Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija alergija kr.mleko/jajca

alergija kr.mleko/jajca

Lepo pozdravljeni,

v drugem mesecu starosti mojega dojenčka, (sedaj je star 5 mesecev) so se začele pojavljati krvave pleničke, enkrat pomešana kri v blatu, drugič sama kri, brez blata. Po nasvetu pediatra, sem od 2.meseca starosti na dieti brez kr.mleka in jajc, ker je bil izključno dojen. Naslednji vzorci kri na blato so bili že boljši. Na testiranje nas ne bo poslal, ker pravi da nima smisla, da naj se držim diete dokler dojim oziroma kasneje do otrokovega 3.ali 5.leta.
Zanima pa me naslednje: glede na to, da se ni alergija kazala na hujši način, me zanima, ali se telo ne bi prej navadilo na določene alergene, kot če jih popolnoma izključimo iz prehrane?
Zahvaljujem se za odgovor,
Paulina

Pozdravljeni !
Glede na težave gre najverjetneje za t.i. alergijski proktokolitis, ki se kaže z odvajanjem krvavih nitk ponavadi pri dojenih dojenčkih. Stanje je posledica kasne alergije, najpogosteje na beljakovine kravjega mleka (redkeje soje ali drugih živil). Krvave nitke izginejo ko doječa mamica ukine mleko in mlečne izdelke. Stanje je vedno prehodno in ponavadi izzveni že v parih mesecih.
Zato svetujem, da začnete postopno uživati sprva jajca, nato pa tudi mleko in mlečne izdelke. V kolikor se bodo ponovno pojavile krvave nitke, pa držite dieto še za nekaj mesecev. V kolikor ne bo težav lahko začne jajca in mlečne izdelke uživati tudi otrok. V veliki večini primerov stanje izzveni do 12 meseca starosti.
Lep pozdrav,
Anja Koren Jeverica, pediater alergolog

Anja Koren Jeverica, dr.med., spec. pediatrije in alergologije Pediatrična klinika v Ljubljani

New Report

Close