Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč Vprašljivi rezultati zdravljenja na kliniki v BG

Vprašljivi rezultati zdravljenja na kliniki v BG

Pozdravljeni!

Sem dolgoletni odvisnik od opijatov, trenutno na vzdrževalni metadonski terapiji. Ker sem imel tega življenja počasi dovolj sem se začel zanimat za zdravljenje v ruski bolnici v BG o katerem je bilo toliko govora.
Dobil sem vse potrebne informacije kje, kako in kdaj a sem k sreči pred tem naletel na 3 osebe ki jih poznam iz metadonskega centra da so koristile ta postopek v BG. Eden pri dr. Vorobievu, druga dva pri drugem ruskem zdravniku.
Najprej je bilo slišati ogromno pohval na račun tega zdravljenja ki vključuje anverzivno terapijo s ketaminom (ki naj bi menda na možgane deloval podobno kot ibogain ter “izbrisal” pozitivne asosiacije na opijate) ter vstavljeni implantant z naltreksonom.

Po določenem času pa vidim omenjeno osebo vso zadeto od horsa in metadona. Po krajšem pogovoru mi je punca opisala da je bilo njeno počutje grozno in da ni mogla dočakat da učinek naltreksona v implantantu popusti (deloval naj bi 5 mesecev) in da je zato šla to na lastno željo odstranit.
Skoraj na las identične so zgodbe tudi drugih dveh oseb ki so danes, 1 dobro leto po tem “zdravljenju” v BG ter po enormnih vsotah ki so jih dali za to terapijo, ponovno na visokih dozah metadona. Zraven pa občasno jemljejo še druge opijate.

Glede na videno in slišano me je hitro vse minilo in raje sem doživljensko na polnih agonistih v substitucijski terapiji samo da se počutim dobro kot pa da vržem toliko denarja stran za tako vprašljivo zadevo po kateri bom najbrž komaj čakal da naltreksone v implantu popusti da me bodo spet prijeli opijati.

Torej, razlog da pišem ta prispevek so tudi sledeča vprašanja na katera upam da mi bo kdo znal odgovorit;

1. Zakaj je kljub anverzivni terapiji s ketaminom potreben še naltrekson?
2. Kako da omenjena ketaminska terapija ni učinkovita saj očitno ljudje komaj čakajo da grejo spet na opijate, takoj ko jih naltreksone spet popusti?
3. zakaj so na teh klinikah rusi tako skrivnostni? Kaj še uporabljajo poleg ketamina? Morda barbiturate, midazolam, druge anestetike ali celo ibogain?
4. kako to da še vsak ki ga osebno poznam in ki se je poslužil te terapije, po letu ali še prej spet konča na metadonski?

To so vprašanja ki se mi vsekakor pojavljajo vsakič ko vidim te nesrečne ljudi ki so dali vse to skozi, izgubili ogromno denarja, časa in živcev ter na koncu spet pristali na opijatih.
Namen mojega posta ni delat antireklame, saj nimam nič od tega, želim pa le opozorit vsakogar ki razmišlja o tej varijanti naj dobro razmisli predno se poda v to. Samo teorija ni dovolj. Potrebno se je pogovorit z ljudmi ki so osebno to dali skozi.

Ker na koncu se je še vedno izkazalo da je vsaka t.i. “magična” terapija oz. metoda ki naj bi trajno pomagala za odvisnost od opijatov, utopična in neučinkovita. Odvisnost od opijatov je izjemno kompleksna zadeva. Je način življenja, psihičnega kot tudi fizičnega, je spremenjena možganska kemija, spremenjeno mišljenje. In tega ne more spremenit noben dr. Vorobiev, noben vsadek z naltreksonom niti ne ibogain. To lahko spremeniš le sam a pot do tega je trnova za večino, za nekatere od nas pa na žalost tudi nemogoča.

Lp.

Jaz poznam dve osebe ki sta bili na temu zdravljenju, ena se je resila druga pa ne.
Fora je da ta bolezen narkomanije osebo spremlja celo zivljenje, in imas lahko takoimenovan “flashback” po 5 letih ko si ze cisti cist ali zdrav…tako da je borba neprestana oz. do konca zivljenja.
.. Uglavne te dve omejene osebe, eden, ta ki se je resil, je fant z veliko voljo, pozitivno gleda na svet, hodi na fitnes, dobil je zeno, dela fax in dela v tovarni na 4 izmene, skratka fant je polno zaposlen in nima niti cajta pomisliti na karksne koli bedarije…
..Ta druga oseba, zenska, je pa brez dela, nima prav velike volje za borbo in zivljenje, najvecja napaka pa je bila ko se je vrnila je sla direktno na ulico, stara druzba, gostilne, brezdelje, …tako osebo hoces noces povlece zlo drog zopet nazaj v zacarani krog.
Tako da je vsaka terapija ali zdravljenje prvenstveno odvisna od vas samih…to je moje misljenje.
Pozdravljeni in vsem zelim zivljenje brez drog.

New Report

Close