Najdi forum

Ljubosumje, nosečnost, selitev

Pozdravljeni,

zavedam se da ima življenje včasih čudna pota, pa vendar ne vem več kaj naj naredim. S partnerjem sva skupaj dobro leto (jaz sem stara 33 on 38). On ima iz prejšnjega zakona dva otroka (najstnika) ki živita pri njemu, z materjo nimajo nič stikov in moram reči da sta me zelo lepo sprejela. V septembru sem se preselila k njim. Sprva je bilo vse ok, na kar je začel z nenadnimi izbruhi ljubosumja. Sem namreč aktivna na večih področjih, vendar sem morala na njegov veliko željo kar nekaj stvari ukiniti. Naj omenim, da s selitvijo normalno prispevam k družinskemu proračunu (od položnic, do oblek,…živimo namreč skupaj z njegovo mamo v hiši). Prav tako je bolano ljubosumen na moje pretekle veze (imela sem samo dve, ki sta trajali ena 5 let, druga veza, ki je trajala dobre pol leta, pa je temeljila bolj na dobrem “prijateljstvu” in ja priznam, sva bila nekajkrat intimna ). Skratka on me more iti čez dejstvo da on ni moj “prvi” . Zaradi tega ima nočne more, ne spi, v službi je nezbran, skratka vsega sem jaz kriva ker sem mu v odkritem pogovoru (ko še nisva živela skupaj) pač povedala o mojih vezah. Njegovi izbruhi o moji nepoštenosti so že skoraj dnevni in očitanja da sploh ne ve, kaj lahko od mene pričakuje – skratka vse najslabše. Da pa je stvar bolj zanimiva sem v tretjem mesecu nosečnosti (otroka sva si namreč oba želela, sedaj si ga želim samo še jaz).

LP

Spoštovani,

vzeti si boste morali čas in resno (iskreno predvsem do sebe) razmisliti, kako ste skrenili s poti in kaj v življenju zares želite, kakšne so vaše želje, kaj zares želite početi vi, kaj vas najbolj razveseljuje, v kakšnih odnosih se dobro počutite…, saj je očitno, da v tem odnosu izgubljate svojo moč, energijo. Na preizkušnji je vaša notranja gotovost, vaše zaupanje vase, vaša odločnost. Da bi bili sprejeti, zaželeni, pomembni, ljubljeni, ste se povsem prilagodili. Tega morda niti niste opazili. To pomeni, da v želji, da bi vas partner imel rad, poskušate ustreči njegovim željam, ne pa nujno tudi svojim. To tudi pomeni, da ne sledite sebi, saj stvari, ki ste jih do sedaj radi počeli, dajete stran. Kljub temu se partnerjevi izbruhi, ljubosumje ne umirijo, prej nasprotno. Ljubosumje niti nima zveze z vami, temveč s partnerjevo globoko ranjenostjo iz preteklosti. Ker ste trenutno vi njemu najbližja, boste te težave tudi najmočneje občutili. Ne glede na to, kaj naredite, koliko se trudite, popustite, mu ne boste zadostili, dokazali z ničemer.

Težave z ljubosumjem, predvsem izvore te težave bo moral razrešiti vaš partner, sicer se bodo te nemara le še stopnjevale ali odražale na najrazličnejše načine v odnosih, na različnih področjih. Gre za popačena prepričanja, namišljene grožnje, strahove, izjemno nezaupanje do drugih, kar posamezniku povzroča veliko stisko, nemir, tesnobo, ogroženost, strah, kar poskuša umiriti s svojo nejevoljo, sumničavostjo, neutemeljenimi očitki, obtožbami, jezo… Lahko ga je nekje globoko strah npr. zapuščenosti, ponovnega razočaranja, prizadetosti, izgube, lahko ga je strah vaše uspešnosti, samostojnosti. Ranjena je njegova samopodoba, s čimer se bo moral soočiti sam, če bo želel doseči mir, zadovoljstvo. Vsekakor je priporočljiva vključitev v strokovno obravnavo s strokovnjakom.

Tudi dejstvo, da ste zanosili, odraža situacijo, ki preverja, koliko ste se zmožni nasloniti nase, si zaupati, si prisluhniti. Navzven trenutno izgleda, kot da ste ujeti, a resnica je lahko povsem drugačna, takšna, ki vas najgloblje nagovarja. Od vas je lahko odvisno, kako se bo v prihodnje odvijal vajin partnerski odnos, vajino nadaljnje življenje. Bo pa treba sprejeti razne odločitve in tudi posledice. Svetujem, da si za lasten vpogled konkretno napišete bilanco vašega življenja, kako ste živeli prej/sedaj, kako ste razmišljali prej/sedaj, kje se počutite ujeti, morda vas partner, odnos spominja na koga od doma ipd. ali pa si napišite še prosti spis, kakšno bi bilo vaše življenje, če bi sledili svoji resnici brez omejitev in ga nato primerjajte s tem, kar živite sedaj. Nato ovrednotite spoznanja. Takšne zaznave omogočijo bolj jasno sliko o tem, kje je človek zdaj. Želim, da se zavedate, da imate v življenju vedno možnost izbire, kako boste živeli in da na svoje odločitve vedno lahko vplivate, ne glede na to, kakšne so okoliščine. Razmislite, če je možno, se pogovorite in si prisluhnite. Sledite temu, kar čutite. Četudi niste nič zapisali, kaj ste že naredili, da bi se situacija izboljšala, kakšne spremembe ste vnesli, želim, da najdete prave odgovore. Srečno na vaši poti.

Barbara K. Novak, zakonska in družinska terapevtka www.bodisprememba.si tel. 031 30 90 60 FB: https://www.facebook.com/bodisprememba.si

stara 33 let in ob enem letu poznanstva noseča tri mesece. Zelo se ti je mudilo zanosit s človekom, ki ga nisi poznala in je očitno zelo bolan. Vstopila si skozi vrata pekla, izstop pa ne bo tako lahek. Če lahko še splaviš, pojdi po napotnico in beži stran.

nova
Uredništvo priporoča


Uff, kar slabo mi je postalo, ko sem tole prebrala in so se zbudili že par let potlačeni spomini. Mislim, da je dobro mesto zate forum o mejni osebnostni motnji, pa tale stran: http://outofthefog.website/. Ne glede na to, kakšno diagnozo on ima ali bi imel, če bi jo imel, boš tam prebrala dosti koristnega o tem, kako se zaščititi pred psihičnim nasiljem. Ker psihično nasilje to je. Zame je najkoristejše, kar sem prebrala o takih ljudeh, tole: najmočnejše orožje manipulatorja je, da te prepriča, da je bogi. Da se ti smili. Ker on se sekira, v tvojem (in mojem) primeru zaradi neke namišljene nezvestobe, ki je ti – kako prikladno – ne moreš popraviti, ker je v preteklosti. V času, ko njega še nisi poznala, ampak ga to prav nič ne moti, da ti ne bi očital, da si ga dejansko prevarala, ker ga nisi čakala. In ti čutiš njegovo stisko, njegovo bolečino, in se sekiraš, ker si slab človek, ker če dobro premisliš, bi res lahko počakala nanj. Saj on je nekje že obstajal, bil je isti človek, tisti, ki ti je bil od nekdaj namenjen za večnost, samo srečala se še nista. A ne?

Njegova globoka ranjenost iz preteklosti, ja, kot pravi terapevtka. Ko mi je enkrat prekurilo in sem hotela iti, me je zvlekel na zakonsko terapijo, kjer smo se pogovarjali o njegovih globokih ranah in o močnem čustvovanju in o posebnem funkcioniranju njegovih možganov in o nevrotransmiterjih in o depresijah in dedni obremenjenosti in v končni fazi sem bila še vedno za vse kriva jaz. Ker on ima globoko ranjenost iz preteklosti. On pač čuti potrebo po tem, da ponoči ne spi, ker sem jaz grozen človek, in on čuti potrebo, da jaz ne spim, če on ne spi, in to je vse zaradi globoke ranjenosti iz preteklosti in jaz moram hoditi na terapijo, da mi povejo, da je on ranjen in bogi. On, on, on in njegovi problemi. Revček. Terapije so pač namenjene temu, da se “rešuje zveza”, kaj pa naj drugega rečejo, kot to, da ti razumi in potrpi.

Z neprespanimi nočmi zaradi moje “nezvestobe” se je začelo, potem pa se je nadaljevalo povsod. V vsem , česar sem se lotila, me je hitel poučevati, kako moram narediti, da bo prav, za vsako stvar, ki sem jo prijela v roke, je bil takoj za mano in mi povedal, da nisem prijela prav in mi pojasnil, kako je prav in zakaj, ni mi pustil spati, ni mi pustil normalno dihati, trudila sem se mu ustreči, nisem si upala narediti ničesar, kar bi sprožilo pridigo, očitke, neprespano noč, nič ni pomagalo, na koncu sem se zlomila. Skoraj so me hospitalizirali. Zdaj imam drugega moža, tisti časi so daleč, a mislim, da kažem znake PTSD, ker me taka reč, kot je tvoj zapis, še zmeraj vrže čisto iz tira.

Zakaj ti to pišem? Ne zaradi tega, da bi mučila nosečnico, ampak da ti povem, da je to, kar se ti dogaja, resna stvar, da ti nisi nič kriva, in da se moraš zaščititi. Jaz se nisem imela s kom pogovoriti o tem, ni še bilo internetnih forumov, razen tega pa me je bilo sram, da bi komu povedala, kaj se dogaja. Saj sem bila v končni fazi jaz za vse kriva, ker sem k***a. Če ne bi bila, bi bilo vse krasno, on bi bil srečen človek, družina bi bila srečna, on ne bi imel potrebe po tem, da bi se tolažil pri drugi, tako pa … jaz kriva. Ni treba, da tudi ti nasedeš. Tip ima hude probleme sam s sabo, projicira jih pa vate. Rada se mej. Zavedaj se, koliko si vredna, z njim ali brez njega.

Draga Anamarija123
Moje mislenje…. Spokaj stran od njega,medtem ko to beres… Ne beri do konca ampak jo popihaj…. Si se vprasala v tem casu zakaj mati od njegovih otrok nima nobenih stikov? Mislim da ti je pri spoznavanju natrosil rozice in nadel roza ocala…
On ima velik problem sam s sabo.. a ce kmalu ne popihas stran bos imela problem se ti.

New Report

Close