Najdi forum

starševski dopust

Pozdravljeni,
Zanima me, kako je s starševskim dopustom pri posvojiteljih? Na strani od ministrstva piše, da so glede starševskega dopusta posvojitelji menda izenačeni z biološkimi starši, kar jaz razumem, da imajo posvojitelji tudi pravico do 260 dni starševskega dopusta… Ampak na straneh posameznih centrov za socialno delo pa je ponekod napisano tako, ponekod pa da imajo posvojitelji manj kot 4 leta starega otroka pravico do 150 dni in posvojitelji več kot 4 leta starega otroka 120 dni. Mi kdo ve povedati kako je s tem?

Zanima me tudi kako je to v rejništvu. Predvidevam da rejniki nimajo pravice do dopusta, ko dobijo otroka v rejništvo? Vsaj nikjer ni to nič omenjeno.. Čeprav bi to hudo rabil… Kako rejniki potem to rešujete?
Kaj pa če imaš otroka v rejništvu in ga potem posvojiš? Saj to je menda možno, ne? Ali obstaja možnost tudi rejništvo z namenom posvojitve? Po forumih sem zasledila tudi to, vendar ne vem, ali to res obstaja?
Kako je pa v takem primeru, ko posvojiš otroka, ki ga imaš v rejništvu, s starševskim dopustom? Sicer ti pa tak dopust ne bi toliko koristil, ker ga potrebuješ ravno v začetku, ko otrok pride.. Mi kdo ve povedati, kako je s tem?

Pri posvojitvah mislim da je dopusta cca. 8 mesecev (ne me držat za besedo).
Pri rejništvu ni nič dopusta, razen če dobiš otroka mlajšega od 11 mesecev (potem imaš kao “porodniško”). Kako to rejniki izpeljemo? Težko. Sama sem imela srečo, da delam v firmi, ki to razume. Koristila sem ves star dopust, potem še 1 mesec neplačanega dopusta, potem pa sem šla delat skrajšan delovni čas (4 ure). Kako bi drugače to rešila ne vem, ker si ne predstavljam, da pripeljem otroka domov in ga dam naslednji dan za min 8 ur v vrtec.
Če otroka posvojiš potem, ko je že nekaj časa v rejništvu, ti pripada posvojiteljski dopust.

New Report

Close