Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija oreščki

oreščki

Spoštovani,
Imam alergijo na arašide, sicer je alergija majhna (malo nad določeno mejo). Zanima me ali lahko občasno uživam recimo lešnike, saj je navadno odsvetovano uživanje vseh vrst oreščkov?
Lep pozdrav

Dober dan,
treba je biti natančen, površna uporaba besed je lahko življenjsko nevarna.
Alergija pomeni, da ima človek težave. Torej je moje vprašanje, če imate težave, če pojeste arašid?
Izvidi testov alergije (npr kožnih testov, krvnih testov) sami po sebi nimajo velike vrednosti, veliko zdravih ljudi ima pozitivne teste.
Arašidi so stročnice, torej niso sorodniki oreščkov (oreh, lešnik, mandelj….). tako da pri pravi alergiji za arašide ni težav z uživanjem lešnikov. Ampak je zgodba dodatno zakomplicirana. tako arašidi kot lešniki so sorodniki breze in veliko ljudi, ki so alergični za cvetni prah breze imajo težave (neprijetne, nič nevarne) če jedo lešnike ali arašide. Je še tretji problem, ki pa je nevaren, torej nekatere beljakovine so podobne v arašidu in lešniku in če je alergija za to beljakovine, lahko pride do nevarnih reakcij tako po uživanju lešnikov, kot tudi arašidov.
Tako, sem vam natančno razložil, kako je treba razmišljati ob vašem vprašanju. Sedaj verjetno razumete, zakaj je za dober nasvet treba iti do zdravnika in se z njim obširno pogovoriti.
LP
MK

New Report

Close