Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč Metadon, vzdrževalne doze in nižanje

Metadon, vzdrževalne doze in nižanje

Osebno lahko le poljubim vsako kapljico metadona, pa naj se sliši še tako čudno. Vendar če se pri svojih 25 letih ne bi vpisal na metadon (po skoraj 9 letnem fiksanju s heroinom) me danes ne bi bilo več med živimi. Zato hvala ti metadon, hvala ker obstajaš. Nekaterim je ta substanca rešila življenje. Danes sem star 33 let, trenutno sem na 8 ml metadona. Sem zdrav in skuliran. Sem redno zaposlen in lahko rečem da spet “živim”. Le po zaslugi metadona.
Moram pa priznat da zaenkrat sploh ne razmišljam o tem da bi dozo metadona nižal, kaj šele prišel na nulo. Za sabo imam že kar nekaj neuspelih poizkusov nižanja. Največji napredek je bil ko sem iz 12 ml prišel na 2ml. Vendar nisem dolgo zdržal na tako majhni dozi. Čeravno sem dozo zniževal ambulantno in kar se le da počasi- 0.5 ml na 1-2 meseca ter porabil za to nekaj let, sta moja psiha in telo vseeno spet podlegla.
Na tako majhni dozi nisem bil več stabilen. Pojavljati so se začeli neprestani krči v mišicah, grozne bolečine v kosteh, nespečnost, anksioznost, depresija, slabo počutje..počutil sem se kot da bi imel raka . Grozno je bilo.in posledično se mi je po dolgih letih spet prebudila želja po heroinu. In takrat sem rekel NE!! Tega si ne smem dovolit, to ni dobro. Da sem po tolikih letih na metadonu prvič pomislil spet na heroin je lahko pomenilo le eno; moja doza metadona je prenizka.
In tako sem hitro začel spet višat metadon še predno bi spet podlegel horsu in igli. In prav sem imel. Imel sem premajhen odmerek metadona ki je name psihično in fizično zelo slabo vplival.
Čim sem prilezel do 6, 7 ml sem se spet začel počutit dobro. Na heroin še v sanjah ne pomislim več saj se počutim odlično. Nisem nakriziran niti nisem zadet. Sem le rahlo evforičen in kar je najpomembneje- funkcioniram odlično. Dovolj dobro da lahko normalno živim, delam, spim in nasploh funkcioniram. In to je tudi bistvo vzdrževalnega metadonskega programa- da človek dobro funkcionira, se pravi da ni ne nakriziran niti zadet. Ampak “normalen”. Predvsem pa je pomembno da si vsak posameznik natančno prilagodi dozo do te mere da ne bo čutil nikakršnih fizičnih nelagodij niti ne psihične želje po heroinu.
Zakaj sploh pišem tole? Zato ker želim povedat dve stvari: in sicer;

1.) ta da je na žalost metadon pretežno na slabem glasu zaradi določenega procenta odvisnikov ki ga le zlorabljajo in zraven tega jemljejo še vse drugo. Roko na srce moram priznat da odstotek ljudi ki jim metadon služi le kot “dodatna” doza sploh ni tako majhen.
Ampak obstajamo pa tudi takšni ki metadona nikdar nismo zlorabljali, ki nam je rešil življenje in zato ni prav da se vse meče v en isti koš.
Ne morem se spomnit drugega substituta ki bi bil vsaj pol toliko učinkovit za vzdrževanje (ne govorim o detoksikaciji!!) kot je metadon. Sintetični narkotik z najdaljšo razpolovno dobo med vsemi opijati in opioidi. Spiješ ga 1x dnevno in te drži vsaj 20 ur če ne še več. Ne rabiš se fiksat na 8-10 ur ali papcat tablet na vsake 4 ure. Celo Substitol ki je v bistvu nič drugega kot MS contin s podaljšanim delovanjem ne drži več kot 15 ur. Poleg tega je Metadon poceni in zmešan z sokom praktično zniža možnost IV uporabe skoraj na nulo.
Da o izredni afiniteti na opioidne receptorje sploh ne govorim. Receptorji so dobesedno “prepojeni” oz. saturirani z metadonom 24 ur na dan in zato uporabnik ob primerni dozi ne čuti nikakršne potrebe po heroinu. Ob rednem doziranju na 24 ur, vsak dan ob isti uri ter ob konstantni dozi so receptorji vse čas “oblegani” torej “zadovoljni” zato se telo in psiha počuti dobro in želje po heroinu ni več.

2.)Pri Metadonu dejansko drži pravilo “več je bolje” saj ob dovolj visoki dozi nihče ne bo hrepenel po heroinu saj se bo počutil dobro. Seveda je res da skoraj noben bivši odvisnik od horsa ne more pozabit “fleša” od heroina ampak mislim da je marsikdo od nas po letih in letih prestanih muk zaradi abstinenc prišel do točke da si sploh ne želi biti več zadet, samo še zdrav in dobrega počutja.
Torej premajhna doza metadona pogosto povzroči precej škode saj začne odvisnik na vzdrževalnem programu zaradi slabega počutja in/oz. zaradi psihične nestabilnosti posegat še po ostalih substancah (hors, benzoti, AD-ji, AP-ji, alko) namesto da bi si preprosto zvišal metadon.

Vse to sem sprobal na lastni koži neštetokrat. In na koncu ugotovil da sem imel le premalo metadona. Metadon je v visokih dozah tudi generalno zdravilo ne le opijat. Višje doze metadona dokazano delujejo tudi anksiolitično, antidepresivno in tudi hipnotično.
Seveda ne bo nekomu ki je močno odvisen od benzodiazepinov le-te nadomestil metadon ker se ne veže na iste receptorje ampak je pa vsekakor v samem štartu bolje razmišljati v smeri višanja doze metadona kot pa poseganja še po ostalih substancah ter si tako nakopati še kup drugih odvisnosti in postati politoksik.

In tudi kar se dolgoletnega vzdrževanja tiče bi omenil da ni nič narobe biti na metadonu tudi po 10, 20 let ČE se na njem počutiš dobro. Vsekakor bolje kot pa da si z neko “prisilno” detoksikacijo porušiš telesno in psihično ravnovesje.
Metadon je relativno varna zadeva dolgoročno gledano. Razen prekomernega potenja, zaprtja in kronične utrujenosti pri sebi še nisem opazil kakšnih resnejših stranskih učinkov. In tudi do jeter je metadon veliko bolj prijazen kot heroin in/oz. njegov metabolit morfin.
Tako da sem prišel do sklepa da je vsekakor bolje dolga leta ali pa celo doživljensko ostati na metadonu kot pa da si kar naprej podiraš telesno in duševno ravnovesje z neštetimi neuspelimi in malodane “prisiljenimi” poiskusi nižanja in hitre detoksikacije. Ker telo se ne vda kar tako, možganska kemija je po tolikih letih močno spremenjena ter zato nezmožna brez metadona znova vzpostavit normalnega balansa ter produkcije lastnih endorfinov. In to še leta in leta po končani detoksikaciji.
Kar pa se samega nižanja doze tiče pa takole;
Čisto preprosto pravilo pravi da zavoljo kolikortoliko zdrave detoksikacije naj bo razmerje med časom on/off 2:1. Se pravi če si bil na vzdrževalni dozi metadona 2 leti, si za nižanje na nulo vzemi 1 leto. Ne postavljaj si nemogočih rokov ker se bo vrnilo kot bumerang. Še nihče od ljudi ki so nižali metadon na hitro ki jih poznam ni uspel na nuli ostati več kot 1 mesec ali 2. Saj so prišli na nulo ja, toda niso tam ostali za dolgo.
Ker telo ni sposobno prenest hitre in agresivne detoksikacije in zato slej kot prej klone. Sploh možgani in njihova kemija.

Zato naj se niža polovico časa od skupnega časa na metadonu. Nikamor naj se vam ne mudi, ne postavljajte si nemogočih rokov ker bo v tem primeru vaš organizem slej ko prej klonil. Ko smo se začeli drogirati si nismo postavljali nikakršnih časovnih omejitev. Zakaj bi si jih zdaj?
Počasi in nalahko. Do doze cca 3ml se naj niža 0.5ml na 1-2 meseca. Ko je doza nižja od 2 ml naj se odmerke znižuje po 0.25 ml na 2 meseca. Ko pa je doza 1ml in manj pa pride najtežje. Takrat se naj znižuje po 0.25 ali celo 0.15 na 2 meseca. pod 0.5 ml. V lekarnah imajo ponavadi točilne aparate ki so dovolj natančni za odmerjanje tudi tako majhnih doz.
Vem da se sliši grozno dolgo ampak to je edini način da človek potem tudi OSTANE na nuli. Samo priti na nulo ni tako hudo, marsikomu od nas je to že uspelo. A ne za dolgo. OSTATI na nuli pa je večji problem ki zahteva natančno planiranje in potrpežljivost..

Lepo, prijetno in predvsem zdravo sončno popoldne vam želim vsem

G.

New Report

Close