Najdi forum

Posvojitev otrok iz Srbije

1. Pogoji

Za pridobitev pogojev za posvojitev morajo biti izčrpane vse možnosti rehabilitacije naravne družine. Če to ne uspe, se poišče drugo rešitev – namestitev v rejniško družino ali institucijo, posvojitev.

Otrok se lahko da v posvojitev novi družini, če:
– biološki starši niso živi,
– so neznani ali je neznan njihov kraj bivanja (več kot 6 mesecev),
– jim je bila popolnoma odvzeta roditeljska pravica;
– jim je popolnoma odvzeta poslovna sposobnost ali
– so se otroka pisno odrekli.

Da se lahko prične proces posvojitve in da bi otrok lahko dobil družinsko-pravni status, morajo biološki starši dati pisno soglasje, da se strinjajo s posvojitvijo (vendar tega ne morejo storiti dokler otrok ne dopolni 2 meseca starosti). Svoje soglasje za posvojitev lahko umaknejo v roku 30 dni od podpisa soglasja (soglasje lahko umaknejo samo enkrat). Soglasje staršev ni potrebno, če jim je popolnoma odvzeta roditeljska pravica, pravica da odločajo o vprašanjih ki pomembno vplivajo na življenje otroka oz. jim je popolnoma odvzeta poslovna sposobnost.

Posvoji se lahko samo mladoletnega otroka. Ne more se posvojiti otroka dokler ne dopolni treh mesecev starosti. Ne more se posvojiti mladoletnega otroka, ki že ima popolno opravilno sposobnost. Otrok, ki je dopolnil 10 let in je sposoben razsojati, mora dati za posvojitev svoje soglasje.
Zakon predpisuje, da je lahko najmanjša razlika v letih med otrokom in posvojiteljem 18 in največja 45 let.

2. Kdo so lahko posvojitelji

Posvojitelji so lahko:
– poročen par;
– par, ki živi v izvendružinski zvezi;
– zakonski ali izvenzakonski partner starša otroka;
– samska oseba : samo v izrednih primerih, ki jih odobri Ministrstvo

3. Mednarodna posvojitev

Soglasje za posvojitev otroka se da tujim državljanom šele v primeru, če otroku ni možno najti posvojiteljev v državi in če je za tako posvojitev izdal soglasje tudi pristojni minister. Da se posvojitelji ne morejo najti med domačimi državljani, se smatra, če preteče več kot 1 leto od dneva vnosa podatkov o bodočem posvojencu v »Jedinsteni lični registar usvojenja.« Izjemoma lahko pristojni minister odobri posvojitev pred iztekom tega roka, če je to v najboljšem interesu otroka.

V posvojitev tujim državljanom so na voljo pretežno otroci s posebnimi potrebami. Teh otrok se ne more dati v rejniške družine, specializiranih ustanov za njihovo namestitev pa ni.

Pari iz Evrope in Amerike, ki želijo posvojiti otroka iz Srbije, vložijo zahtevo na svojem Ministrstvu za delo. Izpolnjevati morajo vse zahteve njihovih socialnih služb.

4.Postopek posvojitve

Zakon o poroki in družini opredeljuje popolno in navadno, to je, sorodstveno posvojitev. Pri popolni posvojitvi, dobi otrok novo identiteto, v matično knjigo rojstev se kot starše vpiše posvojitelje, medtem ko stari podatki ostanejo v pristojnem centru.
S posvojitvijo biološkim staršem preneha roditeljska pravica (razen če otroka posvoji zakonski ali izvenzakonski partner). Prav tako prenehajo pravice in dolžnosti otroka do sorodnikov in sorodnikov do otroka. Posvojitev je dokončna.

Postopek za posvojitev ni časovno opredeljen, ker je potrebno dobro oceniti, kateri starši bi po ocenah strokovnjakov, odgovarjali določenemu otroku. Strokovne ekipe za vsakega otroka pripravijo napoved razvoja, na podlagi katere se potem iščejo bodoči starši. Seveda, se upošteva tudi želje staršev, ker lahko vlagatelji vztrajajo na določeni nacionalnosti otroka, etničnem poreklu, spolu, starosti. Ko se za določenega otroka najdejo primerni starši, se prične proces posvojitve. Prva faza je srečanje otroka in posvojitelja, kjer se opazuje njihova komunikacija (4 – 5 dni). Druga faza je, ko gre otrok za določen čas (najdlje leto dni) živet v družino bodočih posvojiteljev. Ta čas center kontrolira in opazuje prilagajanje otroka v novem okolju. Če je prilagajanje uspešno, se sprejme odločitev o posvojitvi. To je svečani dogodek, ki se opravi v centru, ob prisotnosti celotne ekipe, ki je skrbela za otroka.

5.Dokumenti potrebni za posvojitev

Na podlagi Družinskega zakona je potrebno k zahtevku za posvojitev priložiti:
– pisno prošnjo;
– osebno izkaznico;
– izpisek iz rojstne matične knjige;
– izpisek iz poročne knjige (če daje vlogo poročen par);
– potrdilo o državljanstvu;
– potrdilo o poslovni sposobnosti;
– potrdilo o nekaznovanosti;
– potrdilo, da oseba ni v preiskovalnem postopku;
– potrdilo o premoženjskem stanju;
– potrdilo o zaposlitvi;
– potrdilo o prihodkih (za zaposlene);
– potrdilo o vpisu v evidenco Zavoda za zaposlovanje RS (za brezposelne);
– potrdilo o pogojih bivanja;
– potrdilo, da ni odvzeta starševska pravica;
– zdravniško potrdilo.

Če vlaga zahtevo par, je potrebno vsa dokazila predložiti v dveh izvodih. Dokumentacija ne sme biti starejša od 6 mesecev.

Predlagam, da damo izkušnje na kup. Če imate drugačen seznam ga objavite in bomo sproti dopolnjevali pravi seznam.
Dobrodošle tudi vse izkušnje, nasveti, naslovi za posvojitev v tej državi.

Mislim, da lahko na tak način močno olajšamo stvari vsem novim parom, ki se podajajo na pot mednarodne posvojitve.

New Report

Close