Najdi forum

Zelim/va si otroka

Zivjo, imam problem. ocitno samo jaz. Zelja po otroku se mi je poseno zarezala v mozgane in srce. Vsak mesec ko dobim menstruacijo jokam ko dez, depresivna, ni mi do seksa. vsak mesec poskusava ampak nama nikakor ni usojeno. Partnerja moti ker me to zelo prizadane. Stara sva 42 in 29. Skupaj sva 5 let, on ima ze sina. Poskusava zee 1,5leta pa nikakor. Vsak mesec je huje. Vse izvide imava odlicne. zdravniki pravijo da bolj plodna in zdrava nebi mogla bit. Ampak da moja slaba volja na momente razzira najino razmerje. sej partner razume ampak je vseeno nekaj casa slaba volja. :/ ne znam si pomagati…. res ne znam.. pocutim se nesposobno.. je imel kdo podobno situacijo?

Spoštovana,

hm, življenjske situacije, kot jo opisujete vi, so resnično neprijetne. Dotikajo se namreč enega najpomembnejših področji odraslega življenja – otrok oz. potomcev. Po tej strani so vaša močna čustva ob tej težavi razumljiva. Po drugi strani pa iz vašega zapisa sklepam, da se vam je več težav pomešalo v boleč klobčič. Če to drži, potem je situacijo lažje obvladati, če klobčič razpletemo na posamezne probleme in se lotimo enega po enega.

Malce improviziram, ampak lahko bi težave ločili nekako tako:
1. Problem, da kljub poskušanju in zdravniškim izvidom, že leto in pol ne zanosita.
2. Vaš dvom ali si partner sploh želi otroka.
3. Vaše prepričanje, da ste zato, ker že leto in pol ne zanosite, nesposobna. Mogoče celo ‘ničvredna kot ženska’, ker po tem času še niste mama?

Če začneva od tretje točke. Logična posledica takega prepričanja bi bila pretirana žalost, ki jo čutite vsak mesec, in občutki depresije. Namreč, če verjamete, da je ženska nekaj vredna samo, če zanosi prej kot recimo v pol leta, potem vi že eno leto nekje v sebi mislite, da ste ničvredna. In to je po definiciji prožilec občutka depresije. Jaz seveda nisem ginekolog, ampak verjamem, da vaše pretirano močne čustvene reakcije res lahko ovirajo zanositev. Če bi si zastavili cilj, da znižate intenziteto svoje čustvene reakcije na vašo situacijo, potem predlagam, da sami ali s pomočjo svetovalca raziščete ta neustrezna globoka prepričanja in jih nadomestite z ustreznimi. Recimo z: kot oseba in kot ženska sem ok, tudi če nikoli ne zanosim, pa čeprav so zdravniki rekli, da vse štima. V tem primeru bi seveda čutila žalost ob spoznanju, da ne bi imela otrok. Ne bi pa čutila depresije. Vendar pa vi nikakor še niste tako daleč.

To naju pripelje do prve točke. Kot rečeno nisem ginekolog, ampak poznam pare, ki so se za otroka trudili recimo 5 let. Če prav razumem, tudi niste izčrpali še vseh možnosti. To vi bolje veste od mene, ampak medicina ima določene protokole kdaj povabijo par k naslednji fazi poskusa zanositve. Ne vem koliko je za vas sprejemljiva umetna oploditev, ampak poznam krasne ljubljene otroke, ki so bili spočeti na ta način. S tem, da ponavljam, mnoge ženske vaše starosti sploh še ne začnejo razmišljati o otrocih.

O drugi točki mogoče samo na kratko, da ne bo preveč na enkrat. Nekako ste izrazili ta dvom, ki bi ga bilo fino na nek način razblinit. Je namreč določena razlika, ali nekdo že ima otroka ali ne. S tem, ko nekdo ima potomca, lahko nekje globoko v sebi naredi kljukico, da je dosegel enega od najbolj pomembnih atributov odraslega življenja. Torej, meni se ne bi zdelo nič čudnega, če bi si vi otroka želeli nekoliko bolj kot partner. Pa kaj? Nič hudega! Ravno tako ga bo imel rad kot vi.

Če zaključim. Vaša želja imeti otroka je normalna in zdrava. Te močne čustvene reakcije pa kvarijo tako kvalitetko vašega življenja, mogoče pa motijo tudi zanositev. Imajo pa svojo logiko in pri tej logiki lahko začnete.

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

Morda sta le nekompatibilna vidva skupaj, kot par? Niso redki primeri, kjer se pari leta in leta trudijo spočeti otroka in se potem razidejo, si najdejo nove partnerje, s katerimi dobita oba otroke praktično takoj.

nova
Uredništvo priporoča



Naj samo dodam, nekompatibilnost je dejansko med vama lahko tudi zgolj biološka, ki pa se je da odpraviti z umet.oploditvijo.
Namreč obstajajo tudi primeri, ko vaše telo (vagina) izloča zaščitno kombinacijo, sloj, ki “pobije” partnerjevo spermo. Oba sta drugače kot posameznika seveda plodna bp.
To se lahko odpravi, s postopkom, da partnerjevo spermo “vstavijo” mimo “problematičnega” vstopa direktno na cilj. 🙂

New Report

Close