Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Partnerska in družinska posvetovalnica Povabilo k reševanju vprašalnika za magistrsko nalogo

Povabilo k reševanju vprašalnika za magistrsko nalogo

Moje ime je Zarja Klun in sem absolventka magistrskega programa zakonski in družinski študiji. V svojem magistrskem delu se osredotočam na povezavo med kronično vnetno črevesno bolezenijo (KVČB), telesno sampodobo in perfekcionizmom. Zanima me predvsem to, ali se pri osebah s to diagnozo doživljanje lastnega telesa razlikuje od oseb, ki te diagnoze nimajo, in ali osebe s KVČB uporabljajo perfekcionizem kot srategijo soočanja s stresom in boleznijo v večji meri kot osebe, ki te bolezni nimajo.

Kot pri vsak bolezni, je tudi pri tej najbolj na udaru telo – ko zbolimo, ko jemljemo zdravila in imajo ta stranske učinke, ko se slabo počutimo ipd. Zato me zanima predvsem, kako se osebe s KVČB v primerjavi z zdravimi osebami zavedajo svoje telesne samopodobe, koliko so ozaveščene glede svojega zdravja in splošnega fizičnega počutja ter koliko jim je videz sploh pomemben.

Drug vidik raziskovanja v magistski nalogi je perfekcionizem. Kaj je bilo prej – ali perfekcionizem, ki je vodil v razvoj KVČB, ali pa je bolezen ‘kriva’, da se trudimo bolj, kot bi bilo zdravo, je nemogoče ugotoviti, vseeno pa me zanima, če in v kolikšni meri osebe s KVČB v primerjavi z zdravimi osebami uporabljajo perfekcionizem kot srategijo soočanja ali obrambni mehanizem pri svoji bolezni.

Interpretirani rezultati vprašalnikov bodo tako osvetlili polje, ki še ni dovolj raziskano, in lahko osebam s KVČB (kot tudi zdravim osebam v nekoliko drugačnem kontekstu) pomagajo na poti soočanja z boleznijo (oz. z življenjem). KVČB je bolezen, ki je neozdravljiva in kronična in s tem konkretno vpliva na kvaliteto življenje bolnika kot tudi na tiste okoli njega. Zato je poglobljeno raziskovanje ne toliko fizičnih, temveč čustvenih in psiholoških vidikov bolezni toliko bolj pomebno, saj stabilno čustveno življenje in pozitivne strategije soočanja lahko pomembno pripomorejo h kvalitetnejšemu življenju.

Za uspešno izvedeno raziskavo in s tem podprto teorijo v magistrski nalogi potrebujem čimveč izpolnjenih elektronskih vprašalnikov, ki morajo biti izpolnjeni v celoti (delno izpolnjeni vprašlniki mi žal ne bodo prišli prav). Ker bom v nalogi raziskovala primerjavo med osebami s KVČB in zdravimi osebami, potrebujem odgovore oseb s KVČB in odgovore zdravih oseb (oz. takih, ki nimajo diagnoze KVČB), zato lahko vprašalnik delite s čimveč znanci, sorodniki, prijatelji.

Povezava do spletnega vprašalnika:
https://www.1ka.si/a/196805

Za sodelovanje se vam najlepše zahvaljujem!

Zarja

New Report

Close