Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Partnerska in družinska posvetovalnica starševski dodatek in porodniška

starševski dodatek in porodniška

pozdravljeni!

Zanima me kako je glede teh stvari s statusom imam namreč status dijaka,pred tremi meseci sem zanosila in nevem kaj naj naredim ali se prijavim na zavodu ali obdržim statu saj nevem če mi kljub statusu pripada porodniška in starševski dodatek rok imam avgusta status pa mi poteče 31.oktobra.2018 lp!

Zdravo,

vse finance, ki ti pripadajo, ker boš mamica, ureja center za socialno delo (CSD). Imajo tudi časovne roke, do kdaj moraš pri njih izpolnit kakšen obrazec in tako uveljavit svojo pravico. Tukaj so telefonske od CSD-jev: http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/sociala/izvajalci/csd/ . Pokliči CSD najbližji tvojemu kraju, povej svojo situacijo in kar direktno vprašaj kaj vse ti pripada in kako to dobiš. Lahko greš tudi direktno tja v času uradnih ur.

Na tej povezavi https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=5504664 je en študentka spraševala podobno kot ti. Preberi odgovore, da vidiš katere vse finančne pravice so si punce v podobni situaciji izborile. Važno je, da si na CSD vztrajna in zahtevaš, da ti predstavijo vse možnosti, ki ti pripadajo. In ti tudi povejo kdaj in kako posamezno pravico uveljavljaš. Odgovorili bodo tudi na tvoje konkretno vprašanje zavod ali status. Saj ponavadi so ful prijazni, je pa treba tudi svoje zahtevat.

Lep pozdrav,
Uroš Drčić

*** mag. Uroš Drčić, transakcijski analitik - psihoterapevt *** m: 031 336 452 *** e: [email protected] url: revitacenter.si

Pozdravljeni !
Jaz bi imela vprašanje kako si lahko naredim informativni izračun porodniške in kakšna mi bo sploh pripadala ?
Namreč PDP imam junija 2018,bila pa sem:
– od oktobra 2016 do oktobra 2017 redno zaposlena
– od novembra 2017 do januarja 2018 prejemala nadomestilo iz zavoda za brezposelnost
– sedaj čakam odgovor če bom upravičena do denarne socialne pomoči
Na podlagi česa si naj nardim izračun porodniške ? Katere zneske naj aprila vpišem na Vlogo za porodniško ?

Prosim za čimprejšen odgovor in iskrena hvala že vnaprej.

Lp, anuska

nova
Uredništvo priporoča

Pri vas gre vse skupaj malo drugače, saj ob nastopu porodniške predvidoma ne boste zaposlena, a vam nadomestilo pripada po tem členu:
Pravico do starševskega nadomestila imajo tudi osebe, ki nimajo pravice do starševskega dopusta, če so bile zavarovane po tem zakonu najmanj dvanajst mesecev v zadnjih treh letih pred uveljavljanjem pravice do starševskega nadomestila.

Za vas glede izračuna velja sledeče:
Za zavarovanca iz drugega odstavka 39. člena tega zakona se kot osnova upošteva 55% minimalne plače. Tako določena osnova se za vsak mesec zavarovanja za starševsko varstvo, ki ga je imel v zadnjih treh letih pred uveljavitvijo pravice do starševskega nadomestila, poveča za 2% minimalne plače, vendar največ za 50% minimalne plače.

Vaša plača in nadomestilo zavoda bi se pri izračunu upoštevala, če bi bili ob nastopu porodniške zavarovani za starševsko varstvo (zaposleni/prejemali nadomestilo/vključeni v javna dela itd.).

Status dijaka se ti vsekakor splača imeti in dokončati srednjo šolo, kar bi ti glede na datum poroda moralo uspeti brez problema.
Prijava na zavod ti popolnoma nič ne bo koristila, ker iz tega naslova ne boš prejemala ničesar, razen DSP, če bi imela svoje gospodinjstvo. Če prejemaš državno štipendijo, bi jo morala pa vračati, ker ne bi dokončala letnika. Zato to varianto odločno odsvetujem.
Ker nisi bila zaposlena, bi po rojstvu lahko dobivala starševsko nadomestilo, če boš imela svoje gospodinjstvo, pa verjetno tudi DSP za otroka plus preživnina, če z očetom otroka ne bosta živela skupaj. In OD za otroka.

Pozdravljeni.
Jaz pa sem se zaposlila za določen čas – eno leto. To je moja prva zaposlitev imam pa rok sredi marca. S tem da mi pogodba poteče 1. februarja. Kako je potem s porodniško? Ne vem še, če mi bodo pogodbo podaljšali ker načeloma nadomeščam porodniško.
Hvala za odgovor 🙂

New Report

Close