Najdi forum

že več let jemljem tramal, najmanj 400 mg na dan, vendar to naenkrat zaužijem, včasih pa tudi do 1000 mg.

zanimam me, če sem zaradi tega lahko pozitivna na test na opiate ali morfij ali heroin? oz. če se lahko pozitivna na zdravniškem preglede, če grem recimo za službo ali izpit za avto in ali sem lahko pzitivna na to, če me da policija na strokovni pregled, čeprav dr.-ju ne bi povedala, da uživam tramal.

enkrat sem že imela strokovni pregled, bila sem pod vplivom tramala, helexa, kar mi niso našli, čeprav sem za helex rekla, pozitivna sem bila le na heroin in travo.

torej kako je dejansko s testom, če si dalj časa na večji dozi tramala in čez koliko časa gre tramal iz telesa? mogoče čez 7-8 dni kot heroin?

hvala, lp

HVALA ZA ISKRENO POMOČ IN INFORMACIJE!

Draga moja odvisnica- zares si ODVISNA- temu “strokovnjaki” pravijo HORSE. Težko se boš snela s tega pa saj se mi zdi, da si kar “strokovnjakinja” tudi sama če jemlješ toliko različnih substanc.
Niti ne razumem, iz tvojega pisanja- kaj te pravzaprav muči- to, da boš na pregledu pozitivna.
Ali ni vseeno- saj ga jemlješ in če boš hotela nehati bo treba nekaj korenito spremeniti!

nova
Uredništvo priporoča

E. Klinični učinki tramala

1. Glavni učinki: Analgetičen učinek.

2. Sistemski stranski učinki:
– Zmanjšana psihofizična sposobnost upravljanja vozil in strojev.
– Več kot 10 % se lahko pojavita navzeja in vrtoglavica.
– 1 – 10 % se lahko pojavijo: bruhanje, zaprtost, potenje, suha usta, glavobol in omotica
– Manj kot 1 % lahko vpliva na srce in ožilje (palpitacije, tahikardija, ortostatska hipotenzija in kardiovaskularni kolaps). Ti neželeni učinki se lahko pojavijo zlasti pri i. v. aplikaciji in pri telesno preobremenjenih bolnikih.
– Lahko se pojavijo prebavne motnje (občutek tiščanja v trebuhu, napenjanje) in kožne reakcije (npr: srbečica, izpuščaji).
– Manj kot 0.1 % se lahko pojavijo mišična oslabelost, neješčnost in težave pri mokrenju.
V zelo redkih primerih se lahko pojavijo različni psihični neželeni učinki, katerih jakost in narava sta pri bolnikih različni (odvisno od posameznika, dolžine zdravljenja). Ti neželeni učinki so razpoloženjske motnje (navadno vznesenost, občasno disforija), spremembe aktivnosti (navadno manjša, občasno pa večja) in motnje sposobnosti prepoznavanja in zaznavanja (neodločnost, nesposobnost odločanja, …).
Alergijske reakcije (dispneja, bronhospazem, sopenje, angionevrozni edem) in anafilaksa se pojavijo zelo redko.
– V posameznih primerih konvulzije (skoraj vse so se pojavile po uporabi velikih odmerkov tramadola in po hkratni uporabi zdravil, ki znižujejo prag za pojav konvulzij ali jih povzročajo sama (antidepresivi, antipsihotiki,…).
– Zvišan krvni tlak in bradikardija se pojavita zelo redko.
– Poročali tudi o poslabšanju astme (povezanost ni potrjena).
– Depresija dihanja, če odmerek znatno presežemo in dajemo bolniku še druga zdravila, ki vplivajo na CŽS.
– Odvisnost (redko ob dolgotrajnem jemanju).
– V osamljenih primerih začasno povečanje vrednosti jetrnih encimov.

3. Stranski učinki na mestu uporabe: Jih ni.

4. Toksični učinki:
– Povezani z zastrupitvijo s Tramadolom: zoženje zenic, bruhanje, kardiovaskularni kolaps, motnje zavesti do kome, krči in depresija dihanja do njegovega zastoja.
– Ob hkratnem jemanju nekaterih zdravil (glej stranske učinke, kontraindikacije in interakcije).
– Toksični učinki povezani z dolgotrajnim jemanjem: odvisnost.

5. Indikacija: Za lajšanje srednje hudih do hudih bolečin

a) Status bolnika: Odrasli.
Doza: 100 mg ali 2-krat 100 mg = 200 mg.
Dozirni interval: 12 ur.
Način uporabe: Per os. Posamezni odmerek mora bolnik vzeti po možnosti zjutraj in zvečer z zadostno količino tekočine. Zdravila ni potrebno vzeti med jedjo. Tablete mora vzeti cele, ne sme jih razpoloviti ali zgristi.
Največja dnevna doza: Od 200 – 400 mg, razen v natančno določenih kliničnih primerih.
b) Otroci starejši od 12 let: Kot pri odraslih.
c) Otroci mlajši od 12 let: Tramal retard 100 mg ni primeren.
d) Dojenčki: Tramal retard 100 mg ni primeren.
e) Ostareli: Pri bolnikih starih do 75 let odmerka navadno ni treba prilagajati. Enako kot pri odraslih.
Pri bolnikih starejših od 75 let je izločanje lahko počasnejše. V takem primeru mora biti dozirni interval daljši.
f) Nosečnice naj ne uporabljajo Tramala retard 100 mg. V skladu s sedanjimi splošnimi priporočili lahko zdravnik predpiše Tramal retard 100 mg med nosečnostjo le za natančno določeno indikacijo. Uporabo je potrebno omejiti na posamezne odmerke, ker lahko kronična uporaba med nosečnostjo povzroči odvisnost in abstinenčni pojav pri novorojenčku.
g) Doječe matere: Tramal retard 100 mg se ne priporoča. Zaradi enkratnega odmerka navadno ni treba prenehati dojiti.
h) Ledvična odpoved in / ali jetrna odpoved: Pri hudih jetrnih ali ledvičnih boleznih lahko zdravnik predpiše Tramal retard 100 mg le, če je to nujno potrebno. Potrebno je prilagoditi odmerek (zmanjšati) in dozirni interval (povečati). Zdravljenje je treba redno preverjati. Pri tistih z manj hudimi motnjami morajo biti presledki med odmerki daljši.

Splošno: Tramala retard 100 mg ne smemo uporabljati dlje, kot je za zdravljenje nujno potrebno. Če vrsta in težavnost bolezni zahtevata dolgotrajno zdravljenje s Tramalom retard 100 mg, je treba skrbno in redno preverjati (po potrebi z ustavitvami zdravljenja), ali je zdravljenje z njim še potrebno in s kolikšnim odmerkom.

6. Kontraindikacije:
– Pri znani preobčutljivosti za tramadol ali katero od pomožnih snovi.
– Pri akutni zastrupitvi z alkoholom, uspavali, analgetiki, opioidi ali psihotropnimi zdravili.
– Pri bolnikih, ki dobivajo zaviralce MAO ali so jih dobivali v zadnjih 14 dnevih.
– Pri odvisnikih od opioidov.

Zdravilo uporablajmo še posebej previdno:
– Pri odvisnikih od mamil.
– Pri bolnikih s poškodbo glave.
– Pri šoku.
– Pri bolnikih z moteno zavestjo neznanega vzroka.
– Pri motnjah dihalnega centra in dihanja.
– Pri zvišanim intrakranialnem tlaku.
– Pri občutljivih za opiate.
– Pri jetrnih ali ledvičih okvarah.
– Pri epileptikih in pri tistih, ki so nagnjeni h krčem (zdravimo s tramadolom le v določenih primerih).
– Pri bolnikih, ki so nagnjeni k zlorabi zdravil ali so od njih odvisni (možnost pojava odvisnosti je majhna).

7. Interakcije z drugimi zdravili:

Farmakodinamske interakcije:

a) Zdravilo: Zaviralci MAO.
Mehanizem: Zveča se koncentracija biogenih aminov, potenciran učinek.
Klinični pomen: Zveča delovanje na CŽS in konvulzije.
Priporočilo: Ne smemo uporabljati.

b) Zdravilo: Zdravila, ki vplivajo na CŽS (alkohol, antidepresivi, antiepileptiki, antikonvulzivi, uspavala).
Mehanizem: Sinergizem.
Klinični pomen: Zvečano delovanje na CŽS in zvečanje stranskih učinkov.
Priporočilo: Ne smemo uporabljati.

c) Zdravilo: Mešani agonisti/antagonisti (nalbufin, pentazocin, buprenorfin).
Mehanizem: Kompeticija za vezavno mesto na opioidnih receptorjih.
Klinični pomen: Zmanjšan učinek čistega agonista – tramadola (teoretično).
Priporočilo: Ni priporočljivo.

Farmakokinetične interakcije:

a) Zdravilo: Cimetidin.
Mehanizem: Vpliv tega encimskega zaviralca na metabolizem tramadola raziskave niso potrdile.
Klinični pomen: Ga ni.
Priporočilo: Previdnost, posvetovati se z zdravnikom.

b) Zdravilo: Karbamazepin (antikonvulziv).
Mehanizem: encimski indiktor; zvečan metabolizem tramadola
Klinični učinek: manjši analgetični učinek in krajši čas delovanja
Priporočilo: ni priporočljivo (glej interakcije z antikonvulzivi)

c) Zdravilo: ketokonazol, eritromicin in druga
Mehanizem: Inhibirajo encim CYP3A4 in s tem zavrejo presnovo tramadola (N-demetilizacijo), verjetno tudi presnovo aktivnega M1 metabolita.
Klinični pomen: Ni raziskan.
Priporočilo: Posvetovati se z zdravnikom

8. Interakcije s sestavinami hrane: Klinično pomembnih interakcij s hrano ni, prav tako hrana ne vpliva na sproščanje in absorpcijo tramadola.

9. Antidoti: Nalokson (delni antagonist na opioidnih receptorjih) za respiracijsko depresijo in diazepam (antikonvulziv; i. v. aplikacija) v primeru konvulzij.

Ostali ukrepi ob zastrupitvi: Zagotoviti prehodnost dihal, vzdrževati dihanje in krvni obtok, izprazniti želodec, če gre za per os zastrupitev (z bruhanjem,če je bolnik pri zavesti ali z izpiranjem želodca), hemodializa ali hemofiltracija (za detoksifikacijo ni zadostno, ker se tramadol iz seruma s hemodializo ali ultrafitracijo minimalno izloča).

10.Vpliv zdravila na rezultate biokemijskih testov: V osamljenih primerih je bilo ugotovljeno začasno povečanje vrednosti jetrnih encimov.

11. Terapevtsko spremljanje koncentracij zdravil v plazmi: Ni potrebno.

12. Mesto zdravila v farmakoterapiji:
Tramadol je centralno delujoča učinkovina, z dvema sinergističnima mehanizmoma: kot šibek opioidni agonist in kot zaviralec monoaminskega (NA, 5-HT) privzema (“reuptake”)
Uporablja se za zdravljenje:
– Srednej hudih do hudih akutnih (npr. zlomi, …) in kroničnih bolečin (npr. tumorskih bolečin, bolečin zaradi degenerativnih bolezni lokomotornega aparata,…).
– Travmatskih, preoperativnih in pooperativnih bolečin, vključno s pooperativnimi bolečinami po operaciji na srcu, abdomnu, ortopedskih operacijah.
Za razliko od drugih opioidov pri uporabi tramadola ni klinično pomembnih učinkov na respiratorne in kardiovaskularne parametre. Aktiven je približno enako tako per os kot parenteralno v primerjavi z morfinom in ostalimi sinteznimi opioidi. Lahko se uporablja pri bolnikih s slabšo kardiovaskularno funkcijo, pri starejših, debelih, kadilcih in bolnikih z lažjo ledvično ali jetrno okvaro in pri bolnikih, kjer so kontraindicirani nesteroidni protivnetni analgetiki.

Dip.med. teh. jerry

ODVISNICA POZDRAVLJENA!

Se ti zavedaš nevarnih učinkov teh zradvil OČITNO NE!

Dip.med. teh. jerry

enostavno povedano, če zaužiješ dovolj veliko količino tramala, je filing enak filingu pri heroinu, edino slabo ti je manj, pa dejansko je težje opazit, da si zadet. iz lastnih izkušenj pa ti lahko povem le to, da je kriza po tramalih še skoraj hujša, poišči si pomoč. po tramalu bos enako pozitivna na testih na opiate.

glede nevarnih učinkov teh zdravil pa samo tole – stranskih učinkov je ful, dejansko pa se jih ne zavedajo niti zdravniki, tramale in zaldiar predpisujejo vsakemu, brez zadržkov, predvsem starejšim, nobene kontrole ni glede porabe. moj dedek je dobival tramal proti bolečinam, jedla sem jih večinoma jaz, pospravila sva skupaj take količine, da bi ubilo bika, njegova zdravnica ni posumila ničesar (kljub temu, da je pisale kar naprej recepte, kadar je bilo pač treba). Ko sem začela z odvajanjem in sem nehala tako s tramali kot z vsem drugim – v pomoč mi je bila družina, smo se veliko pogovarjali in dejansko ugotovili, da je tudi dedek dejansko zaradi velikih doz zadet – dobesedno. tukaj bi rada opozorila, da po tramalih nisi zadet in ni filinga,če imaš dejansko bolečine zaradi katerih jih je potrebno jemat. tako smo doma po pogovoru se odločili, da smo tudi za dedka poiskali druge analgetike, celo on je imel nekaj časa krizo.

vem, da sem se malo preveč razpisala, rada bi opozorila le na to, da naši zdravniki prelahko predpisujejo tramal, ne zavedajo se posledic niti ne nadzorujejo količine , ki jo predpisujejo, kar nekaj je takih, ki dejansko so odvisniki, podpira in častih pa jih kar njihov osebni zdravnik, prikladno ni kaj.

lp

V ZDA se je ves ta plastični heroin (vicodin, darvocet, hydro, oxy etc.) postal lahko dostopen brez recepta prek neta in zdaj imajo epidemijo, milijon odvisnikov, ki se heroina nikoli ne bi dotaknili, tablete pa pač nimajo take socialne stigme, a enake ali hujše posledice.

Glede na zgodovinsko vlogo trgovanja z opijem in heroinom ne bi bil presenečen, če so se tudi ti painkillerji (which pain exactly are we killing anyway) razbohotili predvem zaradi izrednih profitov ki jih omogoča prodaja opiatov, sploh če so legalni. Britanski imperij je bil zgrajen na opiju in anglija ga je prodajala še leta po podpisu konvencije.

To je malo kontradiktorno, da je feeling enak kot pri heroinu ampak hkrati pa težko opaziš da si zadet. Na heroinu nimaš nikakršnih dvomov ali si zadet ali ne.

Tramal vsekakor ima potencial za zlorabo, je rahlo euforogen, ampak ne deluje kot heroin, in če ga poješ več samo zaspiš.

Ima pa tramadol določen potencial za detox s heroina, ker je blažji opioid, deluje na manj receptorjev in ima nižjo afiniteto. Takole na papirju se v 5-6 dneh relativno brezboleče spustiš s heroina s cca. 100mg-200mg na dan tramadola retard. Pametno je da si ga ne doziraš sam in da imaš res samo 5 ali 6 tablet.

a je tramal zelo škodljiv?

Najprej lep pozdrav vsem skupaj!

Tudi jaz sem med tistimi, ki imajo probleme s tramalom. Zelo nerodno mi je spregovoriti o tem, ampak moram, ker želim to odpraviti.
Stara sem 22 let. Pred 4 leti sem imela operacijo kolena ter gležnja in za lajšanje bolečin sem prejemala Tramale. Najprej se na to zdravilo nisem preveč ozirala, potem po 2 letih pa sem opazila, da enostavno ne morem več brez njega.:( Že pred 2 leti bi ga morala nehati jemati, ampak enostavno ni šlo. Na dan pojem 100 mg, včasih tudi samo 50 mg. Nikoli me niso zanimale droge. Od njih sem bila vedno daleč stran. Rada bi se odvadila a ne vem kako. Prosila bi če bi mi lahko kdo svetoval.
Koliko časa traja, da se odvadiš?
Koliko časa traja kriza?

Najlepša hvala že vnaprej!

Lp

Grozno mi je brati napisano, ampak tudi sama vem, da zdravniki pišejo recepte za tramadol brez da bi trenili z očesom in to res za količine, ki ubijejo konja. Malo off topic, ampak se mi zdi da tudi spada sem- sama sem bila priča totalnemu idiotizmu našega zdravstvenega sistema, ko je sorodnik postal invalid in je resnično trpel (sesut gleženj, uničena kolena, kolki in hrbtenica) in je urejal zadeve za invalidsko upokojitev (poklicni šofer, težko fizično delo, raztovarjanje razsutega tovora itd.). Komisijski zdravnik mu je določil štiri ure bolniške in štiri ure dela, torej vožnje, kljub temu, da je bil človek na močni dozi Tramala in nekaterih drugih PAS zdravil in je bil zdravnik s tem seznanjen!!!! In ga je seveda vprašal, zdravnika, kako si to predstavljajo, da bo vozil cel zadet okrog, pa mu ni znal dati odgovora… ampak rezultat je bil nekaj časa še vedno isti, štiri ure se naj veselo vozi. O tem, da bi mu predlagal kakšen drug analgetik ali alternativo, ni bilo govora, tako je tudi ta sorodnik kmalu postal fajn zasvojen s Tramalom, vendar je zbral toliko moči, da se je začel sam postopoma spuščati in poiskal alternative (druga protibolečinska sredstva, akupunktura,…)- ampak to je storil sam, zdravstvo ga je pustilo v tem primeru na cedilu.
Mislim, da se zdravniki ne zavedajo razsežnosti in pomembnosti predpisovanja predvsem Tramala, Tadola in Zaldiarja, saj ga ima folk doma v “domači lekarni” že skoraj pogosteje kot Lekadol!!!
Ja, dobro vprašanje, katero bolečino ljudje v resnici potem ubijajo s temi tabletkami?

Ajatutaja zelo me je ganila tvoja zgodba. In res vsa čast tvojemu sorodniku da se je spravil s tablet. Se čisto strinjam s teboj glede zdravil. Tudi jaz sem od zdravnika dobila vsak mesec zelo veliko količino tablet. Včasih sem se celo spraševala zakaj mi jih sploh toliko daje. In kar je najbolj žalostno me zdravnica nikoli ni posvarila o tem da lahko postaneš odvisen, nikoli me ni niti vprašala če imam kakšne težave z jemanjem tega zdravila. Se mi zdi da bi moralo biti malo več nadzora. Poznam tudi nekaj starejših ljudi, ki jemlejo Tramal in Tadol. Polovica njih se niti ne zaveda da so odvisni od njih. Čez čas se potem bolj ubija psihična kot pa fizična bolečina.
Upam, da se bo tudi meni uspelo spraviti s teh zdravil.

leiito:

Filling je precej isti. Sem bil na heroinu in tramal ni kake posebne razlike. Tramal je opioidni analgetik, deluje enako kot heroin.

Kakšne so posledice jemanja tramala z alkoholom?


…zato so pa tudi navodila za uživanje, a ne?

Sicer nimam izkušenj z drogami na splošno, vendar pa zadnje čase jemljem tramal, zaldiar in analgin (najraje kar skupaj) zaradi hudih bolečin v hrbtu in vratu.

Da bi bila tukaj kakšna huda podobnost z heroinom, ne vem, ampak občutek sam ni nič posebnega. Razen tega, da ne čutim bolečin v hrbtu in da se mi vsake kvatre malce zavrti, je to to. Sem pa vseeno vesel, da sem našel tole temo…. Po prebranem se mi zdi, da bi lahko imel probleme z odvisnostjo, če bom s tem nadaljeval…. Je pa res, da ne vem, če ima še kater drug analgetik podobne učinke glede bolečin v hrbtu…. Lekadol in naklofen sta popolnoma brez učinka, drugih zdravil pa pač nimam/ne poznam.

Zadevo sem dobil brez recepta; je pa nekdo vprašal v zvezi z mešanjem tramala z alkoholom…

Se mi je zgodilo, da sem po dozi treh zdravil popil kakšno pivo, vendar se ni zgodilo nič posebnega. Pravijo pa, da te lahko uživanje žganih pijač obrne na glavo.

Pred kratkim sem bil v situaciji ko sem po operaciji dobival tramale z analgenom + en opijat po kanalu, ki sem si ga doziral sam :). Samo sem vedel da ga prej ko v šestih urah ne dobim, tako da sem moral biti priden.

Ukvarjam se z večino športov, torej rekreiram se vsak dan, in tudi poškodoval sem se med vadbo, tako da sem imel 4 dan po operaciji probleme z zaprtjem, krči, preležaninam (bolečine pa so bile na momente skoraj hujše od poškodbe).

Ker je bilo bistvo tablet tudi sproščanje sem peti dan, prvi dan ko sem se lahko z berglami odpazil, naročil 5g trave, ostal potem na WCju še 20 minut, in se z nasmeškom vrnil nazaj na posteljo in še dve uri čutil vsako molekulo telesa. In se v mislih potikal po celem telesu, čutil in sproščal. Nič drugega ni bilo več potrebno.

Takoj nato sem prekinil z tableti in začel lepo redno kaditi. Po tem sem vzel tramal samo enkrat sredi noči, in kasneje na pregledih jih kategorično odklanjam.

Me kr srh spreleti zdaj ko berem tole o tramalu, ker že o razmisleku o travi za zravljenje….ma kater posameznik bi se ga že lahko navlekel, samo vidim da bi bila trava v bolnicah le pljunek v morje.

(drugače sem “seznanjen” z večino drog, vendar prakticiram samo direkno naravne substance)

lepo na izi vsem skupaj

sporočilo vsem, ki se želijo zdraviti odvisnosti od tramala (tramundina,zeldiara,tramundina, tadola ali trambikura – te tablete vsebujejo vse isto substanco).
Stara sem 46 let in sem dolga leta uživala tramal, tadol in nazadnje tramundin (par let 10 na dan) zaradi hudih bolečin v hrbtenici.Zdravniki so mi rekli, da ne postaneš odvisen (moja mama je bila priča temu),vendar kaj hitro postaneš zasvojen in to zelo.Res je, da sem tablete dobivala na zelen recept in nisem zlorabljala drugih oblik. Od začetka te tablete zelo pomagajo, vendar ti kasneje povzročijo še hujše bolečine – bolečine se potencirajo. Poleg tega so odvajalni znaki zelo hudi, zato sem se odločila, da se grem zdraviti v alkohološko ambulanto na poljanski nasip 58, kjer zdravijo tudi odvisnosti od tablet in iger na srečo. Zdravljenje traja tri mesece, od tega si nekaj časa stalno notri, nekaj časa hodiš vsak dan.28 t.m. bom zdravljene zaključila in lahko vam povem, da sem se na novo rodila. res je, da mojih bolečin še ni konec, kajti razstrupljevanje traja do 2 leti in tudi moje poškodbe hrbtenice zahtevajo še dodatno zdravljenje, vendar pa lahko mislim, odločam, spim ker mi je tramundin skoraj uničil možgane in telo. Zdravljenje sploh ni tako težko, kajti si v rokah strokovnjakov, ki vedo kaj delajo.Alkohološko ambulanto vodi dr. Maja Rus – Makovec – imenitna zdravnica in človek. Poleg tega so skupinske terapije pod vodstvom visoko strokovnih terapevtov izjemne. Tudi tisti, ki prihajajo na zdravljenje so čisto običajni ljudje, dobri in topli.
Treba se je samo odločiti; to pa je odvisno od vsakega posameznika.
lp, marjana

Groza me je ko pomislim na odvisnost z zdravili, ki jih predpišejo visoko učeni strokovnjaki!!!!
Imam multipleks sclerozo in bolečine v nogah od mladosti. Od leta 97 jemljem redno tramal kpl. Ja še pomagajo samo vedno več jih potrebujem, predvsem ker se hitro utrudim pri delu.
Toda pozor ne spim, zato so mi pred meseci dali tbl Sanval!
Učinek, nič spanja, moje telo pa gori od pekoče vročine po vsem telesu!
Ne spim, vse me moti, na telesu imam svileno ruto in nič drugega, tako hudičevo me peče vse telo.

Prosim vas za nasvet, pomoč, ali je sporno tramal in sanval ali sirdalud.

Mili

mehanizem delovanja Tramadola, Tramala, Zaldiarja ipd ni povsem znan, vsekakor ni enak kot pri tipičnih opiatih in zdravilo je problematično, sploh ko se toleranca povečuje in pride do nevarnosti grand mal-a.

Pozanimajte se za možnost prehoda na drugo zdravilo, Lek dela Duragesic (fentanyl), obliž, Medis uvaža Oxycontine in Hydrocodone itd. Vsa ta protibolečinska zdravila so močna in imajo potencial zlorabe, vendar enako velja za Tramal, življenje z bolečino pa ni kvalitetno. Minili so časi, ko je v slovenskem zdravstvu veljala doktrina, da je treba potrpet. Hvala bogu.

New Report

Close