Najdi forum

Pozdravljeni!

Moj oče je začel močno piti in se je začel znašati nad menoj in mamo. Ali lahko posnamem njegove grožnje in žaljenje ter predstavim policiji oziroma sodišču? Večkrat sem poklical policijo, vendar se ga mati preveč boji, da bi karkoli rekla. Zdaj me pa izsiljuje, da bo pa mene prijavil. Prosim za vire iz zakonov.

Hvala

Spoštovani,

svetujem vam, da ukrepate na čim več ravneh: na policiji (ob vsakem izgredu), na svojem centru za socialno delo, na Društvu za nenasilno komunikacijo, in da se povežete s katerim od številnih terapevtov, ki se ukvarjajo z zdravljenjem alkoholizma, ker situacije, kot je vaša, zelo dobro poznajo. Pokličite tudi na Pravno-informacijski center in se naročite na pravno svetovanje (vsak delovnik med 9. in 14. uro, tel. 01 521 18 88, 051 681 181).

Vsakršno nasilje v družini je kaznivo. Zakon ga opredeljuje takole: »Nasilje v družini je vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana proti drugemu družinskemu članu oziroma zanemarjanje družinskega člana ne glede na starost, spol ali katerokoli drugo osebno okoliščino žrtve ali povzročiteljice oziroma povzročitelja nasilja.

Oblike nasilja:
• Fizično nasilje je vsaka uporaba fizične sile, ki pri družinskem članu povzroči bolečino, strah ali ponižanje, ne glede na to, ali so nastale poškodbe.
• Spolno nasilje so ravnanja s spolno vsebino, ki jim družinski član nasprotuje, je vanje prisiljen ali zaradi svoje stopnje razvoja ne razume njihovega pomena.
• Psihično nasilje so ravnanja, s katerimi povzročitelj nasilja pri družinskem članu povzroči strah, ponižanje, občutek manjvrednosti, ogroženosti in druge duševne stiske.
• Ekonomsko nasilje je neupravičeno nadzorovanje ali omejevanje družinskega člana pri razpolaganju z dohodki oziroma upravljanju s premoženjem, s katerim družinski član samostojno razpolaga oziroma upravlja ali neupravičeno omejevanje razpolaganja oziroma upravljanja s skupnim premoženjem družinskih članov.
• Zanemarjanje je oblika nasilja, kadar oseba opušča dolžno skrb za družinskega člana, ki jo potrebuje zaradi bolezni, invalidnosti, starosti, razvojnih ali drugih osebnih okoliščin.«

Lep pozdrav,

Jana Lavtižar, spec. ZDT, zakonska in družinska terapevtka I [email protected] I 040/523-787 I www.janalavtizar.com

New Report

Close