Najdi forum

Posvojitev otrok iz Bosne in Hercegovine

1. Pogoji
Posvojitev je posebna oblika družinsko-pravne zaščite otrok brez staršev ali brez ustrezne starševske skrbi, s katero se vzpostavi starševski, oziroma sorodniški odnos.

Otrok ima pravico vedeti, da je posvojen. Posvojitelji so dolžni otroku povedati, da je posvojen najkasneje do njegovega sedmega leta, oziroma takoj po posvojitvi, če je posvojen starejši otrok.

Posvojitev se lahko prične samo, če v najboljšem interesu otroka. Posvojiti se ne more krvnega sorodnika v ravni liniji, niti brata, niti sestre.

Posvojiti se ne more otroka pred iztekom 3 mesecev od njegovega rojstva. Posvojiti se ne more otroka mladoletnih staršev. Izjemoma, se lahko takega otroka posvoji po preteku enega leta od njegovega rojstva, če ni možnosti, da se bo otroka vzgajalo v družini staršev ali drugih bližnjih sorodnikov. Otroka, katerega starši so neznani, se lahko posvoji po preteku 3 mesecev od njegove zapustitve.

Za posvojitev je potrebno soglasje obeh staršev ali edinega starša otroka. Soglasje staršev mora biti izrecno napram vrsti posvojitve.

Za posvojitev ni potrebno soglasje staršev posvojitelja:
– ki mu je odvzeta roditeljska pravica;
– ki ne živi z otrokom, in je tri meseca v večji meri opustil skrb o otroku;
– ki je mladoleten in ni sposoben razumeti pomena posvojitve;
– ki mu je omejena ali odvzeta poslovna sposobnost;
– katerega bivališče je nezanano najmanj 6 mesecev in v tem času ne skrbi za otroka.

Za posvojitev otroka, ki je v skrbništvu je potrebno soglasje skrbnikov, razen če soglasje daje mladoleten starš.

Če je skrbnik oseba, ki je zaposlena v organu skrbništva, daje skrbnik soglasje za posvojitev v posebnih primerih.

POSEBNI POGOJI ZA POPOLNO POSVOJITEV
Popolno se lahko posvoji otroka do 10. leta starosti.
Popolno lahko otroka posvojijo zakonski partnerji skupaj, ter mačeha ali očim otroka, ki se posvaja. Izvenzakonski partnerji, ki živijo v izvenzakonski skupnosti najmanj 5 let lahko prav tako popolno posvojijo otroka.

POSEBNI POGOJI ZA NEPOPOLNO POSVOJITEV
Nepopolno se lahko posvoji otroka do 18. leta starosti.
Za posvojitev otroka, starejšega od 10 let in sposobnega da razume pomen posvojitve, je potrebno za posvojitev njegovo soglasje.
Nepopolno lahko posvojijo otroka posvojijo zakonski partnerji skupaj, en zakonski partner s soglasjem drugega ter mačeha ali očim otroka, ki se posvaja. Osebe ki niso v zakonu in Izvenzakonski partnerji, ki živijo v izvenzakonski skupnosti najmanj 5 let lahko nepopolno posvojijo otroka, če za to obstajajo posebej opravičljivi razlogi.

2. Kdo so lahko posvojitelji

Posvojitelj je lahko državljan Bosne in Hercegovine. Posvojitelj je lahko tudi tuji državljan, če je posvojitev v najboljšem interesu za otroka in če otrok ne more biti posvojen v Bosni in Hercegovini. Za mednarodno posvojitev je potrebno predhodno dovoljenje pristojnega državnega organa za socialne zadeve.

Posvojitelj je lahko samo oseba, stara od 25 do 45 let, ki mora biti starejša od posvojenca najmanj 18 let.
Posvojitelji, ki skupaj posvajajo istega otroka lahko posvojijo otroka, tudi če samo eden od njih izpolnjuje starostne zahteve. Če obstajajo opravičljivi razlogi, je lahko posvojitelj tudi oseba starejša od 45 let, vendar starostna razlika med posvojencem in posvojiteljem ne sme biti večja od 45 let.
Če posvojitelji posvajajo seste in brate ali sestre in prate po materi in očeti, lahko posvojijo tudi, če samo eden od posvojiteljev izpolnjuje starostno omejitev samo na enega otroka.
Se si adottano frateli sorelle del bambino gia adottato oppure del madre e padre, posono adottare anche se il limite del eta lo sodisfa solo uno dei due coniugi.

Posvojiti ne more oseba:
– ki ji je dokler traja nesposobnost odvzeta roditeljska pravica;
– ki ji je omejena ali odvzeta poslovna sposobnost;
– ki ne ponuja dovoljnega jamstva, da bo pravilno izvrševala starševsko skrb.
Posvojiti ne more tudi oseba, pri kateri pri zakonskem partnerju obstaja katera izmed teh okoliščin.

3. Postopek posvojitve

Za vodenje postopka posvojitve je pristojen organ skrbništva v mestu prebivališča oziroma bivališča otroka, če se njegovo prebivališče ne more zvedeti.
Oseba, ki želi posvojiti vloži zahtevek na pristojnem organu.
Organ na podlagi priloženih, oziroma po službeni dolžnosti pridobljenih dokazov preveri ali so izpolnjeni vsi pogoji za pričetek postopka posvojitve otroka v skladu z veljavnim zakonom
Organ po službeni dolžnosti pridobi mnenje o sposobnosti osebe, ki želi posvojiti otroka, od pristojnega organa prebivališča osebe, kot tudi od družinskega svetovalca in drugih pristojnih strokovnih institucij (socialni delavec, psiholog, zdarvnik, pedagog in drugo).

V postopku posvojitve starši otroka, zakonski partner osebe, ki namerava posvojiti otroka in otrok dajo svoje soglasje za posvojitev pred pristojnim organom, ki vodi postopek oz. pred organom svojega prebivališča ali bivališča, če se prebivališče ne more ugotoviti. V zadnjem primeru mora organ overjeni zapisnik takoj predložiti organu, ki vodi postopek.

Otrok da svoje soglasje brez prisotnosti staršev in oseb, ki ga želijo posvojiti.
Starš lahko da svoje soglasje že pred pričetkom postopka posvojitve, vendar šele ko otrok dopolni tri mesece starosti. Starši lahko soglasje za posvojitev umaknejo v roku 30 dni po podpisu zapisnika s katerim so dali soglasje.

Pred odločitvijo o posvojitvi, bo organ brez nadomestila namestil otroka v družino bodočih posvojiteljev za obdobje 6 mesecev. V tem času bo otrok pod osebnim nadzorom organa, da se ugotovi, da je posvojitev v otrokovem najboljšem interesu.

Proti odločitvi o posvojitvi lahko stranka vloži pritožbo v roku 8 dni po prejemu odločbe. Posvojitev je končana ko odločitev postane pravnomočna. Temu sledi vpis v matično knjigo rojstev.

Pristojni organ za posvojitve vodi spise predmeta in zapisnik o posvojitvi ter evidenco in dokumentacijo o posvojenih otrocih. Podatki o posvojitvah so službena tajnost.
Vpogled v spise predmeta o posvojitvi se dovoli polnoletnemu posvojencu, posvojitelju in staršem otroka, ki so dali soglasje. Vpogled v spise predmeta se dovoli tudi mladoletnemu posvojencu, če se ugotovi, da je to v njegovem interesu.

PRAVICE IN DOLŽNOSTI PRI POPOLNI POSVOJITVI
S popolno posvojitvijo se med posvojiteljem in njegovimi sorodniki z ene strani in posvojencem in njegovimi potomci z druge strani vzpostavi nepreklicen odnos sorodstva, ki je enkar krvnemu sorodstvu.
V matično knjigo rojstev se posvojitelje vpiše kot starše posvojenca.
S popolno posvojitvijo prenehajo medsebojne pravice in obveznosti posvojenca in njegovih krvnih sorodnikov, razen če otroka posvoji mačeha ali očim.
Posvojenec dobi priimek posvojitelja. Če posvojitelji nimajo skupnega priimka, se priimek posvojenca določi sporazumno. Če sporazuma ni mogoče doseči, določi ime in priimek posvojenca organ pristojen za posvojitve.
V postopku popolne posvojitve ni dovoljeno dokazovanje materinstva in očetovstva.

PRAVICE IN DOLŽNOSTI PRI NEPOPOLNI POSVOJITVI

Z nepopolno posvojitvijo nastanejo med posvojiteljem z ene strani in posvojencem in njegovimi potomci z druge strani, pravice in dolžnosti, ki po zakonu obstajajo med starši in otroci, razen če ni z zakonom določeno drugače.
Nepopolna posvojitev ne vpliva na pravice in dolžnosti posvojenca do negovih staršev in drugih sorodnikov.

Posvojitelji lahko posvojencu določijo ime. Posvojenec dobi priimek posvojitelja, razen če se posvojitelj odloči, da posvojence zadrži svoj priimek ali svojemu priimku doda priimek posvojitelja.
Za spremembo inema in priimka je potrebno soglasje posvojenca, če je starejši od 10 let.
Posvojitelj lahko posvojenca omeji ali izključi iz dedovanja, pos pogoji ki so predvideni v posebnem zakonu.

Nepopolno posvojitev lahko prekine pristojni organ za posvojitve pos lužbeni dolžnosti ali na predlog posvojitelja, če se dokaže da to zahtevajo opravičljivi interesi mladoletnega posvojenca.
O prekinitvi nepopolne posvojitve lahko pristojni organ odloči na posamezen ali skupinski zahtevek posvojiteljev in polnoletnega posvojenca, če se ugotovi, da obstajajo za to opravičljivi razlogi.
Če mladoletni posvojenec nima krvnih sorodnikov, ki so ga po zakonu dolžni vzdrževati ali pa niso v stanju, da bi ga lahko vzdrževali, lahko pristojni organ z odločitvijo o prekinitvi posvojitve obveže posvojitelje, da vzdržujejo posvojenca.
Če posvojitelj ni sposoben za delo in nima zadostnih sredstev za življenje, lahko pristojni organ za posvojitve z odločitvijo o prekinitvi posvojitve obveže polnoletnega posvojenca, da vzdržuje posvojitelja, z obzirom na razloge, ki so pripeljali do prekinitve posvojitve.
Taka vzdrževanja lahko trajajo največ 1 leto.
Posvojitev preneha, ko odločitev o prekinitvi posvojitve postane pravnomočna. V primeru prekinitve posvojitve lahko posvojenec zadrži priimek posvojiteljev. Odločitev o prekinitvi posvojitve je dolžan pristojni organ v roku osmih dni od dneva pravnomočnosti dostaviti pristojnemu matičnemu uradu zaradi vpisa v matično knjgo rojstev.

4. Dokumenti potrebni za posvojitev

K predlogu za posvojitev je potrebno priložiti:
– izpisek iz rojstne matične knjige;
– zdravniška potrdila;
– potrdilo o državljanstvu;
– potrdilo o nekaznovanosti;
– potrdilo, da se oseba ni v sodnem postopku;
– kopija osebne izkaznice;
– potrdilo da ni odvzeta ali ali omejena poslovna sposobnost;
– potrdilo o zaposlitvi.

Predlagam, da damo izkušnje na kup. Če imate drugačen seznam ga objavite in bomo sproti dopolnjevali pravi seznam.
Dobrodošle tudi vse izkušnje, nasveti, naslovi za posvojitev v tej državi.

Mislim, da lahko na tak način močno olajšamo stvari vsem novim parom, ki se podajajo na pot mednarodne posvojitve.

Kitty, res hvala za tale seznam. Mi je zelo pomagal in končno razumem, kako je posvojitev potekala pri meni. Zdaj razumem marsikaj, česar prej nisem. Pa ne, ker ne bi bila dovolj stara, amapak enostavno zato, ker nisem imela pojma, kakšne pogoje imajo v BiH.

dark queen
nova
Uredništvo priporoča

Zanima me ali je možnost posvojitev iz BIH. Stara sem 46 let mož pa 51. Imava tudi že otroka stara 24 in 19 let. Za posvojitev sva se z možem odločila zato, ker želja po otroku je velika pa jaz zaradi zdravstvenih težav ne morem imeti več otrok. Ali je možnost posvojiti otroka do 5-tih let.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni!

Sem prvič na tem forumu.
Veliko sem prebrala o posvojitvah, vendar se še vedno porajajo vprašanja.
Z možem sva poročena že 10 let in do sedaj nama bilo naklonjeno, da bi imela otroka. Dala sva že postopke umetne oploditve čez, vendar z leti kaže vse slabše. Stara sva 36 let.
Predvsem me zanima postopek za državljane RS, – kako priti do lokacij, oseb, kontaktov ki bi nam pomagale s postopkom posvojitve.
Želja po otroka iz leta v leto narašča, možnosti pa so vse manjše.
Nama je vseeno od kje bi otrok bil, le da bi ga dobila.
Bila bi vesela kakršnihkoli informacij, saj je možnost, da sem le te tudi kje spregledala.

Hvala.
Gogy

PRVO NISI PRESTARA .NASVET ZA GINEKOLOGA POJDI V MEDVODE GINEKOLOGU MIROSLAV JURCA MOGOČE TI POMAGA IMETI LASTNEGA OTROKA

Tudi moj ginekolog je dr. Jurca. Pa mi ni “pomagal” do otroka. Najprej sem posvojila, potem šla na umetno oploditev in zdaj imam tudi biološkega otroka. Jaz prej predlagam, da greš v Lj ali Mb na kliniko za neplodnost in ti bodo tam povedali kako in kaj.

So slikarji, ki spremenijo sonce v rumen madež, in so tudi tisti, ki s pomočjo svoje umetnosti in inteligence spremenijo rumen madež v sonce.

dr.Jurca ni specialist za neplodnost. Mogoče je dober splošen ginekolog vendar z neplodnostjo se ukvarjajo specialisti in samo njim lahko povsem zaupamo.

Pozdravljeni,

z partnerjev nisva poročena , imava pa skupaj 2 leti starega otroka in sva že leta skupaj. Stara sva 33 in 31 let in nas zanima ali sploh opstajajo kakšne možnosti za posvojitev otroka. Namreč, želela bi ljubezen in skrb ter srečo deliti z še enim otrokom ki žal tega nima z svojim lastnimi starši.
Pomagajte, Vsaka informacija je dobrodošla.
lp

dober dan mene pa zanima jas nisem zaposlena dobivam socijalno pomoc malo me je strah ce nisem zaposlena pomoje socijalno mi nebo pomagav priti do otroka -prosim za ogovor sem suzana lep pozdrav

pozdravljeni!

glede na prebrano:

stara sem 22 let, mož pa 32, imava že 1 otroka, vendar zaradi zdravstvenih težav ne morem več imeti otrok (sem zdrava, da se razumemo, težave so samo pri tem da ne morem več imeti otrok)..
pa me zanima, če potemtakem moram čakati še 3 leta da lahko posvojim, glede na to da piše da morajo biti stari posvojitelji od 25-45 let??
ker si zares zelo želiva vsaj še 1 otroka, ampak bi ga imela zdaj, da ni preveč razlike v letih in tako…..

hvala za odgovor že vnaprej!

Pozdravljeni

Ker ne morem imeti otrok, sva se s partnerjem odločila, da posvojiva. Zanima me, če je možna posvojitev iz BiH ne da bi bila poročena. Je že kdo posvojil iz BiH? Kako dolgo je trajal postopek in kolikšni so stroški le-tega. Hvala za odgovore. 🙂

Pa še odgovor za pikipikipokico: morda nisi opazila, ampak v “dopisu” piše, da je dovolj, da samo eden izmed partnerjev izpolnjuje starostne pogoje 🙂
Vso srečo 🙂

Za tujino je poroka neobhodna, odsvetujem tipanje v temi, čakanja po več let na kak odogovor, če ste zares zainteresirani navežite stik z nekom, ki je že uspešno posvojil … zadnja leta Rusija in kot vidim prihajajo otroci iz Gane … na kratko, poiščite utečeno pot!

Pozdravljeni,

z možem se zanimava za posvojitev iz BIH in iščeva koga, ki ima od tam kakšno izkušnjo.
Zanima naju predvsem kako dolgo traja postopek in ali je možno posvojiti dojenčka?

Hvala za odgovor.
lp

New Report

Close