Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergija na lešnike

Alergija na lešnike

Pozdravljeni,
moja 20 mesečna hči ima s kožnimi testi potrjeno alergijo na lešnike(urticaria-status post), Kožni vbodi na lešniki so bili 15mm ob pozitivni histaminski kontroli 5mm. Zanima me kako huda alergija je to?
Na test smo jo dali, ker je pred dvema mesecema 2x dobila rdeče izpuščaje po obrazu in prstih na roki takoj, ko je jedla cokolado z lešnikovo kremo in v vrtcu pirino čokoladno lešnikovo kremo, čeprav je lešnike kdaj tudi že prej jedla, pa reakcije ni imela. Rdeči fleki so izginili v roku pol ure.Ravno tako je dobila iste izpuščaje, ko je jedla paradižnik, vendar je bil kožni vbod negativen, negativen je bil tudi na kakav. Predvidevam, da lahko uživa paradižnik še naprej?

Alergologinja nam je dala dietno prehrano brez lešnikov in hrane, ki jih vsebuje za pol leta.Ko sem jo vprašala, če lahko uziva hrano, kjer npr. piše da vsebuje sledi oreščkov, pa je dejala, da ji lahko dam za poizkusiti, pa bom videla reakcijo. Ravno tako mi je rekla, da naj v majhnih količinah čimprej začnem uvajati druge oreščke(orehe, mandlje…) in arašide, da bom videla če je alergična, ker tega še nikoli ni jedla. Sedaj pa sem v dvomih.V literaturi sem zasledila, da če je otrok alergičen npr na lešnike, da naj ne bi uzival nobenih oreščkov in tudi ne arašide. Kaj menite vi? Kakšne diete se naj držimo, da ne bi bilo kaj narobe? Ji pričnem uvajati arašide, orehe, ali raje ne?
Zanima me še kakšna je verjetnost, da ji ta alergija ob dieti izzveni, glede na to, da jo je tako hitro dobila? Kdaj se gre potem na provokacijski test?
Hvala za odgovor in lep pozdrav, Saša

Pozdravljeni,

Glede na težave ob stiku z lešniki in prepričljivo pozitiven kožni test (15 mm) je alergija na lešnike zelo verjetna. V tem primeru ponavadi ne delamo še provokacijskega testa. Potrebno se je izogibati vsej hrani, ki vsebuje lešnike. Na živilih kjer je napisano “lahko vsebuje sledove” najverjetneje ni alergena, vsaj ne v zadostni količini da bi sprožil reakcijo. Velika večina otrok take izdelke uživa brez težav.

Smiselno bi bilo opraviti še kožne teste z ostalimi drevesnimi oreščki in tudi arašidi. Če še ni prišla v stik z njimi, bodo najverjetneje rezultati negativni. V tem primeru je smiselno čim prej uvajati ostale oreščke pa tudi arašide (seveda v primerni obliki). S tem boste spodbujali oralno toleranco in zmanjšali verjetnost, da se razvije alergija še na kak drug orešček.

Lep pozdrav,

Anja Koren Jeverica, dr.med., spec. pediatrije in alergologije Pediatrična klinika v Ljubljani

Pozdravljeni,
najprej naljepša hvala za odgovor. Torej zivila na katerih embalazi pise, da lahko vsebujejo sledi oresckov, lahko uziva. Kaj pa v primeru cokolina,kjer pise da lahko vsebuje lesnike? Ji ga lahko dam?

Zanima me še ali je alergija na lesnike dozivljenjska oz kaksna je moznost, da ji izzveni?
Hvala se enkrat in lep pozdrav, Saša

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
Na žalost je v večini primerov alergija na lešnike doživljenska.
Lahko ji daste čokolino (seveda ne čokolešnik), sprva dajte manjšo
količino (1 žličko) in nekaj časa opazujte, naslednjič 2 žlički in tako naprej…
lp

Anja Koren Jeverica, dr.med., spec. pediatrije in alergologije Pediatrična klinika v Ljubljani

New Report

Close