Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergija na dotik?

Alergija na dotik?

Pozdravljeni,

stara sem 43 let in že nekaj časa mi vsakič, ko poškodujem kožo (odrgnine ali manjše vbodnine) na tem mestu koža pordeči in oteče, kar pa tudi zelo, zelo srbi. Izpuščaj je podoben koprivnici, a se ne širi – ostaja okoli odrgnine/vbodnine. Stanje se popolnoma umiri čez kako uro. Proti srbečici malo pomaga hlajenje, običajno dam pod mrzlo vodo, kar pa ne skrajša reakcije. Enkrat sem vzela Claritin, po katerem se je reakcija umirila v desetih minutah. Tako mi koža odreagira vsakič, ko me npr. popraska muca ali kuža, kadar delam na vrtu in se podrgnem, kadar roke naslonim na moževo brado (ostre dlake), kadar nosim oprijete hlače, ki cukajo dlačice na stegnih,…

Danes sem o tem povedala tudi moji osebni zdravnici, ki je dejala, da je to alergija na dotik in, da naj vzamem Claritin, če bo večja reakcija. Do sedaj alergij, razen tiste na penicilin in penicilinu sorodne antibiotike, nisem imela, ima pa precej alergij in astmo moja najstniška hči.

Zanima me, če je seveda to res alergija na dotik, če je to vedno lokalno omejeno in kdaj je pravzaprav potrebno vzeti antihistaminik – kadar je srbečica zelo moteča, kadar se širi, kadar je obsežnejša odrgnina? Predvidevam, da je stvar bolj moteča kot nevarna, zato verjetno ne potrebujem antihistaminika ob vsaki najmanjši poškodbi, ali pač?

Hvala za odgovor!

A.

Dober dan,
to ni alergija. To je s pritiskom sprožena urtikarija. Oblika kožne bolezni. Vaša koža je bolj vzdražljiva, zato pritisk sproži sproščanje histamina iz celic, ki se jim reče kožni mastociti. Bolezen ni nevarna, je pa zoprna. Ponavadi sčasoma izzveni, ni pa nujno. Najbolj elegantno je vsak dan vzeti eno tableto Claritina. Ta terapija pri večini bolnikov prekrije težave, torej bolezen sicer ostane, ni pa težav. Claritin je povsem varno zdravilo in je namenjeno dolgotrajnemu jemanju.
LP
MK

New Report

Close