Najdi forum

Kaj je dobra komunikacija s samim seboj , in kaj je slaba komunikacija s samim seboj ?
Lahko to opišete , razložite s primerom ali kakšnim čtivom .
Hvala!

Spoštovani,

Komunikacija samega s sabo je normalna zadeva. Različni deli našega ‘jaza’ ali ‘ega’ med sabo živahno komunicirajo. Ker večina te komunikacije teče v nezavednem delu naše psihe, včasih kdo verjame da se samo osebe z duševnimi težavami pogovarjajo sami s sabo. Oni samo brez cenzure na glas govorijo svoj notranji dialog. Ta notranji dialog poznamo pa vsi.

Ali je notranji dialog dober ali slab bi bilo najbrž smiselno opredeliti s tem ali si oseba z njim povzroča težave ali ne. Recimo, da oseba pride na svetovanje in pravi, da je njena težava, da se pogosto počuti slabo. Tekom pogovora ugotovimo, da sta to ‘slabo’ v resnici čustvi tesnobe in depresivnosti. Potem raziskujemo, kaj proži tak čustveni odziv? Ugotovimo, da starševski del klientovega jaza njegovemu otroškemu delu govori: »Napake niso dovoljene. Ker delaš napake, si slab in ničvreden. Ti is nesposoben za uspešno in zadovoljno življenje.« In zdaj razumemo kaj proži depresivnost (»jaz sem slaba oseba«) in kaj tesnobo (»ne bom zmogel prihajajoče življenjske situacije«). Ko oseba uvidi ta notranji dialog in pripadajoče čustvene reakcije, je že na pol poti, da problem reši.

Najpomembnejše vprašanje notranjega dialoga je, kaj mislimo o sebi kot o bitju oziroma kaj govorimo sebi kot bitju. Kaj si rečete, kadar naredite napako? Kaj je vaša prva asociacija ob vprašanju: kdo sem jaz ali kakšen sem jaz? Če bi poskušal opredeliti dober notranji dialog, bi začel z ločevanjem med sabo kot osebo/bitjem na eni strani in svojimi dejanji na drugi. Ali si ob napaki rečem ‘idiot zabiti’ (ožigosal sebe kot bitje) ali pa si rečem ‘naredil sem napako’ (kritiziral le svoje dejanje). Zraven pa se zavedam, da sem ne glede na karkoli kot bitje dober in vreden ljubezni. To zadnje se lahko sliši smešno, ampak tako je, da v jedru duševnega zdravja pa tudi kvalitetnega življenja nasploh leži ravno ta odnos do sebe: »sebe brezpogojno sprejemam in se imam rad«.

Če želite vedeti več o vplivih notranje komunikacije, vam predlagam knjige o transakcijski analizi. Recimo Sodobna transakcijska analiza ali pa Jaz sem OK, ti si OK.

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

New Report

Close