nič,že samo brskanje po netu bi vam lahko dalo čisto drugo sliko problema. Pa še to sm hotu povedat,da imam tudi sestro,ki je preživljala isto kot jast v mladosti pa je farmacevtka… Ker smo vsi drugačni sva se vsak posvoje odzvala na probleme ona ima probleme s prehranjevanjem jast pa z drogo… Toliko o vašem komentarju “saj smo imeli vsi probleme pa nismo šli v drogo” kaj takega lahko reče samo res neizobrazen človek. Oproščam se za slovnične napake a se mi ful mudi. Pa še pridem da kakšno rečemo 🙂

New Report

Close