Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Partnerska in družinska posvetovalnica Partnerska zveza in prikrivanje težke resnice – prosim za pomoč

Partnerska zveza in prikrivanje težke resnice – prosim za pomoč

Pozdravljeni!

S partnerko sem v zvezi leto in pol. Do sedaj je bila zveza brez posebnih pretresov, veliko lepih spominov in kak manjši spor, nič posebnega, prej bi rekel, da sem bil ponosen na zvezo.

Problem je, da je partnerki umrl en od njenih staršev po dolgotrajni in težki bolezni, ne da bi mi partnerka to omenila nekaj ur pred smrtjo. Vedel in videl sem že dlje, da se nekaj dogaja, da se nekaj skriva pred mano, večkrat sem vprašal, kaj je narobe. Resnica je seveda prišla na plan v najbolj šokantni in žalostni obliki, češ da njena bližnja umirojjoča oseba ni želela povedati resnice drugim, partnerka je o brezizhodni bolezni vedela že nekaj tednov.

Težko ji je biti opora – ker sem jo neštetokrat vprašal in ponujal pomoč z dobrim namenom. Težko je razumeti – spati skupaj, a skrivati tako skrivnost. Še težje – bova sploh lahko ustvarila/popravila zvezo na temelju iskrenosti in zaupanja? V črkah težko zapišem svoje občutke. Morda bi bil najbolj ustrezen opis vakum – grozen, strahovit vakum. In dvom, najostrejši dvom, kadarkoli sem ga kdaj občutil. Da o razočaranju raje ne govorim.

hvala za odgovore. PRosim za pomoč.

Spoštovani,

začniva pri vašem vprašanju: “Še težje – bova sploh lahko ustvarila/popravila zvezo na temelju iskrenosti in zaupanja?” Moj hitri odgovor bi bil, seveda lahko, z nekaj pogovora. Iz vašega zapisa sklepam, da se s partnerko le malo razhajate v ideji koliko iskrenosti med partnerjema je primerno. Vi očitno menite, da je med partnerjema potrebna absolutna iskrenost oz. da bi vsekakor partnerka morala to težko situacijo deliti z vami. Jaz mislim podobno kot vi. Vaša partnerka pa je zgleda iz svoje primarne družine prinesla prepričanje, da je pred svojim partnerjem določene zadeva primerno zamolčati.

Če prav razumem, je bil partnerkin starš že dalj časa bolan, hčerki pa je povedal šele nekaj tednov pred smrtjo. Sprašujem se, kako se je morala ona počutiti, da ji lasten starš ni povedal kako hudo je. Zakaj ljudje svojcem zamolčijo lastno težko zdravstveno stanje? Iz različnih razlogov. Običajno jim ne želijo biti v breme ali se jim smiliti. Včasih se bojijo, da bi bili videti slabiči ali da bi izpadlo, da so svojce pustili na cedilu. Običajno želijo svojce zaščititi pred lastno ‘kalvarijo’. Predstavljam si, da je ta partnerkin starš njo prosil ali celo zahteval naj te informacije ne deli z vami. Tako bi se lahko vaša partnerka znašla v težkem notranjem konfliktu. Na eni strani je imela ‘poslednjo željo’ svojega starša na drugi pa vaš pritisk, da deli z vami kaj je narobe. Težko ji je moralo biti.

Razumem pa vaše občutke in razočaranje. Za vas je to partnerkino dejanje pomenilo izraz nezaupanja, mogoče celo zanikanje ljubezni. Jaz mislim, da ni šlo za to, ampak, da je imela za to svoje razloge, ki niso bili neposredno povezani z vami. Res je sicer, da je za partnerstvo velja, da bližje ko smo si, bolj smo iskreni. Pa vendar vidva nista še tako dolgo skupaj. Pa tudi pri dolgotrajnih partnerstvih ni nič hudega, če si partnerja ne povesta čisto vsega. Strinjam se pa z vami, da to ne velja za vašo situacijo.

Če dovolite malce hudomušno. Če je situacija, ki ste jo opisali, največja težava v vajinem partnerstvu, se nimate česa bati in imate vse pogoje za kvalitetno in dolgotrajno partnerstvo. Predlagam, da se s partnerko pogovorite o vaših občutkih ob tem, da tega ni delila z vami. Hkrati pa predlagam, da ji pustite prostor, kjer sama tako želi. Če jo neštetokrat isto vprašate, to lahko pomeni velik pritisk. Vprašajte recimo 2x, potem pa recite: “Želim si, da bi delila z mano svoje težave, da bi ti lahko stal ob strani. Vidim, da ne želiš. Ko boš hotela, sem ti na voljo.” Predlagajte ji, naj z vami deli svoje razloge, da te težke situacije ni delila z vami – seveda če in ko sama to želi. Stabilno partnerstvo z globokim zaupanjem in iskrenostjo se gradi leta dolgo. Tako, da kar pogumno in potrpežljivo 🙂

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

New Report

Close