Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Alergija na nikelj, kovine…

Alergija na nikelj, kovine…

Pozdravljeni,

ali je možno pri dermatologu oz na Golniku ali kjerkoli testiranje na kovine kot so nikelj, kobalt ipd.?
Imam namreč te alergije ampak bi rada da bi to bilo zapisano tudi v moji kartoteki, saj mi zdravniki tega ne upoštevajo in imam predvsem pri zobarjih nenehne težave.

Hvala in LP.

Spoštovani,
ta testiranja sodijo med osnovne teste alergije in so v Sloveniji dostopni, kadaj je indikacija. Vaš zdravnik vas lahko napoti na te preiskave. Ker ti alergeni ponavadi delajo kožne težave, ta testiranja predvsem izvajajo dermatologi (v nekaterih ustanovah).
LP
MK

Hvala za odgovor. Bom uredila napotnico v ZD.
Imela sem že te teste veliko let nazaj vendar takrat kovin niso testirali, samo hrano, pršice, ipd. Vem da imam hudo občutljivost na določene kemikalije in kovine, ker sem se že večkrat zdravila za alergije.
Pred nekaj leti so mi na operaciji vstavili amalgam ki sedaj zgleda erodira in imam hudo vnetje okrog njega (rtg posnetek). Lani v jeseni sem imela čudno stiskanje v pljučih in pljuča me zadnje čase velikokrat bolijo. Zdravnik ki je zdravil zob pred leti mi je dal varnostni list tega amalgama na katerem piše, da je občutljivost pljuč lahko eden izmed stranskih učinkov. Zanima me ali bi mi glede na te probleme svetujetovali kakšne preglede pljuč ali lahko zadevo kar pozabim in jo pripišem preobčutljivosti?

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
Mene pa zanima, če se lahko pojavi alergija na nikelj (druge kovine) šele čez leta. Stara sem okoli 30 in nisem nikoli imela nobenih alergij – ne v prehrani in ne pri nošenju kakršnegakoli poceni nakita. Sedaj pa že par 5 let nosim prstan iz belega zlata (nekaj čez 50% je zlata). Nosim ga ves čas in do sedaj nisem imela nobenih težav. Sedaj pa se mi je kar naenkrat naredila na predelu stika prstana na koži neka reakcija. Koža je rdeča, kot da bi bili mali mehurčki, precej je boleče, okoli rdečice med prstancem in sredincem pa je koža zelo izsušena in popokana (ne do krvi). Sem prstan prestavila na drugo roko, kjer se mi je zopet pojavila manj intenzivna reakcija.
Sem brala, da belemu zlatu dodajajo tudi nikelj za trdnost oz. belino. Ali je možna reakcija na to? Mi je res čudno, saj sem kot najstnica prenosila ogromno poceni nakita in nikoli nisem imela težav. Sem pa pred parimi meseci rodila in po porodu sem imela tudi kakšne kožne spremembe (rahlo pordelo liso suhe kože na licu, zelo suho kožo na stopalih in na delu narti ene noge). Ali lahko po porodu pridobimo kakšno alergijo? V družini nimamo znanih alergij…

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani,

glede na opis vaših težav imate z veliko verjetnostjo alergijski kontaktni dermatitis. Vzročni alergen se potrdi z epikutanimi testi. Nikelj je najpogostejši kontaktni alergen. Vzrok so lahko tudi druge kovine, vključno zlato. Nasvet je praktičen – prenehajte nositi prstan. Če se vam bodo srbeča vnetja kože še ponavljala, pa naj vas osebni zdravnik napoti na teste. Kontaktna alergija se lahko pojavi kadarkoli.

Lep pozdrav,

asist. Mojca Bizjak, dr. med., spec. dermatovenerologije Klinika Golnik, www.klinika-golnik.si Poliklinika Nobilis, www.nobilis.si GA2LEN Urticaria Center of Reference and Excellence, http://www.ga2len-ucare.com/centers.html

Kje bi lahko dobila prilogo od epikutanih testih za obe disave? Moj dermatolog jih ni imel in rekel naj se obrnem na Google. A jih nikjer ne najdem.

Seveda je mozno,zobozdravnica naj vam da napotnico.

Ravno danes dobila izvid da sem alargicna na nikelj in ta se nahaja tudi v veliko živilih.

New Report

Close