Najdi forum

Pozdravljeni !
Tukaj sem nova,ker pa z partnerjem isceva resitve in moznosti ,sem se odlocila da povprasam za mnenje . Naj na hitro povem ,moj partner ima od prej 2 leti staro puncko,ki je izredno pametna sposobna in nimam besed z cem velikim bi jo lahko opisala . Tezava je v tem da so se pojavile cedalje vecje tezave ,kar pa iskreno me pri tem boli srce . Naj povem da ima partner z bisvo partnerico stike z puncko po dogovoru. No sedaj pa nastopijo tezave : V nadaljevanju me ne razumite narobe ,iskreno proti zenski nimam nic in tudi z veseljem bi imeli normalne odnose ce bi bila ona dokaj normalna 🙂 .. Puncka je kot sem dejala vse najlepse ,ko sem spoznala partnerja sem pac deklico takoj sprejela in jo vzela za svojo prav tako moji starsi . Puncka je od letosnega januarja bila skoraj po cele mesece pri nama ,mama ni imela casa ,v Avgustu letos je bila pri mami samo 4 dni ,pa se vseno ji je pripadalo 150 evrov prezivnine ampak ok me to sploh nebi motilo ce bi bilo za puncko iz njene strani poskrbljeno pa zal ni. Njena mama ima iz prejsne veze se enega fantka ,sedaj je v novi vezi z drugim partnerjem tudi on ima fantka in zivijo skupaj ,fantka njen in njegov sta strara 5-6 let. No nasa puncka stalno govori piu bom ,igral se bom ,jedu bom , jo midva nonstop popravljava da ona ni fantek ,starejsih fantkov se boji ,igra se cisto samostojno tako kot v vrtcu ali na kakem praznovanju se ona pac odmakne od otrok. Za prvi dan v vrtcu letos je bila puncka pri mami ,naj povem da ji mama ni pripravila niti njene torbice niti copatk , otroka ne oblaci primerno ,v vrtec je bila ze veckrat pripeljana v pizami ( s puncko ni nobenih tezav pri oblacenju ) Sedaj ko je zunaj mrzlo je puncka vedno ko jo v vrtcu prevzameva v tankih pajkicah,prekratkih pajkicah ali kratkih rokavih brez spodne majcke ,na nogah zimski skornji ki zadrga ne dela in so ze kar ponoseni ,ko je pri njej ,naju ljudje stalno klicejo in govorijo da je otrok ze 4 ure vzunaj na mrazu v lokalih ,naj dodam da jo je posodila ko je bila se manjsa prijatelici za en teden ker ces da se bo prijatelica naucila kako je imeti puncko ker je bila noseca ,ko je bila mala v bolnici je prihajala na obisk samo za eno uro ,ko je moj partner klical ce mu lahko prinese bundico in oblacilca ker je bila mala koncno pripravljena za domov pa je bil njen odziv ,nemorem kuham ! No dobil je bundico od cisto druge osebe da je bila mala vsaj toplo oblecena pripeljana domov . Meni osebno je zenska rekla da naj puncki ki ima komaj 2 leti in izredno storasto je ( traja tudi ura da poje svoj obrok ) ne pomagava pri tem da ji dava kaksno zlicko rizote v usta ker ima ona sedaj 3 otroke in res se nima casa ukvarjati s tem da ji pri jedi pomaga. Naj povdarim da je zenska ze od rojstva puncke brezposelna in prejema sobvencijo od opcine za placilo vrtca ,za puncko ima poloznico za vrtec na mesec 13 evrov . Zadnjic je prisla groznja da ce ne bo partner placal vrtca klub temu da ji daje prezivnino da bo dala vlogo za vecji znesek prezivnine ,otroka nebo skoraj nic vec videval in tako naprej naj omenim da sva placala vrtec ampak za 3 mesece nazaj ker ni nic placala ,vceraj je ze javila da v januarju bo otrok za vse vikende pri nama ces da ona nebo imela casa , kar me sploh ne moti ,moti me samo to da dobi 150 evrov ,ki jih ne nameni puncki ampak sebi ! V celem casu od kar sva s partnerjem skupaj pa je to zdaj ze kar nekaj otroka se nikoli nisem iz vrtca vzela v primernih oblacilih , naj pa dodam da ko je pri nama jo za v vrtec vedno uredim lepo ,samo se dogaja da potem stvari kot so cevlji pa majcke in hlace itd .nikoli ne pridejo k nama nazaj. Ze od zacetka zime mi celo stanovanje disi po 31 kapljicah ker kadarkoli je puncka po en teden pri njej in jo dobiva midva vedno kaslja kot nora ,razpokana usta vglavnem grozno . Puncko sem jaz naucila kako je ime ociju ,ker tega ni vedela in ker je puncka ves cas skoraj pri nama je zacela mene klicat mami pa ceprav ji oba govoriva da naj me klice samo po imenu ,je pa res da otroka pri 2 letih zal nemores prepricevat v nekaj ,neka svetovalka mi je dejala da me je sprejela za mamo ker je nonstop z menoj ,midve skupaj peceve piskote ,zdaj ko je veseli december sva pisali bozicku ,izdelovali voscilnice itd,vedno se ukvarjava z njo .Meni se lomi srce ker vidim in pred ocmi gledam kako za puncko niti malo ne poskrbi kot bi bilo treba . Ker imam puncko neskoncno rada mi je zelo hudo 🙁 Zanima me ali mislite da bi lahko dosegla da bi bila puncka dodeljena partnerju ? Vem da so za to dolgi postopki in vem da je sodisce skoraj vedno na strani mame ampak zal puncka take mame nima ,nima se casa ukvarjati z njo ,nima ji casa pomagat pri jedi ,ima pa cas z njo sedeti po 4 ure v lokalu,pri tem da je otrok samo v jopici in pajkicah pri takem mrazu. Negdo mo je rekel naj ne drezava kerke otroka nebo nikoli dobil in da mu lahko da celo prepoved stikov ,mene pa zanima kaj se da naredit ? In ne negre se mi za partnerja ampak za njegovo puncko ,ker me srce boli ko vidim kaj njena mama z njo dela . Prosim za nasvet in pomoc .

Spoštovani,

upam, da bo tole prebral predvsem vaš partner, ker je on tisti, ki bo moral narediti vse upravne in morda tudi pravne korake, predvsem pa zato, ker je on oče, torej tisti, ki mora že po naravi biti prvi, ki bo svojega otroka zaščitil pred neprimernim ravnanjem. Kakor ste opisali, mama z otrokom ne ravna primerno, in normalen oče, ki ima enake starševske dolžnosti kot mati, bo seveda storil vse, da bi se to čim bolj uredilo in popravilo. To ni »drezanje«, ampak je skrb za otroka. Prvi korak je center za socialno delo. Ker je urejanje skrbništva resna stvar, bodo seveda krepko pretehtali, kaj bi bilo najbolj v otrokovo korist. Ni nujno, da bo oče dobil celotno skrbništvo, ker je možnosti več – poudarjam, najboljša je tista, ki ponudi otroku največ varnosti in stabilnosti.

Na podlagi izkušenj lahko rečem, da se prizadevanje za otrokovo dobro zmeraj splača, je pa treba biti pripravljen na to, da bo trajalo. Smiselno je tudi, da si oče zapisuje, kdaj in kaj je bilo kaj resno narobe, ker bo tudi s tem pokazal, da deluje premišljeno, umirjeno in da je nanj mogoče računati dolgoročno. Pomembno bo tudi mnenje punčkine pediatrinje, ker ima zdravnik dober in natančen pregled nad tem, kako doma skrbijo za otroka. Kaj pa pravijo v vrtcu? In sosedje?

Omenjate materino neskrbnost in tudi lokale. Če že okolica opaža, da je otrok v lokalih (ob materi?) več ur na mrazu, to morda govori tudi o materinih težavah z alkoholom. Skratka, veliko problemov, treba jih bo reševati postopoma, sistematično in dosledno. Vi pa bodite pripravljeni, da bo to vselej del vašega življenja, če boste v tej zvezi ostali; če o tem niste prepričani, si raje vzemite nekaj časa za premislek. Nameravate imeti otroke? Boste lahko ostali do partnerjeve hčerke enako ljubeči?

Vso srečo želim; predvsem deklici, da bi njeno življenje postalo bolj urejeno in varno.

Jana Lavtižar, spec. ZDT, zakonska in družinska terapevtka I [email protected] I 040/523-787 I www.janalavtizar.com

New Report

Close