Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč kakšna je naša dolžnost do staršev

kakšna je naša dolžnost do staršev

Pozdravljeni,
stara sem 38 let, od doma sem 10 let. Imam svojo družino, dobrega moža in majhnega otroka. Oče je alkoholik, veliko hudega smo dali skozi v času otroštva in odraščanja. Mama je bila do naju z bratom vedno dobra in je lepo skrbela za naju, a ona je pri 65 letih še vedno ujeta v pekel z očetom. Je brez lastnih dohodkov, z očetom imata kmetijo. Zdaj je oče zbolel na dihalih, noče poslušati zdravnikov in se paziti. Oče nikoli ni priznal svojega alkoholizma, nikoli se ni zdravil. Bojim se, da bo ogromno psihičnega in fizičnega bremena na plečih mame in da se ji bo še zaradi tega kaj zgodilo.
Te misli me morijo vsak dan, s strahom pokličem mamo, kako je in potem, če kaj slabega slišim, ne morem spati. Poleg vsega, da imam trenutno v življenju že tako dovolj skrbi in težave s svojim zdravjem, mi to jemlje še dodatno energijo.
Ne vem, kako se otresti teh skrbi in po drugi strani, kako naj pomagam mami. Čutim neko dolžnost, da moram, ker je ona lepo skrbela zame. Po drugi strani pa sem jezna, ker očeta ni zapustila, ko je bila še mlajša.
Kako se drugi odrasli otroci alkoholikov spopadate s še živečimi starši, ki niso prenehali piti in drugim staršem, ki še živi z njim in ne pije?
Hvala vam za vaše izkušnje.

Vem, da je težko, ampak ni nemogoče živeti tudi z mislijo, da starši trpijo, vi pa jim ne morete pomagati. Tako kot vsak odrasel si je “izbrala” takšno življenje in tako kot vi ima možnost, da ga kadarkoli spremeni.
Vdati se je najlažje in prepogosto se nam ljudje, ki so nemočni, smilijo. Pa ni nobene potrebe, če ste ji ponudili roko, če jo ni sprejela, če vas ni poslušala, ni sprejela vaše pomoči… Kaj še bi vi lahko naredili?!

Vsak in PRAVICO in ODGOVORNOST do svojega življenja. In vi imate pravico do svojega in hkrati dolžnost, da postavite meje, koliko bodo odločitve in dejanja vaših staršev (ki jih vsak prepozna kot nespametna), vplivale na vaše življenje.
Stojte ji ob strani, dajte ji vedeti, da vam je mar zanjo, povejte ji, da jo imate radi in da so ji vrata vedno odprta, ampak ne dovolite, da vam njuna žalostna zgodba uniči vaše življenje. In življenje vaše družine.

I Domišljija je pomembnejša od znanja. Znanje je omejeno, domišljija pa poganja svet. Albert Einstein I Naročilo na ePosvet: https://med.over.net/svetovalec/andreja-verovsek I

New Report

Close