Najdi forum

v zvezi z narcisom

Bojim se da sem v zvezi z Narcisom . V zvezo vlagam več kot on z njegove strani se zveza nikamor ne premakne in stoji na mestu . Je brez načrtov in cilja in nima ne zelja in ne idej in se ne sprašuje koliko sem v tej zvezi resnično srečna . Izjemno rad me ignorira posebej takrat , kadar bi rada odprla kakšno temo glede tega , kar sem že zgoraj opisala , torej njegov toplo hladni odnos . Nikoli ne govori o svojih napakah , kot bi jih ne imel , kar pa je seveda nemogoče . Njegove izboljšave so kratkega veka v glavnem najrajši živi kot njemu paše . Pogosto se z njim sprem in mu tudi upam povedati kar mu gre . . Pri njem nimam občutka , da zeli biti oboževan ali pa mogoče z svojim obnašanje počne ravno to . Se pa izjemno potrudi kadar občuti , da bi lahko prišlo z moje strani do prekinitve zveze . Je pa ta njegov trud kratkotrajen in to da se v bistvu nič ne spremeni in nima nekih želja po spremembi kar traja in traja . On je z menoj, vendar ne v celoti , nek njegov delež v tej zvezi mi manjka in tega občutka se ne morem znebiti . Zdi se mi da ne more odkritosrčno in pošteno ljubiti . Ali sem mogoče po pomoti temu človeku nadela ime Narcis ?
Predvsem opažam , da najbolj rani in ignorira zanj pomembne ljudi in rad vidi oziroma se je že kar navadil ,da jaz delam za odnos njemu pa ni treba . Če prav bo v stiku z menoj vsak dan bo to tudi vse kar bo storil .Pri njem se vrstijo manipulatorsko narcistične motnje . Daje mi občutek da sem jaz ,ki ne funkcionira .Jaz pa zase mislim ,da dajem in vlagam ogromno.

Spoštovani,

Sprašujete: »Ali sem mogoče po pomoti temu človeku nadela ime Narcis ?« Zelo verjetno ja. Iz vašega zapisa so razvidni nekateri obrisi vajinih osebnostnih struktur in partnerske dinamike. Moč je sklepati, da vaš partner nima narcistične osebnostne motnje. Za podrobnejšo in bolj gotovo analizo bi potreboval več informacij. Spodaj so navedeni simptomi, po katerih tako motnjo prepoznamo.

Simptomi (vir: https://www.psihoterapija-ordinacija.si/dusevne-motnje/osebnostne-motnje/narcisticna-osebnostna-motnja )
– grandiozno občutenje svoje pomembnosti (pretiravanje o lastnih dosežkih in talentih, pričakovanje, da bodo drugi opazili to superiornost, ne da bi nanjo kazali merljivi dosežki),
– fantaziranje o uspehu, moči, prestižu, slavi, lepoti ali idealni ljubezni,
– prepričanje o svoji enkratnosti in posebnosti, ki ju lahko prepoznajo le najodličnejši posamezniki in ustanove,
– želja po nadvladi in nadziranju drugih,
– nezmožnost sprejemanja kritike, odzivanje s sramom in z občutkom ponižanosti,
– zahteve po pretiranem občudovanju in nenehni pozornosti,
– nestvarno pričakovanje naklonjenega ravnanja ali samodejnega zadovoljevanja pričakovanj,
– izrabljanje in manipuliranje drugih za dosego lastnih ciljev,
– nesposobnost videti situacijo z zornega kota nekoga drugega,
– pomanjkanje empatije,
– zavistnost ali prepričanje, da so zavistni drugi,
– arogantno in vzvišeno vedenje.

Vas zanima še kaj v zvezi z vašim vprašanjem?

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

Ena zaskrbljena,

na forumu Mejna in narcistična osebnostna motnja – za svojce (prej je bil tukaj sosednji, pred nedavnim pa so ga – le zakaj??? – prestavili drugam, vpiši naslov v Google) boš našla veliko tem z opisi partnerja z narcistično osebnostno motnjo. Kar nekaj na to temo najdeš tudi drugje na MON-u. Tu je en članek (linki na druge so v samem članku): https://med.over.net/clanek/iz-prve-roke-kako-je-ziveti-z-narcisom/

Vedeti je treba dvoje: da lahko sama postaviš diagnozo osebi (NOM), moraš natančno preučiti opisane simptome (pomagaš si lahko s knjigo V opoju narcisa) in imeti kar dober vpogled tudi sama vase. Smisel take diagnoze je (samo) to, da potem veš, kako ravnati in da lahko odnos izboljšaš ali pa, če gre res za NOM, zapustiš. Druga stvar pa je: te motnje so pri nas, kar se tiče stroke še v “povojih” in če se boš obračala na strokovnjake, poišči na prej omenjenem forumu tiste, ki jih tam priporočajo in ki res poznajo to problematiko.

Srečno!

Res ne vem zakaj me je v članku zbodel zapis : Prekriti narcis . Res ne vem . Sem sem pisala , ker se zanesem na strokovnjake ozirom z znanjem podkovane ljudi pa se vseeno nekako ne norem sprijazniti z odgovorom , da pa najverjetneje ne gre za narcisa , čeprav je gospod lepo podal svoje mnenje iz svoje stroke z izkušnjami , znanjem …. Ampak zakaj se mi zdi , da nekaj ni vredu ?
Še sedaj ne vem s kom imam opravka . Je to manipulator, egoist , sociopat , narcis , nesramnež?
Mogoče drugače gleda na ženske . Kot so to počeli včasih , da so ženske za pred štedilnik in da nimajo kaj za govorit .

Spoštovani,

ko beremo osebnostne značilnosti, ki jih uvrščmo v različne patologije – npr. narcis, sociopat, borderline itd. – zelo hitro najdemo tam podobnosti s sabo ali s kom od bližnjih. Vendar to nikakor ne pomeni, da ta bližnji dejansko spada v to kategorijo. Partnerjevo vedenje, kot ga opisujete spada v kategorijo normalno. Kar pa seveda še ne pomeni, da vaš občutek, da v vezi nekaj ne štima, ni utemeljen. Vprašanje je torej kaj in zakaj ne štima ter kako to spremeniti? Res bi bila najbolj enostavna rešitev, da bi ugotovili, da je partner moten in da to pojasni vse težave. Na žalost je zadeva bolj kompleksna. Zadovoljstvo boste veliko lažje dosegli, če boste bolje razumeli partnerjevo logiko, predvsem pa svojo.

Če želite sami raziskovati zakaj s partnerji ponavljamo boleče vzorce vedenja, vam predlagam dva vira:
1. Eric Bern – Katero igro igraš?
2. Ian Stewart – Sodobna transakcijska analiza, Poglavje 24: Zakaj ljudje igrajo igre in Poglavje 25: Kako prenehati z igranjem iger

Je pa še en vidik, ki vam lahko razkrije zakaj se s partnerjem zapletate v prepire ter jih pomaga odpraviti . Predlagam naslednja dva vira:

1. Tukaj preberite moj članek z naslovom PARTNER ALI NASPROTNIK: http://revitacenter.si/#page71

2. Poiščite knjigo avtorja Amirja Levine: ATTACHED. Knjiga podrobneje pa vendar praktično in razumljivo odgovarja na vaše vprašanje. Na voljo je srbski prevod knjige z naslovom: VEZA.

Iz vaših zapisov je videti, da se nagibate k razlagi, da je odgovornost za neprijetna čustva v vezi le na partnerjevi strani. Zelo verjetno temu ni tako.

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

New Report

Close