Najdi forum

SEZNAM DOKUMENTOV ZA POSVOJITEV V MAKEDONIJI

o rojstni list zakoncev
o poročni list zakoncev
o potrdilo o nekaznovanju in roditeljski pravici
o zdravniško potrdilo
o psihosocialno mnenje csd
o pedagoško mnenje
o dokument o primernosti za posvojitev
o potrdilo o letnem dohodku in zaposlitvi
o fotografije para, hiše, spalnice, otroške sobe, kopalnice, kuhinje in ožjih družinskih članov
o 2 fotografiji za dokumente
o fotokopija potnih listov
o izjava o obvezi

Predlagam, da damo izkušnje na kup. Če imate drugačen seznam ga objavite in bomo sproti dopolnjevali pravi seznam.
Dobrodošle tudi vse izkušnje, nasveti, naslovi za posvojitev v tej državi.

Mislim, da lahko na tak način močno olajšamo stvari vsem novim parom, ki se podajajo na pot mednarodne posvojitve.

Kitty,
tole je zelo pozitivna gesta, prepričana sem, da je to prava pot in pomoč nam vsem, ki se podajamo na trnovo pot za pomoč otroku.

Sončen pozdrav! :o)

nova
Uredništvo priporoča

Kitty
ali bi lahko ti pomagala pri tem. Prosim za kontakt kam naj se obrnem in komu priložim navedeno dokumentacijo.
Hvala kitty

pozdravljena Kiira,

Zadeva je po novem taka, da moraš dokumente oddati na svoj Center za socialno delo, tudi kontaktiraš vse z njimi, njim postavljaš vprašanja, oni te morajo voditi, ker imajo sedaj po sporazumu taka navodila. Nato oni tvojo dokumentacijo pošljejo na naše ministrstvo za delo in družino, ti pošljejo na makedonsko ministrstvo in ti dodelijo enemu svojemu centru. Kar se tiče obveščanja o posvojitvi iz Makedonije pa je pot ravno obratna. Sicer pa vse te info, ki sem ti jih povedala in še več, jih moraš dobiti na svojem SCD. Jaz sem prevedeno vlogo oddala v začetku meseca. Se pa zaenkrat še nič ne ve kaj nam je ta sporazum prinesel, razen točno določene poti naših vlog, ali bo več otrok ali manj, ali bo posvojitev potekala hitreje ali počasnej, kajti šele začeli so s tem novim sporazumom in kakor sem obveščena, je bila moja vloga prva po sporazumu.
Veliko sreče, pa lep pozdrav, ANDRA

Andra, hvaležna bi ti bila, če bi nam povedala, kaj se trenutno dogaja s tvojo vlogo. Tudi mi2 z možem imava vlogo na centru in čakava samo še na skupno mnenje CSD. Zdaj pa naju je s.delavka obvestila, da se bo zadeva še zavlekla, saj ne vedo točno kaj ministrstvo od njih pričakuje, kakšno naj bi bilo njihovo mnenje (torej kaj naj bi oni sploh zapisali) in kako bo vse skupaj zdaj izgledalo.
Moram priznati, da kljub temu, da sva izredno potrpežljiva, nama tale zadeva ni všeč. Imava občutek, da bodo zdaj kar čakali eden na drugega, otročkov je pa toliko, ki nekoga potrebujejo… Prepričana sem, da je bolje, da par zadeve ureja sam, tako tudi informacije tečejo hitreje. Birokracije in nezainteresiranih socialnih delavcev, je že tako in tako veliko preveč.
Upam, da s tem mnenjem nisem koga užalila, vendar mislim, da se bo marsikdo strinjal z menoj, saj je čakava na mnenje CSD že skoraj 4 leta. Že res, da v začetku nisva priganjala, saj sva še poskušala zanositi, zdaj pa vsaka zadeva traja nekaj tednov, da se realizira (pedagoško mnenje, psihološko mnenje, zdravniška mnenja, ipd). Vem, da bi moral center napisati mnenje v enem letu, tukaj pa kot da tega ne vedo!

Pozdravljena,
Mnenje Csd se po novem sistemu prav nič ne razlikuje od prej, pač center glede na razgovore in obisk na domu napiše, če si primeren par za posvojeitev in napiše socialno poročilo. Tvoj pristojni center ti mora zrihtat tut psihologa in pedagoga. Za csd moraš napisati tut življenjepis. Jaz moram povedati, da se je pri meni to odvijalo zalo hitro, nobenega zavlačevanja s strani csd.
Ko sem zbrala vso potrebno dokumentacijo, sem jo dala prevesti (glede tega sicer preveri, saj sva midva bila prvi primer po porazumu in so rekli da naj kar sama prevedeva), nato predložila vso dokumentacijo na Csd in oni so jo poslali na ministrstvo za delo. Ko je ministrstvo v cca enem tednu vlogo poslal v Makedonijo, je naju o tem tudi obvestil. Tako da je vloga sedaj verjetno že v Mak. Povratne info. sicer nimam še, imam pa namen kmalu poklicati v Mak., da izvem kakšno novo info.
Toliko za enkrat, če pa je še kakšno vprašanje, pa kar.
Lep pozdrav in SREČNO, ANDRA

Andra, hvala.
Obveščaj nas, kako poteka in kaj se dogaja. Očitna sta vidva res prva!

Na strani SOS otroci sem lepo pojasnila posvojitev , ki sva jo izvedla sama z možem in še to bliskovito (deset mesecev) . Samo na kratko . Urejala sva popolnoma sama (po pridobljenih naših dokumentih na scd) sva se sama obrnila na Makedonijo , ker sva vedela kam vse to poslati , kdo so kontaktne osebe in njihov postopek do urejevanja teh zadev. Če tega nimate se vam ne zgodi nič oziroma zelo pozno, ker morajo najprej poskrbeti za svoje pare . Vmes se je podpisal sporazum , ki pa do sedaj ni prinesel nobene spremembe razen , da to ureja vaš CSD. Vendar vseeno razen tega , da pošlje na njihovo ministrstvo od tu naprej ne vedo nič več. Zato naju tudi nekateri pari kot CSD-ji prosijo za nasvet ali za pomoč. Trenutno bodo zaprli v Makedoniji za nekaj časa te postopke , ker niso sprejeti v Nato to pa pomeni njihovo zamenjavo vlade , ki se je že zgodila. Tisti pari , ki so zaprosili v tej državi za posvojitev in so dobili na dom obvestilo od njihovega ministrstva , da so dani v njihov centralni register za posvojitev bodo obravnavani naprej , ostali bodo žal na čakanju nekaj let.

Koliko je takih parov, ki ste v zadnjem času poslali papirje v Makedonijo prek ministrstva in ste že dobili ali čakate na odgovor? Midva čakava še na sestanek s pedagoginjo in upava, da nama bo uspelo do konca leta zbrati vse in poslati dalje.
Imam namreč različne info., na Preverjenem je bilo rečeno, da vsi pari, ki so poslali prek ministrstva čakajo na odg., naša svetovalka pa je rekla, da je pri njih par po pol leta pripeljal domov otroka iz Makedonije.
Hvala za vse informacije,
lpA

Mi lahko kdo pove, koliko časa ste čakali na prvi odgovor iz Makedonije? Najina dokumentacija iz našega ministrstva je bila poslana v Makedonijo že v začetku oktobra, pa do danes še nobenega njihovega odziva 🙁

Zelo dolgo, in sicer prošnja je bila poslana oktobra lani, v register pa so naju dali junija letos, tako da je to zelo dolgo, sedaj pa je vse mirno in tiho

Goal, hvala.
Midva pa sva mislila, da vsaj odgovorijo hitreje …

Ampak saj sta vidva vložila še po starem sistemu, predno je bil sporazum ratificiran. Kakor sem sezanjena je večina tistih otroke že dobila?! Če se prav spomnim so nekateri vložili septembra, januarja pa so otroka že posvojili. No ja, verjetno so to bolj izjeme, kot pa pravilo. Mogoče veze in poznanstva …

Za vse tiste, ki iščete makedonskega prevajalca.
Z možem imava zelo pozitivno izkušnjo,saj sva našla čudovitega sodnega prevajalca, ki nama ni samo napravil prevoda, temveč nama pomaga sedaj tudi z nasveti in informacijami, tako da, kakor sedaj kaže, bomo dete še letos pripeljali domov! Kdor želi kontakt, mi lahko piše na: [email protected].

Agnes, ker se mi vaša e-pošta ves čas vrača kot nedostavljena, vam kar tukaj odgovarjam na vaše vprašanje: ja, res gre zanj. Je prevajal tudi vam? Kako daleč ste s postopkom?

Mene zanima, če se je že kaj spremenilo do sedaj s posvajanjem otrok? Ureja to zdaj v celoti CSD, al še vedno moraš sam? Pa tiste, ki imate posvojitev že za sabo, kolko pa je stala posvojitev iz Makedonije?

Posvojitev iz Makedonije poteka preko obeh ministrstev, CSD ima pri vsem bolj malo zraven, razen seveda zbiranja papirjev in, v najinem primeru, mešanja štren. Še vedno se boste morali najbolj zanesti sami nase. Pričakovati, da bodo ljudje v službah, za katere so plačani, storili kaj v tej smeri (mogoče vsaj svetovanja), je zaman. Vendar spet govorim iz lastnih izkušenj.
Ko so papirji urejeni (tudi sodno prevedeni), poslani in preverjeni, čakate nekaj mesecev, da vas vpišejo v njihov register posvojiteljev (v Makedoniji), potem sledi obisk, da se malo pokažete (neuradno, to sicer nikjer ne piše), nato pa čakate … kličete … čakate.
Koliko stane posvojitev? Hmmm… V ozadju bi se dalo precej povedati, vendar so to stvari, o katerih nihče ne govori… pa tudi jaz ne bom debatirala. Očitno mora vsakdo sam poskusiti na lastni koži.
Pa srečno!

Ker še vedno čakam na odhod v Makedonijo, samo par misli. In predlog, če to bere kakšen od tistih, ki sklepajo pomembne odločitve: Za božjo voljo, ne podpisujte več nobenih sporazumov!! Pustite nas, da se znajdemo po svoje, ker se sami znamo najbolje borit. Ko pa je podpisan sporazum in se vključijo birokrati, potem smo pa v tam, kjer sem jaz zdaj.
Na kratko – dokumentacija vložena januarja 2005 (pred sporazumom). Do novembra lani moje neprestano klicarjenje in prošnje. Končno odobritev obiska v začetku decembra, ko sva videla otroka. Ob odhodu domov obljuba, da bova še pred prazniki šla na adaptacijo. Danes je konec januarja, na adaptacijo pa še čakava. Zakaj? Ker so se pa kar naenkrat začeli držati sporazuma (kaj sva midva počela prej in da naju noben ni niti povohal in sva morala vse urejati sama) in papirji potujejo iz Makedonije v Slovenijo, pa nazaj in spet iz komisije na komisijo… In kaj je tisto, kar jim še ni jasno? Midva sva medtem že dvakrat podpisala, da se strinjava s posvojitvijo, pa potem se je strinjalo Ministrstvo, pa zdaj se mora strinjat CSD, pa potem se mora komisija odločit, kdaj lahko gremo na adaptacijo, itd. Vsakič, ko kličem, je še ena nova postaja na poti. Baje pa je vse to napisano v sporazumu, ki se ga zdaj kar se birokracije tiče držijo kot pijanec plota. Jaz pa sem na pol poti do živčnega zloma. Ampak to jih ne briga, kaj šele da bi jih brigal otrok. Oni lepo prelagajo papirčke. A niso imeli pet let časa za to? S tem, da je najin otroček že star tri in pol in mu ni čisto jasno, zakaj ga še ne prideva iskat.
Torej, če ne bi bilo sporazuma, bi midva že končala z adaptacijo v Makedoniji. Ker prej vsega tega papirnatega sranja ni bilo, zdaj pa so zadevo “poenostavili”. Pa ne mi govorit, da delajo v interesu otrok, ker mi gre na bruhanje.
Namen tega pisanje je v glavnem, da se izkašljam – ker če bi povedala svoje mnenje tistim, ki jim gre, potem res ne vem, če bi otročka sploh dobila. Vsem, ki ste na isti poti, resnično želim, da se jim obrne bolje in hitreje. Tole pisanje je resnično razočaranje nad sistemom in vprašanje: Kdaj bodo birokrati postali ljudje z dušo in srcem?

Smo na istem!!! In še eden od absurdov, v sporazumu piše, da bi se naj postopki reševali hitro. Mi bi prav tako že morali zaključiti adaptaciijo, a je žel še začeli nismo.

lp

Z možem sva na isti poti. Seveda upava na najboljše, vendar sva že dala toliko skozi, da si ne mečeva več peska v oči. Birokracija je celotno zadevo tako zelo zakomplicirala, da nima več nobenega smisla. In ja, za božjo voljo, nehajte nam pomagati! Pustite nam, da tem nekaj otrokom polepšamo življenje. Vsak dan borbe z birokracijo je izgubljen.
Ima mogoče kdo podatek, koliko slovenskih parov nas je v trenutno v Makedoniji vpisanih v njihov register?

New Report

Close