Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Razlaga izvida (scitnica)

Razlaga izvida (scitnica)

Pozdravljeni,

prosim za razlago izvida.
UZ SCITNICE: Scitnica je normalne velikosti, hipoehogen bolj prekrvavljena.
VRAT: Scitnica je normalne velikosti. Lokalno bezgavk ne tipljem.
Laboratorij: TSH 1,72 mE/l
DG: kronicno vnetje scitnice z evtirozo.
Mnenje: ugotavljam kronicno vnetje scitnice z normalnim hormonskih stanje. Kronicnega vnetja ne zdravimo, zacnemo s substitucijo ob bolj izrazenih hormonskih spremembah.

Na UZ pregledu je bilo ugotovljeno vnetje scitnice. Prosim za vaso razlago. Je mozno vnetje scitnice brez spremembe hormonskega stanja? Kaj pomeni beseda “evtiroza”?
Hvala za vase mnenje in lep pozdrav.

Spoštovani!

“Evtiroza” pomeni normalno delovanje ščitnice. Zelo pogosto odkrijemo kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto, kjer gre za kronično avtoimunsko vnetje ščitnice in normalno delovanje ščitnice. V tem primeru zdravljenje ni potrebno, potrebne so le redne kontrole TSH.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni, stara sem 22 let in imam tezave z nerednimi menstruacijamo, lansko leto sem imela ciklus 4x letos je ze bolje, do danes sem ga imela 7x. lansko leto sem bila operirana zaradi ciste rumenega telesca, ta pa se je se veckrat pojavila na istem jajcniku in sama pocila, zaradi tega in se nekaterih simptomov (utrujenost, suha koza) mi je osebna zdravnica pregledala scitnico, Tsh je bil rahlo povisan T3 in T4 normalna zato me je poslala k tirologu od tam pa izvid taksen: uz: levi rezenj meri: 18x43x13,2, istmus: 4,2 mm. desni rezenj: 16x44x15mm. struktura hipo do anehogena, lisasta, zelo nehomogena z neznimi hiperehogenimi vezivnimi trakci, oba reznja bolje prekrvavljena stopnja II. Pod desnim reznjem videti anehogeno lezijo 10x4x6mm.
Tsh: 5,23mlU/L, Sprosti T3: 6,42pmol/L, T4: 13,20 pmol/L. S-anti-Tg: 412 IU/mL, s-anti-TPo: 104 IU/ml. diagnoza: avtoimunsko obolenje scitnice, zaradi latentne hipotireoze svetujem uvedbo terapije z L-thyroxinom 25mg dnevno.
Zanima me kaj to zame pomeno, kaj je avtoimunsko obolenje a je to Hasimoto? ali je to stanje s scitnico povezano z dogajanjem v jajcnikih, z nerednimi menstruacijami in z nepravilnimi ovulacijami, kako dalje? zelim si zanositi pa mi ne uspeva, sedaj sem pricela s terapijo z nadomestnim hormonom, kontrolo pa imam cez tri mesece. Potrebujem bolj pojasnjeno razlago mojega stanja.

Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
glede na navedeno gre za blago premajhno delovanje ščitnice, kot posledica avtoimunskega tiroiditisa (Hashimotove bolezni). Možno je, da blaga hipotiroza povzroči tudi motnje v menstrualnem ciklusu. Če bo motnja menstruacije ostala tudi potem, ko bo ob jemanju Euthyroxa doseženo normalno hormonsko stanje (TSH, pT4 pT3), je vzrok iskati drugje.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

da ne odpiram nove teme vas prosim za razlago izvida (sin 11 let):

TSH: 2,32 mIU/L
T3, prosti: 6,67 pmoI/L
T4, prosti: 20,88 pomI/L

Hvala!

S spoštovanjem,

Nataša

Spoštovani,

žal niste sicer navedli referenčnih območij za T4 in T3, ki so specifični za posamezne laboratorije, vendar menim, da gre za normalno delovanje ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni.
Prosila bi vas za razlago izvida:

TSH 1.35 (0,270-4.20)
T3 prosti 4,51 (3.10-6.80)
T4 prosti 11.85 (12.00-22.00)

Hvala za odgovor.

Spoštovani,

gre za normalno delovanje ščitnice. Nekoliko nižja vrednost pT4 je verjetno neščitnično pogojena (laboratorijska metoda, zdravila …).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close