Najdi forum

Odvisnost od energijskih pijac

Zdravo, ze skoraj 10 let spijem vsako jutro namesto kave pločevinko energijske pijače ( ne na prazen želodec). To sem ze večkrat poskusila prekiniti, nadomestiti s kavo, a me vedno znova premami. Zanima me, ce je tudi ta odvisnost škodljiva ( po navadi spijem eno pločevinko na dan, redko dve). Do sedaj nimam se nobenih zdravstvenih problemov glede tega.

Hvala

Pozdravljeni,

Glede uživanje energijskih pijač je znano nekaj stvari. Kot prvo, da je lahko škodljivo. Seveda je tu pomembno vprašanje kakšna je starost tistega, ki jo uživa ter količina zaužitih energijskih pijač. Dokazano je, da uživanje energijskih pijač pomeni resno tveganje za zdravje otrok in mladostnikov. Razlog tega je predvsem visok vnos kofeina in drugih sestavih, zaradi katerih lahko nastopijo predvsem vedenjske spremembe (nespečnost, uriniranje, vzburjenost, tesnobo, motnje srčnega ritma in podobno).
Prav tako so energijske pijače nezdrav vir sladkorja in sladil. Mnogi jih uživajo le zato, da bi se odžejali. Le-te pa pospešujejo izločanje vode iz telesa (zaradi vsebnosti kofeina), zato je učinek ravno nasproten in lahko povzročijo dehidracijo.
Poleg tega morajo biti tisti, ki uživajo energijske pijače, pozorni tudi na to, da jo ne uživajo skupaj z alkoholom, saj visok vnos kofeina zmanjša subjektivno zaznavanje delovanja alkohola, zato ga posameznik zaužije več kot sicer.
Ena pločevinka na dan za odraslega zdravega človeka verjetno ne pomeni visoko tveganje za nastanek škodljivih posledic. Seveda pa je lahko za nekatere primere (predvsem pri otrocih in mladostnikih), pot do nastanka drugih oblik zasvojenosti.
Upam, da sem odgovorila na vaše vprašanje,

Lep pozdrav, Andreja Lindič

Zavod Pelikan - Karitas Celodnevni pripravljalni center Cesta na Polževo 4 1294 Višnja gora TEL.: 051 339 725 E-MAIL: [email protected] SPLET: www.pelikan.karitas.si

New Report

Close