Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Povišan TSH pri novorojenčku

Povišan TSH pri novorojenčku

Pozdravljeni,

pri novorojenčku so ob odvzemu krvi v porodnišnici ugotovili povišan TSH (vrednost je bila 20) in smo bili napoteni na Pediatrično kliniko v LJ, na ponoven odvzem.

Rezultati so bili sledeči:

TSH: 24,094
pT4: 19,23
pT3: 7,25

Zaenkrat so rekli, da še ne bi začeli z zdravljenjem, kontrolo imamo čez 3 tedne. Zanima me, kaj pomenijo te vrednosti pri novorojenčku, ali je možno, da se vrednost TSH sama zniža na normalno, ali bo potrebno zdravljenje v vsakem primeru? V družini drugače nimamo bolezni ščitnice, tako da nas je to kar presenetilo. Ali ima lahko to čakanje, že kakšne posledice za otroka?

Hvala.

Lep pozdrav,

Spoštovani!

Glede na zvišan TSH in povsem normalna prosta T4 in T3 gre verjetno za motnje v sintezi ščitničnih hormonov (dishormonogeneza). Morda bo potrebno dodajanje tiroksina. Trenutno sta prosta hormona povsem v mejah normale, tako, da lahko počakate tri tedne do kontrole pri pediatru endokrinologu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Doma imam 10 dni starega sinčka in danes smo iz porodnišnice dobili pismo, da moramo na ponovno presejalno testiranje za ščitnico, zaradi povišanega TSH (12). Seveda sem zelo zaskrbljena. Kaj povzroči povišane vrednosti TSH pri otrocku? Sem jaz kriva za to? Dejansko sem se začela spraševati ali mogoče meni ščitnica ne deluje pravilno, pa to ni bilo ugotovljeno v nosečnosti in je to vodilo do okvare možganov pri otroku? Čeprav sem pred zanositvijo, zaradi problemov z neplodnostjo, dala preveriti hormone in je bila TSH vrednost popolnoma OK. Je možno, da se to v nosečnosti spremeni, zaradi stresa, diete,…. In sem jaz kriva za stanje? Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

pri nas vsem novorojencem v porodnišnici tretji dan po porodu določijo TSH, da bi odkrili morebitno vrojeno premajhno delovanje ščitnice (kongenitalno hipotirozo). V tem primeru je potrebno nadomeščanja ščitničnega hormona L tiroksina, da se pri otroku zagotovi normalen razvoj centralnega živčevja. TSH je stresen hormon, fiziološko se zviša takoj po porodu pri vseh novorojencih. Prezgodnja določitev TSH pri novorojencu lahko povzroči lažno visoke vrednosti. TSH 12 mE/l je mejna, tako, da je vsekakor na mestu ponovna določitev. Nikakor pa višja vrednost TSH pri novorojencu ni posledica morebitne motnje v delovanju ščitnice pri materi.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

Se kar pridružujem tej temi.

Sinu so novembra, po porodu, vzeli TSH in je bil normalne vrednosti. Pri dveh mesecih je bil poslan na pregled v neonatalno ambulanto zaradi prolongirane zlatenice in ob krvni preiskavi so ugotovili tudi povišane vrednosti TSH. Zlatenica je izvenela, TSH pa je še vedno povišan – ampak vsak mesec nižji.

Izmerjene vrednosti v neonatalni ambulanti splošne bolnišnice so bile:

Pri 2 mesecih:
S-TSH: 20,4 mIU/L (0,35 – 4,94)
S-FT3: 5,40 pmol/L (2,43 – 6,01)
S-FT4: 14,87 pmol/L (9,01 – 19,05)

Pri 3 mesecih:
TSH 11,9
T3 5,75
T4 14,41

Pri 4 mesecih:
S-TSH: 7,1 mIU/L (0,35 – 4,94)
S-FT3: 6,43 pmol/L (2,43 – 6,01)
S-FT4: 13,41 pmol/L (9,01 – 19,05)

Prvi endokrinološki pregled na pediatrični kliniki smo dobili šele v sredini junija, ko bo sin star že 7 mesecev. Vmes ni predvidena nobena kontrola.

Zanima me, ali bi bilo smiselno prej iti na pregled? Je mogoče možno kje v Sloveniji samoplačniško pregledati dojenčka za ščitnico? Nevem, zdi se mi nekako pozen datum, sploh ker je že toliko časa zvišano, da ne bi pustilo kakšnih posledic.

Prav tako nam ni nihče razložil, kako to, da se je vrednost kar naenkrat tako dvignila, kljub temu, da je bila ob rojstvu normalna. Zaradi česa pride do tega?

Sin je bil sprejet tudi v razvojno ambulanto in hodi na fizioterapije, ker je hipertoničen in ima distonijo, prav tako pa dlani drži še vedno v pesteh. Je možna kakšna povezava z nezdravljeno povišano ščitnico?

Hvala za pomoč in odgovore!

Spoštovani,

prehodno povišanje TSH je verjetno posledica “stresne reakcije” ob prolongirani zlatenici. TSH se je kasneje znižal in je normalen za otrokovo starost. Vrednost pT4 je bila ves čas normalna, tako, da je funkcija ščitnice pri vašem otroku, zelo verjetno povsem normalna.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close