Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija alergija

alergija

Pozdravljeni,
občasno se mi dogaja, da se mi po določeni hrani (npr. prekajanem mesu) ali pijači (rdečem vinu kakor kdaj, tudi pivu ne pa vedno) pojavijo po obrazu, vratu ali celo tudi zgornjemu delu hrbta močno rdeče lise. V obraz čutim toploto in občasno tudi oteženo dihanje. Nazadnje se mi je to zgodilo pred nekaj dnevi po zaužitju sladoleda sadnega okusa. Sem tudi težje dihal. Simptomi se mi pojavijo od 30 minut do ene ure, potem se stanje počasi umiri.
Sprašujem vas ali je to alergijska reakcija na določeno snov in kako oz. s čim naj si pomagam. Ali je to kakorkoli nevarno?
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

morda imate histaminsko intoleranco, ki je posledica neravnovesja med nakopičenim histaminom in zmožnostjo njegove razgradnje.

Histamin je snov, ki se sintetizira v nekaterih imunskih celicah in običajno povzroča težave pri alergijskih reakcijah. Pri vas pa najverjetneje ne gre za alergijo, temveč za tako imenovano psevdoalergijsko reakcijo, ki posnema simptome in klinične znake alergijske reakcije. Histamin se nahaja v mnogih hranilih, določena hranila pa ga lahko tudi sproščajo iz imunskih celic.

Navodilo je praktično – izogibajte se hranilom, ki vam povzročajo težave. Najverjetneje pa ne potrebujete stroge diete. Alergijsko reakcijo sproži že majhna količina alergena, jakost težav pri histaminski intoleranci pa je običajno odvisna od količine zaužite hrane oz. pijače. Bodite pozorni na:
– alkoholne pijače (še posebej rdeče vino in šampanjec, tudi pivo idr.),
– sire (še posebej zorjene kot sta ementaler ali parmezan idr.),
– čokolado, kakav, kolo,
– klobase, salame,
– oreščke (še posebej orehe),
– paradižnikovo mezgo, špinačo, avokado, jajčevec,
– kislo zelje, vloženo kislo zelenjavo, rdeč vinski kis,
– ribe v konzervah, prekajene ribe,
– zrele banane, citruse, ananas, jagode, maline, jabolčnik, pripravljene solate ter
– postano hrano, ki je bila skuhana prejšnji dan.

Priporočam vam obravnavo v alergološki ambulanti zaradi izključevanja drugih vzrokov podobnih težav.

Lep pozdrav,

asist. Mojca Bizjak, dr. med., spec. dermatovenerologije Klinika Golnik, www.klinika-golnik.si Poliklinika Nobilis, www.nobilis.si GA2LEN Urticaria Center of Reference and Excellence, http://www.ga2len-ucare.com/centers.html

Res je

New Report

Close