Najdi forum

Pozdravljeni,
Star sem 16 let. Na vas se obračam da mi svetujete, ker sam nisem ravno prepričan. Približno malo manj kot eno leto 3x do 4x na mesec kadim travo. Ne pokadim je prav veliko včasih naredim samo par dimov, ali pa toliko da se me malo prime. Zanima me kakšna so lahko tveganja za razvoj možganov in kakšna vrjetnost je da ko odrastem dobim psihozo ker sem že kar veliko slišal o tem. Poznam ljudi ki so kadili travo od 15. leta dalje pa so sedaj že odrasli in nimajo nobenih težav. Ko kadim res ne pokadim veliko, ker imam tudi prijatelje ki kadijo po zelo velike količine trave naenkrat. Zanima me vaše mnenje, ter hvala vam za pomoč. LP

Pozdravljen!
Hvala za vprašanje, zdi se mi fino, da pri svojih letih razmišljaš tudi o morebitnih negativnih učinkih, ki jo ima trava lahko nate in je ne zlorabljaš v slepi veri, da je to super zdravilna rastlina kot to počne mnogokateri najstnik in človek, ki je obdobje najstništva že krepko presegel.
Seveda lahko govorimo o zdravilnih učinkih marihuane, vendar vse preveč ljudi neha brati besedilo pri tem prvem delu, če malo karikiram. Seveda je tu vedno še tisti ampak, ki nas skrbi. Zdravilni učinki te rastline seveda delujejo, če je oseba bolna. Že tu nastane prvotni problem, saj je popularno mnenje osredotočeno zgolj na to, da je uporaba te droge zdravilna, pozabijo pa na dejstvo, da jo sami uporabljajo (zlorabljajo), čeprav nimajo nobenega bolezenskega stanja, ki bi ga marihuana morda lahko pozdravila. Zdravil iz lekarne tudi ne jemljemo kar na zalogo in “za vsak slučaj”. Druga stvar, ki je morda bolj zaskrbljujoča pa je ta, da je marihuana danes precej drugačna in mnogo močnejša kot tista, ki so jo kadili desetletja pred nami, vse to pa povečuje tudi negativne izide in zaplete pri uporabi.
Eden izmed teh je tudi pojav psihoze. Marsikateremu uživalcu drog se je že zgodila psihotična epizoda, ki pa ni nujno začetek duševne bolezni kot je shizofrenija, pač pa jo povzroči takrat prevelik odmerek ali pa druge spremenjene okoliščine.
Tveganja in negativni učinki na razvoj možganov so pri zlorabi katerekoli dovoljene ali nedovoljene substance zagotovo prisotni. Predvsem je to še toliko bolj pomembno v obdobju najstništva, ki je še posebej ključno v razvoju možganov, ki se takrat bolj intezivneje razvijajo. Ta razvoj traja nekje do 25. leta, tako da imajo tvoji možgani še skoraj 10 let razvijanja, oblikovanja in utrjevanja povezav pred seboj. Uporaba drog, alkohola in drugih psihoaktivnih substanc pa ta razvoj prepreči oziroma ga oslabi. Velikokrat na dan pridejo tudi hujše duševne bolezni, za katere še ni povsem raziskano ali jih droge povzročajo ali zgolj pospešijo oziroma spodbudijo njihov nastanek. Le ta je bolj verjeten pri ljudeh, ki imajo že v družini prisotno neko duševno bolezen.
Obstaja veliko načinov kako se imeti dobro, oblik sprostitve pa je na voljo kolikor želiš, tako da res ni potrebe po uživanju marihuane nekajkrat na mesec. Raje ta čas, denar in energijo porabi za kakšen drug hobi, ki te veseli in od katerega ne bo nevarnosti za razvoj tvojih možganov, predvsem pa za razvoj slabih navad, ki jih uporaba drog in alkohola prinese s seboj.
Če pa imaš še kakšno vprašanje, pa kar na plan z njim.

Lep pozdrav,
Pia

Celodnevni pripravljalni terapevtski center Zavod Pelikan - Karitas Cesta na Polževo 4 1294 Višnja Gora 051 339 725

New Report

Close