Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Antihistaminik ne pomaga pri koprivnici

Antihistaminik ne pomaga pri koprivnici

Pozdravljeni

Star sem 23 let. Od 24. oktobra se vsak dan soočam s pojavom urtikarije v večernih urah. Urtikarija se je pojavila iznenada, ne da bi spreminjal življenjski slog ali prehranjevalne navade. Ker se zdravim tudi za epilepsijo, jemljem zdravili Lamictal in Frisium. Tudi tu terapije nisem spreminjal že več kot tri leta. Pojma nimam, kaj bi bil krivec za urtikarijo. Ker se je koprivnica iz dneva v dan krepila in zajemala vedno širše območje, sem se odločil za obisk osebnega zdravnika. Ta me je na podlagi fotografij in nekaj osamljenih urtik napotil k alergologu. Omeniti moram še to, da večina urtik čez noč izgine, nekaj pa jih še ostane, a tudi te tekom dneva izginejo. Žal pa se proti večeru znova pojavijo. Edini del telesa, kjer urtik (še) nisem zasledil, je obraz.

Diagnoza od alergologa: akutna spontana korivnica. Kri v mejah normale.

Vzrok urtikarije ni znan. Sumili so, da je lahko kaj sumljivega v prehranskih dopolnilnih za fitnes, ki sem jih jemal tudi lep čas, ne da bi takoj izbruhnila urtikarija. Temu sem se od postavitve diagnoze povsem odpovedal, a žal ne vidim izboljšanja. Zdaj pa moram pisati dnevnik za sicer kronično urtikarijo. Predpisali so mi tudi antihistaminik Lentrica, ki je sprva zmanjšal število urtik, ampak ne za dolgo. Zdaj, 14 dni po začetku jemanja pa je stanje isto, če ne še celo nekoliko slabše, kot pred začetkom jemanja. Zaužijem 10 mg zjutraj in 10 mg zvečer. Zdaj sem na prelomnici, saj bi 14 dni po začetku jemanja moral odmerek v primeru popolnega obvladovanja urtikarije zmanjšati na 5 mg zjutraj in 10 mg zvečer. Kot sem že omenil, pa mi antihistaminik ne pomaga prav nič.

Ali je možno, da narobe jemljem zdravilo? Kot sem zgoraj omenil urtikarija vedno izbruhne zvečer (okoli 19. ure). Zanima me, kako deluje antihistaminik. Ali simptome zdravi ali preprečuje njihov nastanek? Ali moram večerni odmerek zaužiti pred pojavom urtik, da prepreči njihov nastanek? Zdaj ga namreč zaužijem kasneje, in sicer tik pred spanjem.

Kaj menite in kako komentirate celotno situacijo?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav

Dober dan,
očitno se vam je začela kronična spontana urtikarija. Ponavadi pri urtikariji ni alergije. Zaenkrat nadaljujte s 4 tabletami Lentrice na dan do pregleda pri alergologu oziroma dermatologu, ne vem, kje ste naročeni. Čisto vseeno je, kako jih jemljete, v krvi se vzpostavi stalna koncentracija zdravila. Antihistaminik blaži srbež, ne vpliva na sproščanje histamina.
Predlagam, da do pregleda pri alergologu izpolnjujete vprašalni o aktivnosti urtikarije, prilagam povezavo https://www.aboutallergy.co.za/wp-content/uploads/2018/07/urticaria-score-sheet.pdf
vsak dan zjutraj označite, koliko ste imeli v zadnjih 24 urah urtik in kako moteč je bil srbež.
Verjetno imate datum za pregled zelo hitro?
LP
MK

New Report

Close