Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Srbenje po celotnem telesu

Srbenje po celotnem telesu

Pozdravljeni,

približno dva meseca nazaj me je začelo srbeti po celem telesu, ker antihistaminik ni imel učinka sem šel do dermatologa, ki mi je za diagnozo dermatitis detritiva predpisal maži 50% advantan za srbeče izpuščaje v dimljah (ki so po maži takoj izginili in se mi še vedno občasno pojavijo a izginejo takoj po uporabi advantana) in 10% olivno olje za negovanje prizadetega območja. Torej vsi izpuščaji so izginili, srbenje pa ne, ki se mi pojavlja po celem telesu: noge imam recimo čisto spraskane ker se v polsnu praskam. Majhne rdeče pikice se mi pojavljajo na nekaterih delih kot je trebuh in noge, a me srbi tudi tam kjer se mi ne. Očitno imam zelo suho kožo ker imam tudi čisto razpokane roke. Poskusil sem tudi z lipolosjonom Excipial U 10 pa ni olajšalo srbenja; umivam se samo še z olji za tuširanje, še naprej se mažem z olivnim oljem a se mi ne izboljšuje stanje. V približno istem časovnem obdobju se je moji mami pojavil isti problem s srbenjem, medtem ko moj oče in brat nimata teh težav.

Kaj svetujete? Naj se vrnem k dermatologu ali se pregledam za kakšne alergije ali kaj tretjega?

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

seveda vam priporočam nadaljnjo obravnavo pri dermatologu. Kožne spremembe si pred pregledom fotografirajte. Če vam koristi Advantan, prihaja v poštev tudi alergijski kontaktni dermatitis, ki se ga opredeli z epikutanimi testi. Na hrbet se nalepi obliže s približno 30 alergenskimi pripravki. Po 48 urah se jih odstrani, nato pa odčita. Osebni zdravniki običajno vedo, kje se ti testi opravljajo. Če imate srbeče izpuščaje, raje ne uporabljajte Excipial lipolosjona, saj vsebuje dišave, ki pogosto povzročajo kontaktno alergijo. ”Majhne rdeče pikice” bi lahko predstavljale holinergijsko urtikarijo. Če se pojavijo in izginejo v približno eni uri, je diagnoza zelo verjetna.

Lep pozdrav,

asist. Mojca Bizjak, dr. med., spec. dermatovenerologije Klinika Golnik, www.klinika-golnik.si Poliklinika Nobilis, www.nobilis.si GA2LEN Urticaria Center of Reference and Excellence, http://www.ga2len-ucare.com/centers.html

New Report

Close