Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje TSH normalen, načrtovanje nosečnosti – OBMP

TSH normalen, načrtovanje nosečnosti – OBMP

Spoštovani, dr. Pirnat,

Dr. Pušenjak mi je na svojem forumu predlagal, da se s svojo zadevo obrnem še na vas. In sicer stara sem 32 let, zdrava, za mano so trije neuspešni postopki OBMP (ICSI-TESE-neplodnost partnerja), vsakič so mi vstavili 2 zarodka, vendar do sedaj ni prišlo do zanositve. V januarju greva s parterjem v ponoven, že četrti »boj«za zanositev.

Vsi moji hormoni (FSH, LH, Prolaktin, T3, T4) so sicer v mejah normale, vključno s TSH, ki je pred dvema mesecema znašal 2,86. Glede na načrtovano nosečnost in neuspele poskuse zanositve mi je dr. Pušenjak prijazno predlagal obisk tirologa, saj je bilo v raziskavah ugotovljeno, da je vrednost TSH pod 2, najboljša za zanositev in obdržanje nosečnosti. Tudi sama sem kasneje prebrala nekaj tujih objavljenih raziskav na to temo. Po nasvetu dr. Pušenjaka sem tako obiskala tirologa, ki pa je ugotovil, da je moja ščitnica povsem zdrava in mi izmeril TSH, ki je tedaj (mesec dni nazaj) znašal 2,16, ter strogo zavrnil potrebo po dovajanju nizkega odmerka tiroksina in strogo zavrnil zdravljenje, kajti po njegovem mnenju bi to lahko škodovalo meni ali zarodku… Dr. Pušenjak se s tem ne strinja, zato mi je priporočil, da se obrnem še na vas.

Sedaj se mi poraja vprašanje ali bi bilo v mojem primeru dobrodošlo dodati nizek odmerek tiroksina, da mi TSH zaradi načrtovanja nosečnosti pade pod idealno mejo 2. Zanima me ali mi preostane še kakšna druga možnost, da pridem do mnenja drugega tirologa, ki bi mi lahko pred naslednjim postopkom ICSI-TESE v januarju predpisal nizek odmerek tiroksina.

Prosim za vaše mnenje oz. kakršen koli nasvet.

Prijeten praznični december vam želim!

S.

Spoštovani!

Vrednosti TSH v serumu nihajo tudi pri povsem zdravih ljudeh. Izloča se v pulzih in ne kontinuirano, ima pa tudi svoj dnevni ritem izločanja. Najvišje vrednosti TSH doseže v zgodnjih jutranjih urah, najnižje pa v zgodnih popoldanskih urah. Dodajanje tiroksina ima smisel če gre za kronični limfocitni tiroiditis, sicer je vrednost 2,16 mE/l povsem ustrezna tudi za nosečnost. Če so vam ob pregledu pri tirologu določili tud ščitnična protitelesa antiTg in antiTPO in so bile vrednosti negativne, ter je bil UZ ščitnice povsem v mejah normale, dodajanje tiroksina ni potrebno. Če omenjenih preiskav niso opravili priporočam da jih opravite pred ponovnim OBMP.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

Na izvidu piše, da so protitelesa normalna, vrednosti so: antiTg: 15 KE/L (do 60) in antiTpo: 35,7 KE/L (do 60).

Nadalje piše, da je pri UZ ščitnice ugotovljeno, da je žleza izoehogena, homogena in normalne velikosti. Mnenje: ugotovljena funkcijsko in morfološko normalna ščitnica. Diagnoza: evtiroza.

Torej, če prav razumem, je z mojo ščitnico vse v najboljšem redu in tako nima nobenega negativnega/posledičnega vpliva na neuspešne izide v postopkih OBMP?? Tako, da grem sedaj, kar se tiče ščitnice, lahko mirno v naslednji postopek OBMP?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

S.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Glede na navedeno je vaša ščitnica zdrava in zaradi ščitnice lahko mirno začnete nasledni postopek OBMP.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

da ne odpiram nove teme, se bom navezala, kar na to, ker je moj problem podoben. Tudi sama poskušam zanositi in za mano je 2. neuspešen IVF postopek, ki se je končal s splavom v zgodnji nosečnosti (stara sem 38 let). Glede na literaturo, ki sem jo prebrala (predvsem tujo) je priporočena vrednsot TSH za ženske, ki bi rade zanosile in tudi drugače pod 2.0 mIU/L ali celo 1,5 mIU/L.
Moji rezultati skozi obdobje se ne gibljejo manj kot 2,5 mIU/L. Ker bi rada zključila vse dvome in tudi zato, ker sem prebrala, da ima lahko človek normalne krvne rezultate, vendar še vseeno boleha za preveliko ali premalo delovanje štinice, bi vas prosila, da mi napišete svoje mnenje.
Naj še povem, da imam včasih boleče sklepe, da mi včasih zvoni v ušesih, da ne morem shujšati, kljub temu da sem poskušala, da opažam nabiranje maščobe okoli trebuha, ki je nikoli nisem imela, zaprtost itd.

Moji rezultati testiran v različnih obdobjih so naslednji:
22.12.2014
TSH: 2,6 mE/l (0,55-4,78)

28.1.2016
S-TSH: 2,92 mlU/L (0,35-4,94)
S-T4 prosti: 13,76 pmol/L (9,01-19,05)
S-T3 prosti: 4.73 pmol/L (2,63 – 5,7)
Reverse T3 (RT3): 9,3 pg/ml (<83)
TAK/abs to thyreoglobulin: <15 U/ml (<60)
MAK/TPO-abs: 35 U/ml (<60)

17.3.2016
S-THS: 3,296 mlU/L (0,55- 4,78)

17.5.2016
S-TSH: 2,92 mE/L (0,55-4,78)
S-pT4: 12,5 pmol/L (11,5 – 22,7)
S-pT3: 4 pmol/l (3,5 – 6,5)

24.6.2016 – pregled pti tirologu
TSH: 2,5 mE/l (0,55-4,78)
FT4: 13,5 pmol/L (11,5 – 22,7)
FT3: 4,4 pmol/L (3,5-6,5)
antiTG <15 kE/L (do 60)
anti TPO <28 kE/L (do 60)
Status ob pregledu: klinično evtirotična. Frekvenca pulza je 72/min. Palpatorno je ščitnica difuzno povečana prve stopnje. REgionalne bezgavke na vratu niso povečane.
Labarotorijsko je evtirotična. Protitelesa anti TG in anti TPO so negativna.

najlepša hvala in lep pozdrav!
Anika

Spoštovani!

Vrednosti TSH v serumu nihajo tudi pri posvem zdravih ljudeh. Glede na navedeno je pri vas ščitnica zdrava in vrednosti TSH okoli 3 ME/l so povsem v redu. S strani ščitnice ni nikakršnih zadržkov za načrtovanje OBMP.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni. Imam vpprašanje glede šćitnice … tsh,t3 in t4 so normalni, je res, da včasih šele uz prikaže, da ni vse ok? Komentiajte izvid prosim. Imam pa zelo veliko simptomov, kot so razdražljivost, tesnoba, stres, ekstrasistole, slabi lasje, nohti, koža suha, imam zelo velik apetit, redim se ne, sem leto dni po porodu in ravno to leto se jezačelo največ omotic, trsnobe in teh utripov čudnih. izvid: 2,78 (tsh), 12,44 (t4), 4,17 (t3).

Spoštovani!

Navedeni izvidi TSH in hormonov so vmejah normale.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za odgovor. Pa je to res, da uz lahko pokaze neke stvari, ceprav je krvna preiskava ok?

Spoštovani!

UZ ščitnice nam natančneje opredeli velikost in zgradbo ščitnice, prisotnost morebitnih gomoljev, cist ali drugih sprememb.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,
Leta 2012 so mi odstranili levi reženj ščitnice zaradi gomolja. Za tem sem dobro leto dni jemala Euthyrox, ki sem ga potem opustila. Še danes ne jemljem tablet in moje počutje je v redu.
Zaradi načrtovanja nosečnosti sem si dala pregledat hormonsko stanje..
Izvid: TSH 3,255, T4 10,22, T3 3,50
Najbrž bo potreba po tabletah, da bo vse ok?

Hvala za odgovor.
Krissi

Spoštovani,

v nosečnosti se potrebe po ščitničnih hormonih zaradi fizioloških sprememb zvečajo. Pri Vas priporočam dodajanje tiroksina npr Euthyrox 50 ug dnevno še preden zanosite.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close