Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Prebavne težave – alergija?

Prebavne težave – alergija?

Pozdravljeni,
sicer vidim, da se teme prepletajo, pa vendar odpiram novo;
Imam že cca 7 let težave s trebuhom, s prebavo.
Pred 6 leti smo v alergološki ambulanti v Ljubljani (center Bled) potrdili z izločevalno dieto Intoleranco na gluten. Od takrat gluten izločujem, včasih mi ga kje skrijejo in imam večje ali manjše težave nato kak teden.
Sicer pa kljub izogibanju imam neprestano neprijeten občutek v trebuhu, ko se poslabša mi udari tudi na počutje, na utrujenost in zamorjenost.
Ko imam povečane težave mi tudi napenja hemeroide in na stranišču mi vedno izhaja sveža kri. Zadnje obdobje mi že več mesecev ob stranišču teče kri. Jemljem tablete proti krčnim žilam Detralex, vendar te ne pomagajo vedno, sploh, če jih ne jem redno vsak dan.
Pred 6 leti smo sicer na alergološki ugotavljali alergije na hrane z vbadanji iglice v roko, vendar je pokazalo zgolj zmerno alergijo na nekatere oreščke in malo na laktozo.
Zdaj razmišljam, da bi še na en konkreten pregled alergij preko krvi!
Me zanima katero kliniko priporočate, kaj ste sami ugotovili in kako ste si pomagali??
Verjetno bo to samoplačniško, saj želim celovit pregled in ne zgolj na 5 oreščkov in mleko.
Poln kufer imam že 7 let težav s trebuhom, slabostjo, hemeroidi in krvavenjem.
LpK

Dober dan,
na konkretno vprašanje bi predlagal, da greste v Diagnostični center Bled k dr Volfandovi.
LP
MK

Pozdravljeni. Hvala za odgovor.
Ravno na Alergološki kliniki Bled v Ljubljani sem bil, morda celo pri tej Dr. Gluten sem popolnoma izločil, stvar se je nekoliko izboljšala, vendar se težave nadaljujejo. Sedaj sem malo poguglal in res mi je ta zdravnica svetovala, da si preberem še FODMAP. Bom še to preučil, vendar to res pomeni, nikoli več jesti nikjer drugod kot doma. FODMAP dieta odsvetuje zelo osnovne stvari: jabolka, suho sadje, fižol, zelje, česen, čebula, leča, grah, mlečne izdelke itak, med, mnoge oreščke, itd. In med temi živili itak ne veš katero ti dejansko škodi, katero ne? Zato sem tudi mislil, če obstaja bolj eksakten krvni pregled?

nova
Uredništvo priporoča

Dober dan,
ja, to je področje, kjer nas krvni testi na cedilu pustijo. Opazovanje, poskušanje. Krvni testi so dobri, kadar je mehanizem alergija. Kadar so intolerančni mehanizmi pa seveda ne morejo nič pomagati.
LP
MK

Zdravo,

ojej. Sem mislil da je intoleranca in alergija bolj podobna stvar. Na spletu sem našel kar nekaj ponudnikov krvnih preiskav na intolerance. Očitno moram še naprej raziskati kako si pomagati. Diagnostični center Bled v Ljubljani je bil super, vendar še vedno nisem našel popolnega olajšanja težav. lp

Dober dan,
alergija je to, da imunski sistem prepozna nekatere molekule kot škodljive in jih zato napade. To je nevarno. Temu pravimo alergija in pri alergiji lahko najdemo ta patogena IgE protitelesa.
Intoleranca pa pomeni, da nečesa ne prenašamo dobro. Na primer je preveč začinjeno, mi imamo pa vnet želodec, ali pa imamo pomanjkanje kakšnih encimov za prebavo ipd.
Šarlatani ponujajo marsikatero stvar za naivne kupce in tudi testi v zasebnih laboratorijih, ki jih oglašujejo za test intolerance za hrano, seveda ne meri intolerance za hrano. Izmeri se pravilno prisotna IgG protitelesa, ki nastanejo pri vseh ljudeh kot normalen odziv na zaužito hrano. Torej ta test zmeraj pokaže polno “pozitivnih” rezultatov, ki objektivno nič slabega ne pomenijo. Žal se s tem zdravstvena inšpekcija in Zveza potrošnikov nočeta ukvarjati.
LP
MK

New Report

Close