Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija alergija na cvetni prah

alergija na cvetni prah

Pozdravljeni,

stara sem 20 let in že nekaj pomladi (prav tako zdaj) me prav v takem času mučijo vsi simptomi alergije na cvetni prah (kihanje, pekoče oči, ves čas mi teče iz nosu in me draži v grlu). Pred dvema letoma sem naredila kožni vbodni test za alergije ter krvni test za alergije na hrano, kateri so vsi bili negativni. Rečeno mi je bilo, da je alergija kljub temu vseeno možna, saj sem lahko alergična na rastlino, ki ni med najpogostejšimi alergeni, na katere ponavadi testirajo. Osebna zdravnica (takrat sem bila v šolski ambulanti) mi je predpisala pršilo za nos Dymista, ki je deloma pomagalo, vendar pa mi je kot stranski učinek pogosto tekla kri iz nosu.
Kasneje sem prišla na splošno ambulanto, kjer pa glede alergijskih simptomov še nisem bila. Najbolj me zanima, ali obstaja kakšno zdravilo brez recepta, ki bi učinkovito pomagalo pri mojih simptomih? Trenutno za oči uporabljam kapljice ArtelacUNO, ki pa pomagajo le za kratek čas. Ker sem študentka, mi ti simptomi predstavljajo problem tudi pri učenju, saj zaradi pekočih oči težko gledam ali berem…
Močno upam na vaš odgovor in LP

Spoštovani,
Seneni nahod je pomembna bolezen. Kot ste napisala, vas močno ovira pri študiju.
Najprej je fino, če se čim bolj izognete cvetnemu prahu, kar pomeni, da cvetnega prahu ne smete spustiti v bivalne prostore (zaprta okna).
Od zdravil pa takole: najprej redno prejemanje tablet antihistaminika (Claritin se dobi brez recepta). V oči naj vam zdravnik predpiše Opatanol kapljice (ArtelacUNO ne bo kaj dosti pomagal). Dymista je odlično zdravila, ampak če so težave s krvavitvami, bi morda poskusila z Avamys.
LP
MK

Pozdravljeni,
tudi jaz imam seneni nahod že od najstniških let. Sedaj jih imam čez 40. Večinoma imam to nadlogo vsako leto, zadnje čase tudi po več mesecev. Po navadi nekje od aprila do junija, lahko pa tudi do avgusta. Imam alergijo na pasjo travo, ambrozijo, artemizijo in še kaj bi se dobilo mogoče v manjši meri. Simptomi so: močno srbenje v grlu, napadi kihanja in izcedek iz nosu. Z očmi niti nimam težav.
Tablete, ki se jih dobi brez recepta mi ne pomagajo vključno s Claritine. Okoli 20. leta starosti sem jemala neko pršilo za nos, ki mi ga je predpisala otorinolaringologinja, ki mi je takrat zelo pomagalo, vendar spada med kortikosteroide in so mi ga na dolgi rok odsvetovali. Osebna zdravnica mi zadnje leta predpisuje Xyzal tablete, ki so mi na začetku pomagale, zdaj pa ne vedno oz. zelo malo, kljub temu, da sem si vsak večer umila lase (alergija me namreč moti tudi ponoči in sicer me srbi grlo) , pazila, da nisem bila v stiku z oblekami, ki sem jih nosila za ven itd.
Ali se lahko Xyzal vzame več kot eno tableto, kot je predpisano, npr. eno in pol ali dve? Ali je to nevarno oz. povzroči kakšne stranske učinke? Bi mi mogoče večja doza zdravila pomagala? Kortikosteroidov ne bi rada jemala.
Zanima me tudi ob katerih urah je najmanj alegenov zunaj (živim v mestu), kdaj naj prezračim stanovanje? Ali se moram izogibati tudi kakšni hrani?

Najlepša hvala za odgovore in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
Xyzal, ali katerikoli drug antihistaminik lahko vzamete tudi v večji dozi, 2 tbl na dan recimo. So pa to precej šibka zdravila in odpovedo, kadar seneni nahod burno poteka. Predlagam, da uporabljate Dymisto, ta ponavadi odlično stabilizira nos. Tisto o škodljivosti glukokortikoidnih sprejev za nos je pa precej za lase privlečena.
Najmanj alergenov je ponoči, takrat je za prezračiti stanovanje. Glede hrane ni problema, razen če vas po kateri srbijo usta (večkrat to dela sveže sadje).
LP
MK

Objava čaka odobritev

Dober dan,

najbolj primeren odgovor bi bil, da gre v ponedeljek do svojega zdravnika. Glede diagnostike in terapije se je treba kar nekaj stvari pogovoriti. Na prvem mestu je pa izogibanje alergenu, torej sedaj, ko cvetijo trave, ima notri za biti in okna morajo biti zaprta. Na drugem mestu je prejemanje protialergijskih zdravil, ne vem, kaj od tega prejema. Če je piskanje (astma) bi bilo primerno takrat vzeti vdihovalnik za astmo. Torej bo res treba do zdravnika v ponedeljek.

LP

MK

New Report

Close