Najdi forum

Nekoč srečen par, sedaj pa…

Sva mlad par z dojenčkom. Za otroka sva se oba zavestno odločila. Obupujem pa nad partnerjem, ker se mi zdi kot da je na preži za vsako mojo napako (ki tudi ni vedno napaka). Navedem primer. Gledam stenske nalepke na internetu in mu pokažem in rečem, da bi kaj takšnega lahko imeli. On nima nič proti. Kupim nalepke. Vse narobe. Ker njemu to ni všeč. Ja, a ni tega znal prej povedat? Ga skušam potem vseeno vključit vsaj v odločitev če jih zalepima in kje. Pravi, da naj naredim kot želim. In lepim jaz nalepko v otroški sobi in me gleda in zavija z očmi. To me je tako sprovociralo, da sem enostavno utrgala vse dol. In on ponori. In pravi da bolj smotane ženske od mene ne pozna, da samo denar mečem vztran, da njemu je že vseeno za vse (naju) in gre kadit na balkon. (Isti dan sem mu rekla naj kadi na balkonu, ker imava dojencka pa se stanovanje je novo in mu seveda to ni pasalo, saj se ze od vselitve tega dogovora ne drzi). Pridem za njim in mu na lep nacin skusam razlozit zakaj sem tako reagirala- no in tukaj mislim da me je razumel. No in kasneje si zazeli za vecerjo mecni riz iz pakla. Mi ga poda v roke, ce mu naredim. In pricnem kuhat. In potem mu rece, ce sem pogledala na rok uporabe. Pa recem da nisem (ker valda ce je on imel enbalazo v rokah pred mano, sem mislila da je to ze storil on). In spet ponori, da je meni vseeno za njega, da za otroka vedno vse preverim, za njega pa ne, pa da samo na svojo rit gledam. In valda mi je bilo dovolj in padem v jok… no zaradi taksnih brezvezarij so prepiri. Velikokrat se zgodi da se nekaj dogovorima da naj nekaj naredim tako in tako- naredim in ni vredu. Primer. Ga klicem kaj naj naredim za kosilo. Mi rece da mu je vseeno, da ga ne rabim vedno sprasevat in naj naredim po svoje saj sem odrasla zenska in se znam odlocat. In delam nekaj dni po svoje in potem mi en dan zacne tezit, da zakaj ga nisem nic vprasala kaj bi jedel, zakaj vedno vse na pamet. Kdo je zdaj tu nor?
Skratka, kaj lahko storim, mislim da ima konkretne tezave v glavi. Hvala, lp

Pozdravljeni,

ja, kot opisujete vedenje vašega partnerja, je res lahko videti ‘noro’ in da ima ‘konkretne težave v glavi’. Dejansko pa so taki vzorci vedenja zelo pogosti. Lahko so sicer za vse udeležene boleči, imajo pa nekje globoko svoj nezavedni namen in koristi. Te vzorce imenujemo’Igre’. S tem, da ne gre za neke zabavne igre, kot običajno razumemo ta pojem, ampak za ponavljajoče boleče vzorce vedenja, ki lahko postanejo ne samo boleči, ampak tudi nevarni. Odvijajo se pa natančno tako kot opisujete vi.

Kaj lahko storite? Hiter praktičen nasvet je, da se da te boleče Igre preprečevati z razmejitvami med partnerjema. Recimo, vnaprej se dogovorita kdo bo prevzel odgovornost za določeno nalogo in jo tudi izpeljal, drugi pa se bo odpovedal kasnejšemu kritiziranju. To pomeni, da partnerja ne bi poskušala vključevati v zgodbo ‘tapete’, ampak bi se vnaprej dogovorila kdo prevzame celoten projekt, drugi pa bo v dobro odnosov tiho. Enako lahko zadeve razmejita pri hrani.

Vam pa veliko bolj priporočam celovitejši pristop, ki sicer zahteva par ur branja, prinaša pa veliko boljše in dolgoročne rezultate. Če ste pripravljena vložiti teh par ur branja, boste hitro razumela smisel teh Iger in tudi svojo vlogo v njih. Vi namreč tudi sodelujete s svojo vlogo. Tudi, če Iger ne začenjate vi, pa vsekakor sodelujete, kar pomeni, da imajo nek pomen tudi za vas.

Torej, če želite prebrati kaj na temo zakaj s partnerji ponavljamo take boleče vzorce vedenja, vam predlagam dva vira:
1. Eric Bern – Katero igro igraš?
2. Ian Stewart – Sodobna transakcijska analiza, Poglavje 24: Zakaj ljudje igrajo igre in Poglavje 25: Kako prenehati z igranjem iger

Oba vira sta poljudno-strokovna, tako, da se splača prebrat.

Je pa še en vidik, ki vam lahko razkrije zakaj se s partnerjem zapletate v prepire ter pomaga odpraviti prepire zaradi brezvezarij. Predlagam naslednja dva vira:

1. Tukaj preberite moj članek z naslovom PARTNER ALI NASPROTNIK: http://revitacenter.si/#page71

2. Poiščite knjigo avtorja Amirja Levine: ATTACHED. Knjiga podrobneje pa vendar praktično in razumljivo odgovarja na vaše vprašanje. Na voljo je srbski prevod knjige z naslovom: VEZA. Če knjige ne najdete, bi jo pa želeli, me lahko kontaktirate. Moji kontaktni podatki so spodaj.

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

Avtorica tega posta,

ni tole pravi forum zate, pojdi brati Mejna in narcisistična osebnostna motnja – svojci, tam so tvoje zgodbe, boš imela kaj brati. In boš prepoznala svojega tipa MOM – NOM in pa sebe, zakaj sta se sploh povezala in zakaj ti to prenašaš.

nova
Uredništvo priporoča

Enako Jagoda..tudi jaz sem ob prebiranju pomislila na to.

Mi je vedno zanimivo brati, kako se predvsem ženske pustite takole zafrkavat, še sploh pri kakšnih gospodinjskih opravilih, kot je recimo kuhanje. Ma da bi meni eden to delal, mu ne skuham prav nič več. Pa naj sam zase poskrbi, saj je vendar odrasel!
Ne vem, zakaj jim ve še vedno pedenate in se pustite po domače j. v glavo? Seveda vas zafrkavajo še naprej, ker vidijo, da lahko.

Glede kajenja mu pa daj kaj o “glue ear” za prebrati. Otroci kadilcev imajo lahko ogromne probleme s sluhom in to se ni za hecat, da tip kadi not ob dojenčku.

New Report

Close