Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergije dojenček

Alergije dojenček

Pozdravljeni,
prosila bi za pomoč pri razlagi alergoloških izvidov testiranja 4-mesečnega dojenčka, ki je polno dojen.
Pri kožnih testih so testirali kravje mleko, jajce, pšenico, arašide, lešnike in sojo –> pozitivna sta bila kravje mleko in pšenica.
Pri krvnih je vrednost celokupnih IgE 230IU/ml, od tega je mleko 4,08, rumenjak 0,491 in beljak 1,11, vsi ostali pa so bili negativni (soja, pšenica, arašidi, pršica, lešnik in gluten).
Zanima me kako to, da so celokupni IgE tako visoki ko pa je vsota pozitivnih krvnih testov (mleko, rumenjak in beljak) samo 5,7IU/ml? Ali to pomeni, da je še toliko drugih alergenov, na katere je alergična in niso bili testirani?
Zanima me tudi kateri testi (kožni ali krvni) so bolj zanesljivi, glede na to, da se rezultati izključujejo?
Trenutno sem na dieti brez mleka, jajc in pšenice vendar po 1 mesecu ne opazim izboljšanja.
Hvala.

Pozdravljeni,
Predvidevam, da ima otrok atopijski dermatitis. Povsem mogoče je, da gre le za senzibilizacijo
(prisotnost sIgE) brez klinične slike alergije. Svetujem, da se čim prej opravita provokacijska testa z mlekom in jajcem (izvidi so nizki) pod nadzorom pri alergologu. Glede na negativen krvni test za pšenico, lahko le-to uvajate sami doma.
Za spodbujanje oralne tolerance je zaželjeno, da se potencialno alergena hrana (npr. jajce, mleko, arašidi) pri otrocih z atopijskim dermatiitsom uvaja čim bolj zgotaj po dopolnjenem 4 mesecu starosti. S tem zmanjšate verjetnost razvoja alergije.
Lep pozdrav,
Anja Koren Jeverica

Anja Koren Jeverica, dr.med., spec. pediatrije in alergologije Pediatrična klinika v Ljubljani

Pozdravljeni,
najlepša hvala za odgovor.
Res je, otrok ima atopijski dermatitis, diagnozo je postavil pediater, dermatologa še čakamo.
Naslednji pregled pri alergologu imamo šele čez pol leta, ko bo stara 10 mesecev, torej menite da bi morali iti na provokacijske teste prej?
Otrok se drugače zelo praska, očitno jo srbi, ima pikice po telesu in ponekod tudi razpoke. Kakšen dan je koža malo boljša, potem spet slabša vendar ne najdem vzroka…Trenutno sicer še polno dojim, vendar razmišljam da bi ji rajši dajala adaptirano mleko (novalac allernova), da se bo potem pri uvajanju goste hrane lažje videlo na kaj točno je alergična, ker preko dojenja je meni zelo težko ugotoviti…
Hvala za vašo pomoč.
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
Pri atopijskem dermatitisu gre za moteno kožno bariero (genetsko pogojeno) s posledično slabšo obrambno funkcijo kože. Koža je bolj propustna za agense iz okolice (bakterije, alergeni…). Zato je najbolj pomembna redna pogosta nega kože (mastna, hidratantna mazila) večkrat dnevno in aktivno zdravljenje zagonov vnetja (rdeča, vneta koža) s protivnetnimi mazili (najboje kortikosteroidnimi).
Skozi vneto kožo prehajajo alergeni iz okolice (prehrambeni in inhalacijski, npr. pršica) in povzročajo senzibilizacijo (nastanek alergijskih IgE protiteles). Kadar je teh protiteles veliko (visoka koncentracija IgE) lahko povzročijo klinično sliko alergije. Toleranca na hrano se po drugi strani vzpostavlja preko imunskega sistema v črevesju. Najboljše je torej: čim bolj aktivno zdravit atopijski dermatitis (kortikosteroidne kreme) in čimprejšnje uvajanje alergene hrane. Ob blažji senzibilizaciji (v primeru vašega ogroka), ki najverjetneje še ni klinično pomembna, bi priporočila čimprejšnje provokacijske teste.
Količina alergenov, ki prehaja v materino mleko je zelo majhna in praviloma ne bi smela povzročati težav otroku, zato v večini primerov dieta za doječo mamico ni potrebna.
Lep pozdrav.

Anja Koren Jeverica, dr.med., spec. pediatrije in alergologije Pediatrična klinika v Ljubljani

Pozdravljeni,
čudno, meni sta tako pediater kot alergolog predpisala strogo dieto…očitno se razlikujejo pristopi od zdravnika do zdravnika..
Najlepša hvala za odgovore.
Lepe praznike.

Objava čaka odobritev

New Report

Close