Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija Številne alergije pri dojenčku

Številne alergije pri dojenčku

Pozdravljeni!

Imam 9,5 mesečnega sina, ki je še dojen. Že kmalu po rojstvu je imel hude krče in ekceme pri obeh ušesih, obilno polival po dojenju. Zato je pediatrinja predlagala dieto brez jajc, mleka, svinjine, citrusov. Po dieti se je stanje nekoliko izboljšalo. Z opazovanjem otroka sem ugotovila, da ima najverjetneje alergijo na jajce (celo), ribe, koščičasto sadje, oreščke, paradižnik, jagode, morda tudi piro. Reakcijo (srbeče izpuščaje na čelu, pri ušesih in suho kožo) dobi, če zaužijem že majhno količino alergena, ki ga nato dobi prek mojega mleka. Ko je prvič pojedel majhno količino paradižnika (termično obdelanega), je dobil koprivnico po celotnem telesu, pri pediatru smo dobili fenistil kapljice. Stanje se je izboljšalo po nekaj dneh. Pediatrinja nam je obljubila napotnico za alergologa, ki naj bi jo dobili ta teden.

Ker dobi hujšo reakcijo že pri majhnih količinah, si ga sploh ne upam vpisati v varstvo, ne da bi prej imeli izvid alegologa in s tem potrdilo, s katerim je upravičen do prilagojene prehrane v varstvu. Bojim pa se, da bo izvid testiranja negativen, ker sva oba na dieti že skoraj pol leta in zato v tem času ni zaužil večine alergenov. Ali je smiselno, da mu pred pregledom pri alergologu ponudim hrano, na katero je alergičen ali da morda jaz jem to hrano nekaj dni prej, da jo posredno dobi prej mojega mleka?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Pozdravljeni,
Omenjene težave (polivanje, kolike, ekcemi) so zelo pogoste pri dojenčkih (kar 80% dojenčkov ima vsaj eno izmed teh težav), medtem ko je alergija na hrano bistveno redkejša (okoli 2-4% dojenčkov). Pri večini so na srečo omenjene težave prehodne in niso povezane z alergijo na hrano.
Pri večini alergičnih dojenčkov gre za alergijo na beljakovine kravjega mleka ali jajc, ostale alergije (npr. ribe, oreščki, sadje) so zelo redke pri majhnih otrocih.
Alergeni res gredo lahko preko vašega mleka, vendar v zelo majnih količinah in v tem primeru po navadi ne povzročajo težav.
Svetujem, da daste otroku hrano, ki se vam zdi sumljiva (sprva v majnih količinah) in opazujete morebitne težave. Pri alergiji se simptomi (npr. bruhanje, koprivnica) pojavijo ponavadi zelo hitro (znotraj pol ure).
Tako bo alergolog lažje interpretiral alergološke teste, ki so velikokrat tudi lažno pozitivni. Velik delež otrok (tudi tisti, ki niso alergični) ima namreč blago pozitivne alergološke teste, ki še ne pomenijo nujno alergije.
Lep pozdrav,
Anja Koren Jeverica

Anja Koren Jeverica, dr.med., spec. pediatrije in alergologije Pediatrična klinika v Ljubljani

New Report

Close