Forum: Delovno pravo in zaposlitev

Potrebujete informacije o zaposlitvi, službi, pogodbah, odpuščanjih, pravicah in dolžnostih? Na tem forumu boste našli vse potrebno o zaposlitvi.

Poskusno delo

Odgovori Nova tema
Default avatar aksel2000 2 Jul 2011 13:32

Zanima me ali je definiranje poskusnega dela obvezna sestavina pogodbe ali ne.

Imel sem pripravništvo, ki mi je poteklo, sedaj sem dobil pogodbo za določen čas s poskusnim delom. Ali je to normalna praksa?

Hvala

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Default avatar only me 2 Jul 2011 17:25

Ne, to vsekakor ni normalna praksa.

Zakaj sploh določen čas? Obstaja zakonit razlog?

Če gre za isto delovno mesto oziroma isto delo je vprašljivo tudi poskusno delo. Poskusno delo se določi v pogodbi, ko si želi delodajalec pustiti eno varovalko za primer, da z delavcem ne bo zadovoljen. Če ni, mu da v času poskusnega dela izredno odpoved.

Default avatar ni nujno, ampak je stalna praksa 2 Jul 2011 17:46

Vsekakor ni obvezno, to je samo varovalka. Meni se je zgodilo, da nekomu v prejšnji službi nisem bila všeč in so mi potem dali negativno oceno, razloge za "slabo delo" pa so si popolnoma izmislili, ker papir itak vse prenese. Lahko bi seveda tožila in bi verjetno tožbo dobila, ampak sem hitro za tem dobila drugo delo. In tudi v novi službi so mi vtaknili v pogodbo poskusno delo in ker je bilo ravno takrat obdobje slabega poslovanja, so se me hoteli tudi tukaj rešiti, ampak sem se uprla, ker niso imeli niti enega argumenta, kaj naj bi delala narobe.
Iz izkušenj sem torej ugotovila, da je poskusno delo navaden bullshit! Še posebej zdaj v teh časih, ko ne vejo, ali te rabijo ali ne, ali bo denar ali ne bo.... ampak ne glede na krizo, tako se z ljudmi ne ravna!

Poskusno delo in pogodbe za določen čas so navadno ustrahovanje, ker dokler nimaš za nedoločen čas, se bojiš karkoli reči, tudi ko ti najbolj "serjejo" po glavi, si tiho, čeprav se vsi ostali bunijo (ker imajo pogodbe za nedol. čas) itd. itd. ...

Jaz sem se pozanimala pri inšpektorju in podjetje, ki ima več kot 11 zaposlenih, sploh naj ne bi zaposlovalo za določen čas ali pa mora biti jasno naveden razlog, zakaj se sklepa za dol. čas. Dolčen čas je zakonsko namenjen temu, da se zaposli človeka res samo za dol. čas, ker gre za nadomeščanje ali začasno povečan obseg dela. Ne pa da vsepovprek nategujejo s tem, da nas ustrahujejo in da smo lepo tiho, dokler ne dobimo za nedol. čas, pa še potem si raje tiho, da nimaš problemov.

Default avatar reka 3 Jul 2011 15:24

Jaz pa mislim, da je kar fajn, če te vzamejo najprej za določen čas. V tem času spoznaš podjetje, delo, kolektiv..., in če ti kaj ni všeč in ne bi želel dolgoročno delati v tem podjetju, lahko po preteku pogodbe za določen čas ne podpišeš nove pogodbe. Ker to ni odpoved, imaš na Zavodu za zaposlovanje pravico do nadomestila za brezposelnost, če si pred tem že delal vsaj 5 let.

Ne razumem, kdo si sploh želi delati v podjetju, kjer ga ne rabijo ali kjer nimajo za plače. V čem je poanta biti zaposlen in ne koristiti ničemur? To je tako, kot da bi si kupila obleko in je nikoli ne oblekla.

Default avatar nimaš pojma 3 Jul 2011 22:53

Brez zamere, ampak ti zgleda nimaš pojma. 5 let, da dobiš nadomestilo za brezposelnost??? :)))) Po starem zakonu je bilo 1 leto, zdaj po novem pa je dovolj 9 mesecev del. dobe, da ti pripadajo 3 meseci nadomestila.

V principu pa dan danes ne moremo ravno izbirati, kje nam bo všeč in kje nam ne bo. To pa zato, ker je nenormalno težko dobiti delo, če še nisi opazila slučajno.

Default avatar reka 4 Jul 2011 15:16

No, celo 9 mesecev je dovolj. O tem res nimam pojma, ker mi tega ni potrebno vedeti.

Dvomim pa, da je danes nenormalno težko dobiti delo. Po nekaterih vzvišenih komentarjih tukaj (pa ne prav v tej temi, ampak na tem forumu) sklepam, da lahko vsak izbira, kje in kaj bo delal. Poleg tega pa imam nedavno lastno izkušnjo, ko sem zelo hitro dobila novo zaposlitev. Se mi zdi, da je bilo težje dati odpoved v stari službi, kot prepričati novega delodajalca, da me je vzel v svoj kolektiv.

Default avatar jama88 4 Jul 2011 15:49

Lepo bi bilo, če ne bi bil vzorec za posploševanje današnje situacije na trgu dela samo 1 oseba, torej ti sama.

Default avatar reka 4 Jul 2011 16:01

Jama88, še enkrat dobro preberi moj prejšnji post. Mogoče boš opazila, da ne posplošujem na podlagi sebe, ampak tudi na podlagi obnašanja in komentiranja drugih ljudi tukaj na MON-u in okoli sebe.

Poleg tega sem v prejšnji službi bila v komisiji za ocenjevanje kandidatov za zaposlitev, zato poznam razmere, koliko ljudi sploh noče delati. Iz tega sledi, da kdor hoče, dobi službo skoraj takoj.

Sicer pa nisem za nobeno posploševanje, ne v eno stran, ne v drugo. Moj komentar je bil samo komentar na posploševanje moje predhodnice, ki trdi, da je danes nenormalno težko dobiti delo. Na podlagi česa? Zato, ker ga ona ne more dobiti?

Default avatar jama88 4 Jul 2011 16:22

Število objav prostih delovnih mest na Zavodu za zaposlovanje danes: 1396
Registriranih brezposelnih maja 2011: 108.634
Mislim, da je zadeva več kot jasna brez nadaljnje debate.

Default avatar zdaj si me pa razkurila 4 Jul 2011 20:22

Mislim, da ti res preveč gledaš samo s svojega zornega kota. Jaz sem še vedno nekako dokaj hitro dobila zaposlitev, sem imela srečno, pa tudi precej znanja imam in izkušenj ter izobrazbo. Ampak še vedno je težko, ker je enostavno preveč takih, ki imajo vse to, kar imam jaz in ravnotako iščejo na istih mestih kot jaz. Točno vem, koliko prošenj sem poslala in kako malo razgovorov je bilo od tega.

Default avatar Štefka 4 Jul 2011 20:50

V praksi naj bi bilo poskusno delo za nedoločen čas s poskusnim delom in ne delo za določen čas s poskusnim delom.
Smisel poskusnega dela je v primerih pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, kjer delavec in delodajalec ugotavljata v tem času, ali sta zadovoljna eden z drugim. V teh primerih, lahko delavec predčasno prekine poskusno delo, delodajalec pa ga ne sme, razen v izjemnem ištitutu. O tem, kot osnovi, se opredeljuje tudi ZDR. V primeru, če se delodajalec odloči, da piskusnega dela niste opravili.

Only me, v času poskusnega dela, delodajalec ne more dati delavcu izredne odpovedi, razen, če delavec po preteku roka poskusnega dela le tega ne opravi, kar se šteje za izredno odpoved.

Default avatar pa še to bi dodala... 4 Jul 2011 21:25

Ne samo, da si me razkurila jama88, še enkrat si dokazala, da se zelo slabo spoznaš na stanje glede iskanja dela in razpisov. Objavljaš neke številke, koliko ja razpisov, a točno vemo, da jih je približno polovica takih, ki so sami sebi namen, ker pač morajo biti javni (še posebej za javne ustanove) in že imajo izbranega kandidata. Prevečkrat se mi zgodi, da pokličem, ker sem zainteresirana, pa mi lepo prijazno povejo, da že imaj kandidata, ampak da jim zakon narekuje, da morajo razpis objaviti, ker če ga skrijejo in je samo interen, lahko dobijo kazen. To so mi nazadnje rekli na eni šoli.

Default avatar only me 4 Jul 2011 21:33

Štefka, imam kar prav. Beri 125/5 ZDR. Takšna je tudi sodna praksa, ki omogoča, da delodajalec kadarkoli v času trajanja poskusnega dela izredno odpove PZ, pod pogojem da ga prej (negativno) oceni in obrazloži zakaj je v krajšem času od predvidenega ugotovil, da delavec ne dosega pričakovanih rezultatov, ter seveda upošteva 7 dnevni odpovedni rok. Ravno izredna odpoved je poleg odpovedi zaradi prenehanja delodajalca ali prisilne poravnave tista, ki jo delavec lahko dobi v času trajanja poskusne dobe.

Obstaja tudi sodna praksa, da je izredna odpoved zaradi neuspešno opravljenega poskusnega dela, dana po poteku poskusne dobe, nezakonita.

Pa še to: zakon ne prepoveduje poskusnega dela s pogodbo za določen čas, tako da je tudi to ok.

Default avatar Štefka 4 Jul 2011 22:12

Citiraj vse, kar se kot osnova nanaša na le to; za sodno prakso pa vemo, sa za en primer ne moremo govoriti za gotovo, ker gre za ekstremne primere, ki se kot osnova ne morejo ponašati v samemartu.

Default avatar jama88 4 Jul 2011 22:45

Prikaži citatpa še to bi dodala... je napisal/a:
Ne samo, da si me razkurila jama88, še enkrat si dokazala, da se zelo slabo spoznaš na stanje glede iskanja dela in razpisov. Objavljaš neke številke, koliko ja razpisov, a točno vemo, da jih je približno polovica takih, ki so sami sebi namen, ker pač morajo biti javni (še posebej za javne ustanove) in že imajo izbranega kandidata. Prevečkrat se mi zgodi, da pokličem, ker sem zainteresirana, pa mi lepo prijazno povejo, da že imaj kandidata, ampak da jim zakon narekuje, da morajo razpis objaviti, ker če ga skrijejo in je samo interen, lahko dobijo kazen. To so mi nazadnje rekli na eni šoli.
S čim sem te razkurila, mi povej? Se dobro zavedam, da je večina del. mest objavljenih na Zavodu fiktivnih, torej jih je še manj in je še teže dobiti službo. Kaj to ne potrjuje tega kar jaz trdim, da v današnjih časih samo želja in motiviranost za delo ne pomenita, da službo kar dobiš?
Kar so ti pa rekli na šoli, je pa laž. S 1.1.2011 zadošča zgolj razpis objavljen znotraj podjetja.

Default avatar Res je 10 Avg 2017 10:46

Poskusno delo je zato, da te en gnil privatnik izkoristi maximum za drobiž in te po 2-3 mescih nažene, ker itak ne rabi novih ljudi, sam izkoristi priliko. Enrat doživela in nikdar več ne mislim podpisat take pogodbe.... to je še ena oblika izkoriščanja delodajalcev in luknje v zakonodaji...

Stran 1 od 1
Na vrh