Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Razpokane blazinice na roki

Razpokane blazinice na roki

Pozdrav!
Meni so se pred novim letom začele luščiti blazinice na roki. Mislil sem, da se mi pač luščijo in da ni nič posebnega. Nekje 2 tedna po tem sem začel opažati, da tam dobivam trdo kožo in da js koža rahlo nagubana. Tako je bilo vse do začetka februarja. Potem se je koža še bolj nagubala in pričelo me je pečti. Zdaj se je razširilo na vseh 10 prstov in del dlani. Vsak dan se mažem s kremo ampak nekako ne pomaga. Zanima me če je to kakšna alergija in če je treba iti zdravniku.
Hvala za vse odgovore!

Spoštovani,

najverjetneje je luščenje posledica draženja kože. Spremembe mora videti zdravnik. Posumiti je treba tudi na glivično okužbo kože, ki je še posebej verjetna, če imate težave le z eno roko. Pogledati je treba tudi kožo stopal.

Če so vaše težave posledica draženja kože, bi vam morali koristiti nasveti za nego in zaščito kože rok, za katere pa se zavedam, da jih je v praksi pogosto težje dosledno upoštevati. Izogibajte se pogostemu močenju rok, prevroči vodi, tekočim milom in penečim kopelim ter drugim dražečim snovem (šamponom, detergentom, topilom, alkoholu, barvam, bencinu, razredčilom, cementu idr.), saj lahko okvarijo vrhnji sloj kože. Namesto običajnih mil z alkalnim pH, ki odstranjujejo zaščitne maščobe v koži, priporočam sindet ”mila” brez dišav in s kislim pH 5 do 6. Na voljo so v lekarnah v trdi ali tekoči obliki. Tudi navadna trda mila so primernejša od tekočih. Negovalno mazilo je treba nanesti po vsakem umivanju rok oziroma vsakič, ko se koža izsuši. Uporabljajte najbolj mastno mazilo, ki ste ga še pripravljeni uporabljati. Izogibajte pa se tistim z dodatkom zelišč, saj pogosto povzročajo kontaktno alergijo (npr. z ognjičem, arniko, propolisom). Pri ”vlažnem delu” uporabljajte zaščitne rokavice. Priporočam vinilne rokavice za enkratno uporabo, ki so na voljo v lekarnah. Primernejše so od gumijastih. Če jih boste uporabljali dlje od približno 10 minut naenkrat, uporabite pod njimi še bele bombažne rokavice, saj potenje še poslabša stanje.

Lep pozdrav,

asist. Mojca Bizjak, dr. med., spec. dermatovenerologije Klinika Golnik, www.klinika-golnik.si Poliklinika Nobilis, www.nobilis.si GA2LEN Urticaria Center of Reference and Excellence, http://www.ga2len-ucare.com/centers.html

New Report

Close