Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergija / Intoleranca

Alergija / Intoleranca

Pozdravljeni,

V zadnjem casu se mi pojavlja vec koznih tezav in sicer na obrazu predvsem v predelu za usesi in od tam dol proti vratu in licam. Koza postane rdeca, pekoca, scasoma se to spremeni v suho kozo, ki potem odpade.

Testiral sem se za intoleranco (krvni testi – kvantitativen encimsko imunski test IgG4), ki je pokazal naslednje:
Psenica (67.64)
Zita mix 2 (pira, kamut, psenica, jecmen, oves) 69.97
Rz (42.22)
Jajca (19.40)

Nekaj casa (cca 3 tedne, ko sem se drzal diete in omejil zgornje stvari – nisem jih cisto eliminiral, ker je vcasih tezko) jeslo stanje na boljse, potem pa se je spet 2x poslabsalo.

Takrat sem naredil se Kvantitativen imunokromatografski test (specifični IgE)krvni test, ki je pokazal alergijo na:

Cladosporium herbarum (plesen) 45
Mleko 11

Od takrat se izogibam tudi mleku. Zivimo v novi montazni hisi z rekuperacijo kjer naj ne bi bilo vlage, zrak je vecinoma celo presuh. Sem sportnik in veliko na svezem zraku.

Zanima me kaj povzroca moje kozne alergije, stvari, ki so najdene v intolerancnem testu ali stvari iz krvnega testa?
Kako visoke so te stevilke in kako strikno se je potrebno izogibati obeh tipov alergenov?

lep pozdrav

Dober dan,
najprej pojdiva dva koraka nazaj: Imate kožne izpuščaje. Kožnim izpuščajem se ne reče “alergija”. Razlog za kožne izpuščaje je lahko marsikaj. Mehanizem alergije je eden najredkejših, ki je temu razlog. Zato je primerna pot, da se obišče dermatologa, ki bo poskusil postaviti diagnozo kožnih izpuščajev in se potem preiskave naredi v skladu s tem, kaj pod to diagnozo pričakujemo.
IgG4 so normalna protitelesa, vsi jih imamo in ne delajo nobene škode. To je zgolj imunski spomin, da je kdaj bili v stiku s to hrano 🙂 Tisti test ste torej naredili povsem brez potrebe.
Glede IgE je nekoliko drugače, ampak tudi tu je treba biti pazljiv. Najprej ne vem, s katero metodo so to merili. Na trgu obstaja cel kup slabih testov, ki dajejo napačne rezultate. Najbolje je iskati sIgE z metodo kožnih testov. Drug problem vrednotenja tega testa je, da so protitelesa sIgE prisotni tudi pri velikem številu zdravih ljudi, torej njihova prisotnost ne pomeni, da so pomembna, oziroma da so povezana z neko težavo (na primer luščenjem kože).
Če povzamem, dajte stopiti do dermatologa.
LP
MK

Pozdravljeni,

Hvala za hiter in izcrpen odgovor. Mogoce lahko dodam se tole:
kozne alergijske teste so mi delali na pumoloski kliniki v Ljubljani in na Golniku pred parimi leti, ko so mi diagnosticirali alergijski rinitis in blago obliko astme in ugotovili alergijo na pelode trav, prsico in macjo dlako (temu primerno se tudi zdravim Foster redno, Ventolin obcasno in Avamys v poletnih mesecih obcasno, Cezera tudi obcasno)

Ze dolgo casa imam tezave s kozo, ki pa so se zacele v zadnjem casu potencirati do te mere, da sem se odlocil narediti temu konec. Meni osebno se doma ni tako tezko drzati neke stroge diete, je pa problem, da veliko potujem in tukaj je situacija tezka.

Zdaj trenutno so tezave izginile.
Rad pa bi vedel ali Je temu botrovala dieta ali antihistaminik (Cezera, Avamys)?
Najbrz je najboljsi obisk dermatologa takrat, ko se situacija ponovi?

Moja ideja je bila, da ostanem se nekaj casa na dieti, “ocistim” telo in potem postopoma dodajam “alergene” in spremljam kaj se dogaja na kozi.

lp

nova
Uredništvo priporoča

Dober dan,
seveda izčrpne informacije dajo dodano vrednost. Ob tem bi med naštetimi živili resno upošteval mleko. sIgE za mleko so pri odraslih redko pozitivni in so pri pozitivnih velikokrat klinično pomembni. Če bi se izkazalo, da so kožne spremembe povezane z mlekom, potem je diagnostika dokončana, če pa bi se ponavljale kljub dieti brez mleka, potem je pa za stopiti do dermatologa.
LP
MK

Hvala,

Odpovedati mleku glede na moj krvni izid pomeni, da se je potrebno odpovedati uzivanju zivalskega mleka direktno. Kaj pa mlecni izdelki jogurti, siri, … ? Kaj pa izdelki, ki vsebujejo mleko v prahu, kazein ali sirotko?

lp

Alergija za kravje mleko pomeni alergijo za mlečne beljakovine, kar pomeni, da so alergogeni vsi mlečni izdelki in tudi izdelki, ki vsebujejo sledi mleka. Večina mlečnih beljakovin je navzkrižno reaktivna z mlekom drugih sesalcev, npr kozjim mlekom.
Še enkrat pa povdarjam, da ni nujno, da vam mleko res škodi. To se preveri tako, da se težave z ukinitvijo mleka čisto izboljšajo, po obremenitvi z mlekom pa se ve nekaj urah ali par dneh povrnejo.
LP
MK

New Report

Close